Doku Transglutaminaz IgA ve IgG Pozitif ve Negatif Nedir, Ne Demek ?

Doku Transglutaminaz Antikoru IgG ve IgA testleri Çölyak Hastalığı ve Dermatitis Herpetiformis‘te tanıda kullanılan oldukça faydalı ve spesifik testlerdir.

Çölyak Hastalığı Nedir ?

Ekmek, Makarna, Bisküvi, Pide gibi Buğday, Çavdar, Arpa veya Buğday’la karışmış yulaf unundan yapılmış gıdalarda bulunan Gluten adı verilen bir proteinin gıda olarak alınmasıyla tetiklenen bir hastalıktır.

Çölyak hastalığı olan kişilerde gluten içeren gıdalar alındığı zaman, İncebarsaklardaki bağışıklık sistemi uyarılır ve Barsakların iç yüzeyinde inflamasyon meydana gelir.

Normal Barsak hücrelerinin yüzeylerinde bulunan ve besin maddelerinin emilimi için gerekli olan minik ince uzantılar (mikrovillus) inflamasyona bağlı olarak azalır ya da kaybolur. Bunun sonucunda inflamasyonlu barsak yüzeyleri bazı besin maddelerini emip kana karıştıramazlar.

Kalıtsal yönü olduğu düşünülen hastalık her yaşta ortaya çıkabilir.

Hastalığı neyin tetiklediği bilinmemekle birlikte enfeksiyon, yaralanma/zedelenme, ağır stres, ameliyat veya gebelik sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Doku Transglutaminaz IgA ve IgG Pozitif  Ne Demek ?

Doku Transglutaminaz Antikoru IgA veya IgG pozitif olması olasılıkla Çölyak hastalığını gösterir. Dermatitis Herpetiformis adlı bir hastalıkta da pozitif olabilmektedir. Bununla beraber kesin tanı koymaya yetmez, ileri testler gerekir.

Doku Transglutaminaz Antikoru IgA yani kısaca tTG-IgA testi, bu hastalıkta en hassas testtir.

Çölyak hastalığı olan kişilerin yaklaşık % 98’inde pozitif bulunur.

Çok spesifik olsa da, Tip 1 Diyabet, Hashimoto Tiroiditi ve Otoimmün Karaciğer koşulları olan bazı kişilerde olduğu gibi çölyak hastalığı olmadan da antikorun saptanması yani yanlış pozitif sonuçlar da görülebilir.

Çölyak hastalarının kanlarında glutene karşı ve bu iltihap süreciyle bağlantılı olarak Barsağın bazı öğelerine karşı oluşmuş belli antikorlar (Anti-Gliadin, Anti-Endomisyum, Anti-Transglutaminaz) normalden yüksek miktarlarda bulunur.

Doku Transglutaminaz IgA ve IgG Negatif Ne Demek ?

Doku Transglutaminaz Antikoru IgA veya IgG negatif olması olasılıkla Çölyak hastalığı olmadığını gösterir ama nadiren bu hastalık olsa bile negatif olabilmektedir.

Doku Transglutaminaz Antikoru IgA yani kısaca tTG-IgA testi, bu hastalıkta en hassas testtir.

Çölyak hastalığı olan kişilerin yaklaşık % 98’inde pozitif bulunur.

“Çölyak Hastalığı” ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşın.

Genellikle IgA antikoru Çölyak hastalığı için daha spesifik bir test (IgA Bağırsaklar içinde yapılan antikor türüdür) olup hemen hemen her zaman bu test ölçülmektedir.

IgA testinin tamamlayıcısı olarak ve/veya IgA yetmezliği olan hastada IgG testleri istenebilir.

Çölyak hastalığı olgularının yaklaşık % 2’sinde bu testler istenmekle birlikte bazı yalancı negatif test sonuçlarına rastlanabilmektedir.

Test Nasıl Yapılır ?

Kolunuzdan alınan 3-5 ml kan santrifüj edilir ve serum cihaza verilir.

Referans Değerler Nasıldır ?

Negatif olmalıdır.

 

“Çölyak Hastalığı ve Testleri” ile ilgili bir videomuzu da aşağıdan izleyebilirsiniz.