Diş İmplantı Nedir, Fiyatları, Ne Kadar Sürer, Markaları 2018

Diş Bakımı alanındaki gelişmelere rağmen, milyonlarca insanda çoğunlukla Diş çürüğü, Periodontal hastalık veya yaralanma nedeniyle Diş kayıpları yaşanır.

Uzun yıllar Diş eksikliği olan insanlar için mevcut olan tek tedavi seçeneği Köprüler ve Protez’lerdi. Ancak, günümüzde Diş implantları da bu seçeneklere eklenmiştir

Diş İmplantı Nedir ?

Diş veya Dental implant, genellikle Titanyum ve Zirkonyum gibi metalllerden kişinin vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan bir nevi yapay Diş kökü’dür. Kişinin Çene Kemiğine lokal Anestezi ile yerleştirilir.

Kaplama, Köprü veya Damak protezleri ile karşılaştırıldığında, İmplant tedavisi gerek etkinlik, gerekse görünüm ve dayanıklılık açısından en iyi olan tedavidir.

İmplant denince insanların aklına çoğu zaman üstüne takılan Zirkonyum veya Porselen Dişler akla gelir. Oysa ki bunlar aslında İmplanta dahil değildir, İmplant sadece kök yerine geçen kısımdır.

 

Diş İmplantlarının Avantajları Nelerdir ?

Birçok avantajları vardır:

Güzel görünüm 

Dental implantlar kendi dişlerinize benzemektedirler ve Kemiklerle kaynaşacak şekilde tasarlandığından kalıcı olurlar.

Rahat konuşma

Zayıf oturan Protezlerle dişler ağızda kayabilir, oysa Diş implantları, Dişlerin kayabileceği endişesi olmadan konuşmanızı sağlar.

Konfor

İmplantlar çıkarılabilir protezlerin verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırırlar.

Kolay yemek yeme

Sürgülü protezler çiğnemeyi zorlaştırabilir. Diş implantları kendi dişleriniz gibi çalışır, sevdiğiniz yiyecekleri güvenle ve acısız yiyebilirsiniz.

Artmış özgüven

Diş implantları gülümsemenizi geri verebilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

İyileştirilmiş ağız sağlığı

Diş implantları, bir köprünün yaptığı gibi diğer dişlerden azaltmayı gerektirmez.

Yakındaki Dişler, implantın desteklenmesi için değiştirilmediğinden, kendi dişlerinizden birçoğu bozulmadan bırakılır ve uzun süreli ağız sağlığını iyileştirir.

Dayanıklılık

İmplantlar çok dayanıklıdır ve yıllarca bu özelliklerini kaybetmezler.

İyi bir özenle, birçok İmplant bir ömür boyu kalabilir.

Diş İmplantlarında Başarı Oranı Nedir ?

Diş implantlarının başarı oranı, Çenede nereye yerleştirildiğine, kişinin Kemik sağlığına ve Ağız Hijyenine bağlı olarak değişir ancak genel olarak Diş implantlarının başarı oranı % 98’e kadar çıkmaktadır.

Uygun bakımla, İmplantlar ömür boyu dayanabilir.

En İyi 5 Dental İmplant Markası Hangisidir ?

İmplant üreten 150’yi aşkın şirket var.

En tanınmış implant şirketleri Straumann ve Nobel Biocare’dir.

Diğer saygın Diş implantları şirketleri ise Dentsply Sirona, Biomet 3i (Zimmer Biomet) ve BioHorizons’u içermektedir.

Birazdan değineceğimiz 5 marka, 30 yıldan fazla bir süredir İmplant teknolojilerinin uzun vadeli etkinliği hakkında veri/kanıt üretip çalışıyor.

Ek olarak, ürettikleri İmplantlar Dünya çapında popüler ve yaygın durumda.

Her üretici, belirli klinik koşullara en uygun Diş implantlarını üretmektedir. Bazı tipler hemen takılabilirken, bazıları Osseointegrate yani Kemikle bağlanma için zamana ihtiyaç duyar.

Bazı İmplantlar, Kemik ve alanın sınırlı olduğu yerler için daha dar bir çapa sahiptir, diğerleri daha kısa ve geniştir ve Kemiği tipik olarak daha ince olan sinüs boşluklarına yerleştirmek için idealdir.

Genellikle İmplant başarı ve dayanıklılık oranlarındaki farklılık bu tür üst kalite İmplantlarda istatistiksel olarak önemsizdir.

İmplant Başarısı Cerrahi Beceriye de Bağlıdır

Unutulmamalıdır ki İmplant tedavisinin başarısı, bir ölçüde de İmplantı takacak Diş hekiminin cerrahi becerisine, Diş implantını tasarlayan Diş hekimi veya Protez Hekiminin el becerilerine bağlıdır.

Kalifiye bir Diş implantasyonu cerrahı ve Diş hekimi seçerseniz, büyük markaların çoğunluğu mükemmel bir sonuç sağlar. Buna karşılık, en kaliteli markayı kullanan deneyimli olmayan bir Diş hekiminin seçilmesi başarıya garanti vermeyebilir.

En İyi Dental İmplant’ın Seçimi Nasıl Yapılır ?

Bugün hangi sistemin en iyi implant olduğunu belirlemek çok zordur. Kural olarak implant firmasının bu konuda kaç yıldır piyasada olduğu ve pazar payları bir fikir verecektir.

Saygın şirketler ürünlerini yoğun araştırmalarla destekler ve garanti verir. Buna kıyasla, küçük şirketler tarafından üretilen daha ucuz İmplantlar genellikle daha düşük kalitede materyaller kullanır ve çok kapsamlı test edilmemiştir.

Amerika‘da kullanılan tüm İmplantlar aynı FDA şartlarını yerine getirmek zorundadır. Bu, üretici kim olursa olsun makul bir kalitede olması gerektiği anlamına gelir.

En İyi Diş İmplantı Fiyatları 2018 Yılı için Ortalama Ne Kadardır ?

İmplant fiyatlarını belirleyici etkenler arasında malzemesi, hizmeti alacağınız bölge, uygulama için gerek duyulan ekstra tedavi yöntemleri ve klinik bulunmaktadır.

Hastanın Diş ve Çene yapısı da İmplant fiyatlarını belirler.

İmplant fiyatları 2018 yılında ortalama 1200 TL – 3000 TL aralığında değişmektedir. İmplantın birden fazla olması fiyatların biraz daha uygun olmasını sağlayabilir.

Diş İmplantları Zararlı mı, Kanser Yapar mı, Komplikasyonları Nelerdir ?

İmplantlar genellikle Titanyum’dan yapılmaktadır ve Titanyum vücut dokularıyla en iyi uyum sağlayan materyaldir.

Doğru teknikle yerleştirilen İmplantların vücuda hiç bir zararlı etkisi yoktur, Kanser de yapmaz.

Bu malzemenin sahtesi ya da çok kalitesizinin kullanılması durumunda sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle tedavide İmplant markası ve Diş doktorunun seçimi çok önemlidir.

Hastanın ağız bakımına önem vermemesi, genel sağlığıyla ilgili sorunlar, kötü hijyen gibi etkenlerde yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.

Nadiren bu saydığımız durumlarda Çene kemiğine yerleştirilmiş olan İmplantın çıkarılması bile gerekebilir. İmplant Dental tedaviler içinde oldukça yüksek bir başarı oranıyla uygulansa da, her işlem gibi dikkatsizlik ve ihmal durumunda sorunlara neden olabilir.

Başlıca oluşabilecek zarar ve komplikasyonlar :

Diş eti çekilmesi gibi problemleri olursa, Diş implantının kökleri açığa çıkabilir. Bu durumda bölgede Bakterilerin birikmesi ve zaman içinde enfeksiyon gelişmesi söz konusu olabilir. Bu ilerlediği zaman Çene kemiğindeki İmplant kaybedilebilir.

Bu yüzden hastaların Ağız ve Diş bakımını mutlaka gerektiği gibi yapması ve aynı doğal Dişlerine gösterdiği özeni göstermesi gerekir.

İmplant çevresinde bazen iltihap ve enfeksiyon gelişebilir. Bu genellikle Ağız sağlığına dikkat etmeyen, hijyene önem vermeyen kişilerde görülmektedir. Özellikle Sigara içenlerde ve Diyabet‘lilerde bu sorun daha fazla görülebilir.

Nadiren bağışıklık sisteminin İmplantı reddetmesi gibi bir sorun yaşanabilir. Titanyum alerjisi olan ve Diş gıcırdatma sorunu bulunan kişilerde de bu görülebilir.

Titanyum doku ve Kemik dostu bir element olmasına rağmen, bazı kişilerde Titanyum alerjisi olabilir. Bu durumda İmplantın çıkarılması gerekebilir. Özellikle bağışıklık sistemi sorunları olanlarda bu durum gelişebilir.

Global Dental İmplant Pazar Payları

Global İmplant pazarının lideri Straumann. Şirket Dünya çapında tedarik edilen İmplantların % 22′sini sağlıyor.

Nebel Biocare pazarın % 19 hissesine sahipken, Dentsply % 12 paya sahip.

BioHorizon implantları üreten Henry Schein’in % 5Zimmer Biomet’in payı % 11.

Geriye kalan % 31‘lik oran diğer markalar tarafından paylaşılıyor.

 

Gelelim en iyi İmplant markalarına:

Top 5 En İyi Dental İmplant Markası

1-

1954′te kurulan markanın 2015 yılında geliri 818 milyon Dolar.

Bu şirket birçok araştırma enstitüleri, üniversiteler ve önde gelen klinikler ile işbirliği yapmaktadır. İmplantlar ve ameliyat sırasında gerekli olan alet ve ekipmanların yanı sıra Doku rejenerasyon ürünleri hakkında devam eden araştırmalara yardımcı oluyor.

Straumann, cerrahi, restoratif ve rejeneratif ürünler içeren eksiksiz bir çözüm yelpazesi sunan tek öncü şirket denebilir.

 

2-

1981‘de kurulan bir şirket. 2013 geliri 735 milyon Dolar.

Şirket en son CADCAM teknolojisine dayanan implantlar ve bireyselleştirilmiş protezler üretmektedir.

Nobel Biocare’nin merkezi ise İsviçre.

Şirket, Abutmentler, Kronlar ve Köprüler de dahil olmak üzere restoratif implantlar ve ürünlerin üretimine odaklanmıştır. Aynı zamanda, hastalar için protez tasarlamak için kullanılan yazılım ve tarayıcıları da satıyor.

Şirket, çeşitli ülkelerdeki Diş hekimleri için eğitim ve öğretim programları da yürütmektedir.

 

3-

Astra Tech 1991‘de kuruldu ve 2010’da 535 milyon Dolarlık gelir elde etti.

Merkezi ABD‘dir.

Dentsply, Diş hekimliği ekipmanlarının ve Dişçilik sarf malzemelerinin üreticisidir ve ürünleri 120’den fazla ülkede satılmaktadır.

21 ülkede Fabrikaları bulunan şirket, sarf malzeme pazarında lider konumdadır.

Diş eti hastalıklarının önlenmesi için profilaktikler ve Diş parlatıcıları da üretiyor.

Dentsply ayrıca Suni Dişler de tasarlayıp üreten bir şirket.

4-

Zimmer Dental 1927 yılında kurulmuş ve 2015 yılında 336 milyon Dolar gelir elde etmiş bir şirket.

Biomet 3i ile Zimmer Biomet Dental’i kurmak üzere birleştiler. 20 yıldan uzun süredir Diş implantları üretiyorlar .

Şirket ayrıca Kemik grefti ikame maddeleri, Membranlar, Kollajen yara bakımı gibi rejeneratif materyaller ve Dişçilik aletleri de üretiyor.

Zimmer Biomet, Dünya çapında 25’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve ürünleri 100’den fazla ülkede satılıyor.

5-

BioHorizons, 1994 yılında Amerika‘da kuruldu.

2015 yılında şirketin geliri yaklaşık 115 milyon Dolar idi.

BioHorizons, derinlemesine Bilimsel araştırmalara dayalı, yüksek kaliteli ve yenilikçi ürünler üretmesiyle ünlü bir marka. Bunlara İmplant çözeltilerilerinin yanı sıra Kemik grefti için rejeneratif malzemeler de dahildir.

Özet

Yukarıda listelediğimiz üreticiler bugün mevcut en iyi bilinen ve güvenilir markaların başında geliyor.

Bunlardan başka çok sayıda İmplant şirketi var, ancak çok azı ürünlerinin güvenilirliğini veya ömrünü belirleyen önemli Bilimsel araştırmalar yapmıştır.

Diş implantı için Diş hekimini seçerken, hangi markayı tercih ettiklerini de sorgulamanız faydalı olacaktır.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus, üst düzey İmplant üreticilerinden biri tarafından yapıldığında, bir İmplantın değiştirilmesinin çok daha basit olacağıdır.

Dünya’da her yerde, bu İmplantla aşina olan ve bileşeni değiştirmek için gerekli alet ve uzmanlığa sahip bir Diş hekimi bulma şansınız çok daha yüksektir.

Diş İmplantlarının Bakımı için Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İmplantın Çene Kemiğiyle bütünleşene kadar yemek yerken İmplant üzerine baskı uygulamamaya dikkat ediniz.

Ağrının devam etmesi, Abse oluşması durumunda veya Dudakta uyuşma hissetmeniz halinde zaman kaybetmeden Diş Hekimine başvurmanız gerekir.

İmplant ameliyatı sonrasında birkaç ay sıcak veya soğuk olmayan yumuşak gıdalarla beslenmek gerekir.

İmplant tedavisinden sonra Diş Hekimin yapacağı tavsiyelere uymak büyük önem taşımaktadır. İmplant ameliyatından sonra yine en az 10 gün çok sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmemek gerekir.

İmplant sonrası 1 gün boyunca ağzınızı çalkalamak veya gargara yapmak önerilmez. Ağız içinde biriken tükürüğü mümkün olduğunca yumuşak dışarı atmak gerekir.

Ağız içinde basınç yapacak oflama veya üfleme benzeri hareketlerden kesinlikle sakınılmalıdır.

İlk günlerde ağız temizliği yaparkan fırçalama ve Diş ipi kullanımında dikkatli olmak gerekir. Mümkün olduğunca yavaş hareketlerle uygulanmalıdır.

İmplant operasyonu sonrasında Sigara ve Alkol kullanımı iyileşme sürelerini olumsuz yönde etkilemektedir. İmplant hastalarına Sigara ve Alkol’u bırakmaları özellikle önerilmektedir.

İmplant Sonrası Ağrı Normal mi ?

İlk birkaç günde duyulacak ağrı normal karşılanmaktadır.

Ameliyat sonrası Diş Hekimi tarafından verilen ağrı kesiciler ve antibiyotikleri söylendiği gibi düzenli olarak kullanmanız gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: