Direkt Coombs Testi Nedir, Neden Yapılır, Pozitif ve Negatif Ne Demek ?

Direkt coombs testi başlıca otoimmun hemolitik anemi, yenidoğanın hemolitik hastalığı, ilaç kullanımına bağlı hemoliz ve transfüzyon reaksiyonları gibi durumların araştırılması amacıyla kullanılır.

Test, polispesifik antiglobulin kullanılarak eritrositler üzerinde bulunan IgG antikorların ve/veya komplemanın belirlenmesini sağlar.

 

 

Klinik uygulamada, eritrositlere bağlı antikorların veya komplemanın neden olduğu otoimmün hemolitik anemilerin belirlenmesi amacıyla kullanılır.

Test sonucunun yorumu:

Test sonucunun pozitif bulunması, hastanın eritrosit membranları üzerine bağlanmış antikor ve/veya kompleman komponentlerinin bulunduğunu düşündürür.

Eritroblastozis fetalis, direkt Coombs testi pozitifliğinin en belirgin şekilde görüldüğü bir klinik tablodur.

Özellikle Rh(-) kan grubundan olmakla birlikte Rh faktörüne karşı duyarlı hale gelmiş olan bir gebede üretilen IgG sınıfı antikorlar, fetal dolaşıma geçerek fetüsün eritrosit membranlarına bağlanarak önce aglütinasyona ve ardından da hemolize sebep olur.

Anne tarafından üretilen bu antikorlar, doğum sonrası 1–2 ay boyunca bebeğin kanında bulunmaya devam ederek hemoliz sürecinin devam etmesine yol açabileceğinden, durumun erkenden belirlenmesi ve kan değiştirme işleminin (exchange transfusion) uygulanması, bebeğin bu durumdan kalıcı şekilde zarar görmesini engelleyebilir.

Başta akut ve kronik lösemiler, malign lenfomalar ve kollajen doku hastalıkları olmak üzere bazı sistemik hastalıklarda otoimmun hemolitik anemi görülebilir.

Alfa metil dopa, L-dopa, başta olmak üzere, fenasetin, etosüksimid, sefalosporinler, mefenamik asit, penisilin, procainamid, kinidin ve kinin gibi ilaçları kullanımı da direkt Coombs testi pozitifliği ile tespit edilebilen, otoimmun hemolitik anemiye sebep olabilir.

Transfüzyon sonrası geç dönemde ortaya çıkan hemolitik reaksiyonlar da eritrositlere yönelik antikorlar aracılığı ile meydana gelir.

Test sonucunun negatif bulunması hemolitik aneminin eritrositlere yönelik antikorlar veya eritrositlere bağlanan komplemanla ilişkili olmadığını ve diğer intravasküler hemoliz sebeplerinin araştırılmasının uygun olacağını düşündürür.

Numune:

Mor kapaklı, EDTA içeren tüpe alınan tam kan.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: