Dışkıda Kan Gelmesi Neden Olur, Gaitada Kan Olması Nedenleri ?

Rektal Kanama (Dışkıda Kan Gelmesi) kanın rengi, miktarı ve kişinin yaşına göre önem değeri değişen bir durumdur.

Kanama şiddeti çok değişir. Rektal kanama epizodlarının çoğu hafiftir ve kendiliğinden durur. Birçok hastada sadece birkaç damla taze kan Tuvalet suyunu Pembe’ye döndürür veya Tuvalet kağıdında lekeler olur.

Genellikle, hafif Rektal kanama hastaneye kaldırılmadan veya acil tanı ve tedaviye ihtiyaç olmadan Doktor ofisinde değerlendirilebilir ve tedavi edilebilir.

Orta veya şiddetli Rektal kanama,  zayıflık, baş dönmesi, bayılma, düşük kan basıncı veya ortostatik Hipotansiyon belirtilerine (oturma veya yatarken ayağa kalkınca kan basıncında düşüş) yol açabilir.

Nadiren kanama, kan kaybından şok‘a neden olacak kadar şiddetli olabilir.

Gaitada Kan Olması Nedenleri ?

Dışkıdaki kan öncelikle üst Gastrointestinal yol (Mide ve Duodenum, bazen Özofagus) veya alt Gastrointestinal yoldan (Kolon, Rektum ve Anüs) gelir.

Gastrointestinal sistemin üst ve alt bölümlerine kıyasla, İnce Bağırsak nadiren kaynaktır.

Kolon yani Kalınbağırsak, gıdaların sindirilebilir kısmı sindirilip İnce Bağırsak’ta emildikten sonra sindirilmemiş yiyeceklerin geçtiği yerdir.

Rektum Kolon’un son 15 cm’dir.

Dışkıdaki kan rengi çoğunlukla Gastrointestinal sistem kanamasının konumuna bağlıdır. Genel olarak, kanama alanı Anüs’e ne kadar yakınsa, kan parlak kırmızı olacaktır.

Böylece, Anüs, Rektum ve Sigmoid Kolon’dan kanama parlak kırmızı olma eğilimi gösterirken, Transvers Kolon ve sağ Kolon’dan kanama koyu kırmızı veya kahverengimsi renktedir.

Üst GIS yolundan kanama ile kanın Mide ve İnce Bağırsağın içinde ne kadar kaldığına bağlı olarak dışkıdaki renk kestane rengine, siyaha dönüşecektir.

Mide ve Duodenum‘dan kaynaklanan kanamalar genellikle siyah, “Katran” gibi ve kötü kokuludur.

Siyah, kokulu ve Katranlı dışkıya Melena denir. Melena, çoğunlukla kanamanın aside maruz kaldığı Mide’de veya uzun süre İnce Bağırsakta olduğu zaman oluşur.

Dışkıda bir başka kan tipi gizli kan’dır. Duymuşsunuzdur, “Laboratuvarda Gaitada Gizli Kan Testi yaptırdım” derler.

Gizli Gastrointestinal kanama, dışkının rengini değiştirmeyen veya görünür parlak kırmızı kanın varlığına neden olmayan, üst veya alt Gastrointestinal sistem kaynaklı az miktarda kanamadır.

Örneğin, Ülserlerden, Kolon Poliplerinden veya kanserlerden yavaş kanama, az miktarlarda kanın karışmasına ve gaitada kaybolmasına neden olabilir. Kronik gizli kanamalar sıklıkla Demir Eksikliği Anemisi nedenlerinden birisidir.

Yani özellikle 50 yaşından sonra Gaitada Gizli Kan Testi yaptırmış ve pozitif olmuş kişilerde bir de Demir Eksikliği Anemisi varsa bu sürekli Barsaklardan yavaş ama az kanamalara işaret edebilir ve iyi huylu hastalıklara bağlı olabilirse de Kanser yönünden de araştırılmalıdır.

Dışkıda Kan Nedeni Hastalıklar ;

Birçok hastalık ve durum Rektal kanamaya neden olabilir. Sık nedenler şunlardır:

Anal Fissür

Hemoroid

Rektum ve Kolon kanseri ve Polipleri

Divertikülozis

Bağırsakların mukozasında anormal kan damarları (Anjiodisplazi)

Ülseratif Kolit

Ülseratif Proktit

Crohn Kolitleri

Bulaşıcı Kolit

İskemik Kolit

Meckel Divertikülü

Şimdi de kısa kısa bazı hastalıklara bakalım ;

Anal Fissür Nedir ?

Anal Fissür, Anal kanalın mukozasının yırtıldığı oldukça sık görülen, ağrılı bir durumdur. Anal Fissür genellikle Kabızlığa bağlı fiziksel travma veya sıkı bir Anal kas yoluyla kuvvetli bir Bağırsak hareketi ile oluşur.

Cilt yırtıldıktan sonra, her müteakip Bağırsak hareketi ağrılı olabilir ve ağrı sıklıkla şiddetlidir.

Anal Fissür ile ortaya çıkan kanama miktarı azdır ve genellikle Tuvalet kasesinde veya Tuvalet kağıdında parlak kırmızı renktedir.

Anal Fissür semptomları yaygın olarak Hemoroid ile karışır ama Hemoroid’de genellikle Bağırsak hareketleri ile ağrı olmaz.

Hemoroid Nedir ?

Hemoroid, Anal kanala ait, kan damarları içeren doku kitleleri ya da kümeleridir. Sadece Hemoroidal yastıklar büyüdüğünde Hemoroidler Makat’tan geçen travmaya duyarlı hale gelir ve problemlere (kanama veya Anal rahatsızlık gibi) neden olur.

Anal Fissürler gibi, Hemoroid kanamaları genellikle hafiftir ve Anemi veya düşük kan basıncına neden olmaz.

Divertikülit Nedir ?

Divertiküloz, Kalın Bağırsağın dışa fıtıklaşığı (küçük keseler) içerdiği bir durumdur. Divertiküller, 50-60 yaş arasındaki kişilerin çoğunluğunda bulunur.

Kolonik Divertikülün nedeni tamamen bilinmemekle birlikte, Kolon’daki yıllarca süren yüksek basınç ya da Kolon zayıflığı ana neden olabilir.

Divertiküller kalıcıdır ve herhangi bir diyet onları ortadan kaldırmaz. Bir kişiyi Divertikül’den kurtarmanın tek yolu, Divertikülleri içeren Kolon’un cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Divertikülozlu kişilerin çoğunda belirtiler az veya hiç yoktur.

Divertikülit genellikle sol alt karında  ağrı, ateş ve hassasiyet oluşturur. Nadiren Divertikül içerisindeki bir kan damarı enfeksiyon ve rüptürlerle zayıfladığında bir Divertikülden kanama meydana gelebilir.

Divertiküloz’dan kanama genellikle Anal Fissür, Hemoroit ve Kolon Tümörlerinden  daha şiddetli ve daha sarsıcıdır. Divertiküler kanama, orta ve şiddetli Rektal kanamaların en yaygın nedenidir.

Kolon Kanseri ve Polipleri Nedir ?

Kolon ve Rektum tümörleri, Kalın Bağırsağın duvarından kaynaklanan büyüme (kitle) dir.

Kolon Polipleri ve kanserlerden kanama hafif  ve aralıklı olur ve genellikle düşük kan basıncına veya şoka neden olmaz.

Kolon ve Rektum’daki Kanserler ve Polipler, parlak kırmızı Rektal kanama, kahverengimsi dışkılar ve bazen Melena‘ya neden olabilir.

Anjiyodisplazi Nedir ?

Genişlemiş kan damarları olan bu durum  sıklıkla Kolon, İnce Bağırsak veya Mide’nin iç mukozasının altında olur. Anjiyodisplaziler, genellikle, Örümcek benzeri lezyonlar olarak Endoskopi sırasında kolaylıkla görülebilir.

Anjiodisplazi’lerin nedeni bilinmemektedir, ancak yaşla giderek artmaktadır.

Anjiyodisplazi’lerden kanama ağrısızdır ve parlak kırmızı, koyu kırmızı, kestane veya siyah dışkılara neden olabilir.

Kolit ve Proktit Nedir ?

Kolit, Kolon’un iltihaplanması, Proktit Rektum iltihabı anlamına gelir.

Ülseratif Kolit, Ülseratif Proktit ve Crohn Kolit’leri vücudun bağışıklık sisteminin aşırı aktivitesinden dolayı Kolonun kronik inflamatuar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar karın ağrısı, diyare ve kanlı ishal’e neden olabilir.

Bazen orta veya şiddetli Rektal kanama olabilir. Kanama, Kolon’daki ülserasyonlardan kaynaklanır.

Meckel Divertikülü Nedir ?

Meckel Divertikülü, İnce Bağırsağın ve Kolon’un kavşağının yanındaki ince bağırsaktan çıkıntı yapan bir dış torbadır (kese). Doğumdan itibaren mevcuttur ve nüfusun küçük bir yüzdesinde bulunur.

Meckel divertikülünden kanama, çocuklarda ve genç yetişkinlerde gastrointestinal kanamanın en yaygın nedenidir.

Meckel Divertikül’ünden kanama ağrısız olmakla birlikte tempolu olabilir ve parlak kırmızı, koyu kırmızı veya kestane rengi dışkılara neden olabilir.

Rektal Kanama için Hangi Doktora Gidilir ?

Rektal kanama genellikle Gastroenterolog, Kolon ve Rektal cerrah veya bir Proktolog tarafından tedavi edilir.

Rektal Kanama için Hemen Doktora Gitmeli miyim ?

Dışkıdaki herhangi bir kan normal değildir ve bir sağlık uzmanına bildirilmelidir. Bununla birlikte, acil bir durum olarak görülen bazı durumlar vardır ve tıbbi bakıma derhal erişilmelidir.

Bu durumlar şunlardır:

Yemek borusu, Mide veya Duodenum kaynaklı  siyah, katran dışkıları

Baş dönmesi, güçsüzlük, bayılma (senkop), göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi belirgin kan kaybı semptomları varsa.

Ateş ve karın ağrısı ile ilişkili kanama varsa.

Rektal Kanama Nasıl Teşhis Edilir ?

Rektal kanamanın yerinin ve nedeninin doğru bir şekilde teşhisi, uygun tedavi için ve daha ileri kanamanın önlenmesinde önemlidir.

Teşhis, öykü ve fizik muayene, Anoskopi, esnek Sigmoidoskopi, Kolonoskopi, Radyonüklid taramalar, Anjiyogramlar ve kan testlerine dayanır

Kolonoskopi Nedir ?

Kolonoskopi, tüm Kolon’un iç kısmının değerlendirilmesini sağlayan bir prosedürdür. Bu işlem, esnek bir görüntüleme tüpünü (Kolonoskop) Anüs içine sokarak ve yavaşça ilerleyerek gerçekleştirilir.

Kolonoskopi, Rektal kanamanın yanı sıra Gizli kanamayı değerlendirmek için en yaygın kullanılan prosedürdür.

Polip, Kanser, Divertiküloz, Ülseratif Kolit, Ülseratif Proktit, Crohn Koliti, İskemik Kolit ve tüm Kolon ve Rektum’daki Anjiyodisplazi’lerin saptanmasında kullanılabilir.

Rektal Kanama Tedavisi Nedir ?

Rektal Kanama tedavisi ve yönetimi şunları içerir:

Düşük kan hacmi ve Anemi’nin düzeltilmesi
Kanamanın nedeni ve lokalizasyonunun teşhisi
Aktif kanamanın durdurulması ve yeniden kanamanın önlenmesi
Mevcut hastalığın tedavisi.

Rektal Kanamanın Gidişatı Nasıldır ?

Prognoz, kanamanın altında yatan nedene bağlıdır. Neyse ki, Rektal kanamanın nedeni genellikle Hemoroit veya Anal Fissür gibi Benign nedenlerdir.

Bununla beraber dışkıda kan görürseniz veya gaitada gizli kan testiniz pozitif gelirse bunlar ciddi bir hastalığın ipucu da olabilir ve daha erken teşhis konulursa, iyileşme şansı o kadar iyi olur.

Bu nedenle Doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıcakla kalın…