Dudak Kuruluğu ve Çatlamasına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Krem, İlaç ve Bitkisel Çözüm

Dudak çatlağı genellikle kuru dudakları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Genellikle tehlikeli olmamakla birlikte, can sıkıcı ve acı verici olabilen bir durumdur.

Çatlamış dudaklara hava, aşırı dudak yalama ve bazı ilaçlar gibi çok çeşitli faktörler neden olabilir.

Bu yazımızda bu durumun nedenlerine ve nasıl tedavi edilebileceğine bir bakacağız.

Çatlamış dudaklar, çoğu zaman yalnızca zaman zaman görülen çok yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, bazı insanlarda chelitis de denen ve bir enfeksiyon sonucu da oluşabilen daha şiddetli bir dudak çatlağı formu da görülür.

Dudak Çatlağı’nın Belirtileri Nelerdir ?

Dudaklarda;

Kuruluk
Pullanma
Yaralar
Şişme
Çatlaklar ve
Kanama başlıca belirtilerdir.

Dudak Çatlağı Neden Olur ?

Dudaklar cildin diğer kısımları gibi yağ bezleri içermez. Bu nedenle kuruma ve çatlamaya daha yatkındır.

Kış aylarında havada nem eksikliği ve yaz aylarında sık sık güneşe maruz kalma  çatlamış dudaklara neden olabilir.

Dudak çatlağının bir diğer yaygın nedeni ise dudak yalama alışkanlığıdır. Dilden gelen tükürük buharlaşınca daha fazla kuruluğa neden olabilir.

Dudak Çatlağı için Risk Faktörleri Nelerdir ?

Bazı ilaçlar riski artırabilir.

Dudak çatlağına neden olabilecek bazı ilaçlar ;

Vitamin A
Retinoidler (Retin-A, Differin)
Lityum (genellikle bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır)
Kemoterapi ilaçları’dır.

Dehidratasyon ve kötü beslenmeden muzdarip kişilerin dudakları diğer insanlara göre daha fazla çatlar.

Dudak Çatlağı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli ?

Chelitis varsa

Şiddetli kuruluk ve çatlama kendi kendine bakım önlemleri ile düzelmezse, bir dermatoloğa görünülmelidir çünkü ağız köşelerinde ve dudaklarda çatlağa neden olan chelitis denen durum olabilir.

Bu rahatsızlıkta dudaklar koyu pembe veya kırmızı renkte, topaklı bir dokuda, bazen ülseredir ve yüzeyde beyaz plaklar vardır.

Chelitis genellikle Crohn hastalığı gibi enfeksiyöz ve inflamatuar hastalıklarda ve A ile B vitamini eksikliğinde görülür. Diş travması ve aşırı tükürük üretimi, bakterilerin çatlaklara girip chelitis gelişmesine neden olabilir.

Ortodontik protezler veya emzik kullanımı da chelitis riskini artırır.

Dehidratasyon ve Malnütrisyon varsa

Bu iki durum da dudak çatlağı yapar.

Dehidratasyon, baş dönmesi, kabızlık, azalmış idrar üretimi, ağız kuruluğu ve baş ağrısı gibi belirtilere neden olur. Ağır vakalarda düşük kan basıncı, ateş, hızlı nefes alma veya hızlı kalp atışı görülebilir.

Malnütrisyon, dehidrasyon ile aynı semptomların çoğuyla karakterize edilir, ancak ayrıca kas güçsüzlüğüne, çürüyen dişlere, şişmiş bir mideye ve kemik kırılganlığında artmaya da neden olabilir.

Kötü beslenme de vitamin eksikliklerine ve kuru dudaklara neden olabilir.

Alkolikler, aşırı alkol kullanımının vücudun vitamin emilimini etkilemesinden ötürü vitamin eksikliklerine bağlı olarak malnutrisyona daha yatkındır.

Üstte saydığımız belirtiler varsa doktora başvurulmalıdır.

Dudak Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir, Krem, İlaç ve Bitkisel Çözüm Var mı ve Nasıl Önlenir ?

Dudaklarınızı basit tedaviler ve önleyici tedbirlerle çatlamadan koruyabilirsiniz. Dudaklarınız ciddi derecede kuru ve çatlak olmaya devam ediyorsa, bir dermatoloji uzmanına muayene olun.

Dudak çatlağı genellikle evde tedavi edilebilir. İlk adım, dudaklarınızda yeterli nem olduğundan emin olmaktır.

Bu işlem aşağıdakilerle gerçekleştirilebilir:

Dudak balsamı uygulamak
Daha fazla su içmek
Nemlendirici kullanmak
Soğuk hava koşullarından kaçınmak veya ağzınızı bir örtü ile sarmalamak.

Güneşe maruz kalma, özellikle yaşlandıkça çatlamış dudakları da tetikler. Güneşe çıkmadan önce minimum SPF 15 olan bir dudak kremi uygulayın. Güneş kremi daha fazla kuruma etkisini en aza indirirken, nemlendirmeye de yardımcı olur.

Doğru dudak parlatıcısını seçin. Kakao yağı, Vitamin A ve E, vazelin ve dimetikon gibi malzemeler uygundur.

Hindistan cevizi yağı ve hardal yağı gibi doğal yağlar kuru dudakları nemlendirir. Özellikle soğuk havalarda en iyi sonucu verirler.

Salatalık da dudakları nemlendirir.

Aloe vera krem ​​veya jelleri de mükemmel seçeneklerdir.

Süt kremi deri de dahil olmak üzere cildi yumuşatır. Dudaklarınıza krem ​​uygulayın ve 10 dakika bekletin. Kremi daha sonra ılık suya batırılmış bir pamuklu bez ile dudaklarından uzaklaştırın. Dudaklar iyileşene kadar tekrarlayın.

Steroid kremler cildin incelmesine, renk değişikliğine ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabileceğinden uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır. Sadece önerilen dozlarda ve sadece doktorunuzun önerdiği süre boyunca uygulayın.

Dudaklarınızı ısırmayın veya yalamayın. En azından iyileşme döneminde dudak ısırma ve yalamadan kaçınmaya çalışın.

Dudaklarını yalamak, geçici olarak kuruluğu hafifletip rahatlatabilir ama tükrük hızlı bir şekilde buharlaşır, bu da dudaklarınızın daha kuru hale gelmesine neden olur.

Havadaki polen gibi bazı allerjenler solunum yollarında tıkanıklığa neden olur. Bu ağızdan solunuma neden olarak kurumuş dudaklara neden olabilir. Mümkün olduğunca allerjenlerden kaçının.

Kısa süre önce yeni bir şampuan, saç kremi, dudak balsamı, ruj veya diş macunu kullanmaya başladıysanız, bu tür ürünler de dudağınızı tahriş edebilir. Yeni bir ürün kullanmaya başladıktan sonra dudak çatlağı olduysa, bir hafta boyunca kullanmayı bırakın ve belirtilerin düzelip düzelmediğini kontrol edin. Düzelirse o ürünü kullanmayın.

Susuz kalmayın. Çatlamış dudaklar çoğu zaman dehidratasyona bir tepkidir. Bol su içme, özellikle kuru kış aylarında çok önemlidir. Kadınlar her gün 2 litre, erkekler ise 3 litre sıvı almayı hedeflemelidir.

Evinizde hava kuruysa, bir nemlendirici cihaz alabilirsiniz.

Keten tohumu yağı hem diyete eklendiğinde kalp dostudur, hem de çatlamış ve kuru dudakları önleyebilir.
Keten tohumu yağını direkt olarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Keten tohumu yağı hızla bozulan bir yağdır, bu nedenle son kullanma tarihine dikkat edin. Bitirmeden önce kullanabilmeniz için küçük miktarlarda satın alın.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: