Digoksin Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır ?

Digoxin testine özellikle kalp yetmezliği tedavisi sırasında ilacın hedeflenen tedavi edici kan kan konsantrasyonuna ulaşıp ulaşmadığının izlenmesi ve toksite olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Klinik uygulamada konjestif kalp yetmezliği ve çeşitli kardiak ritim bozukluklarının tedavisi amacıyla yaygın şekilde kullanılan bir ilaçtır.

Digoksin kolaylıkla emilen bir ilaç olduğu halde, bağırsak florasının durumu, bağırsakların ilaç alınma sırasındaki doluluğu, şiddetli egzersiz ve beraberinde kullanılan diğer ilaçlar emilimi etkileyebilir. Emilen digoksin, başta kalp, böbrekler ve karaciğer olmak üzere bütün organ ve dokulara dağılır.

Hücrelerde Na-K-ATPaz enzimini inhibe ederek Sodyum/Kalsiyum değişimini aktive eder ve hücre içi kalsiyum miktarını arttırır. Bu yolla miyokardın kontraktilitesi artar. Pozitif inotropik etki ortaya çıkar.

Miyokardın kasılma gücü üzerine yaptığı bu düzeltici etkiyle kardiak output’u artırır, venöz basıncı, kan hacmini azaltır. Ventrikül atım hızını azaltarak stabilize eder.

Oral alımdan sonra kısa bir süre içinde kan seviyesi yükselir ve 6–8 saat içinde dengeye ulaşır. Bu nedenle ilaç alımının üzerinden 6–8 saat geçmeden numune alınmaması önerilir.

Ortalama eliminasyon yarı ömrü 36–40 saattir. Renal hastalığı olanlarda eliminasyon hızı belirgin şekilde yavaşlar. Başlıca idrar yoluyla atılır. Sekonder atılım yolu karaciğerdir.

İlacın terapötik ve toksik kan seviyeleri arasındaki farkın düşük olması toksite riskini yükseltir. İlacın metabolizması kişiden kişiye önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden kan konsantrasyonunun zaman zaman kontrol edilmesinde yarar vardır.

Digoksin toksitesi durumunda kardiyak ritim bozukluğu ortaya çıkar. Bunun dışında iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, diyare gibi gastrointestinal bozukluklar; yorgunluk, baş dönmesi, bulanık görme, görsel ve işitsel halüsinasyonlar, paranoid düşünceler ve depresyon gibi nöro-psikiatrik bulgular görülebilir.

Test sonucunun yorumu:

Terapötik aralığı aşan değerler tedavi dozunun vakit geçirmeden ayarlanmasını gerektirir.

3 ng/mL’yi aşan konsantrasyonlar karşısında vakit geçirilmeden hastanın doktoru ile temasa geçilmesi gerekir.

Numune:

Serum.

Son ilaç kullanma zamanı ve dozu belirtilmelidir.

Numune son dozdan en az 6 saat sonra alınmalıdır. Stabil kan seviyesinin belirlenmesi isteniyorsa, sonraki dozdan hemen önce alınabilir.

Stabil kan seviyesine yaklaşık olarak 5 gün içinde ulaşılır.

Referans aralığı:

Terapotik düzey : 0.6-2.0 ng/ml

Toksik düzey : > 2.5 ng/ml

Panik Değer:

3 ng/mL üzeri panik değer olarak kabul edilir.

Minimal toksik belirtilerin ortaya çıktığı dozun iki katından daha yüksek konsantrasyonlar yani 4 ng/mL üzeri ölümcül neticeler doğurabilir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: