Dünya’nın En Büyük Otomobil Markaları – 2020

2020 yılı itibarıyla Dünya’nın En Büyük Otomobil Markaları‘nı sizler için listeledik. 

Otomobiller, günlük yaşamın artık vazgeçilmez bir parçası. Otomobil endüstrisi de Dünya’nın en büyük emek işverenlerinden biri.

Otomobil imalat sektörü gelir bakımından Dünya’nın en büyük ekonomik pazarlarından.

Otomobil endüstrisi 1800’lerin sonunda Alman mucitler Karl Benz ve Gottlieb Daimler‘in benzinli bir içten yanmalı motor geliştirmesiyle başladı. Bununla birlikte, motorlar pahalıydı ve Henry Ford, bunları seri üretim için montaj hattı yöntemini tasarlayana kadar geniş bir pazar elde etmedi.

Otomobil markaları en büyük otomobil üreticilerinin akış şemasında kalmak için sonsuz bir şekilde birbirleriyle rekabet ediyor. 

Birçoğumuzun lüks oldukları için Dünya’nın en büyük otomobil markası olduğunu sandığı Mercedes, BMW gibi markalar gerçekten de listenin en başında mı bakıyoruz.

İşte Dünya’nın En Büyük 10 Otomobil Üreticisi 

1. Toyota

Ülke: Japonya

Bir Japon otomobil üreticisi olan ve Dünya’nın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota, Dünya’nın heryerinde araçlarının bulunduğu küresel bir varlığa sahip. Toyota, önceki modellerinin yeni ve geliştirilmiş sürümleri olan Hino, Lexus, Daihatsu, Ranz ve Toyota olmak üzere beş marka altında otomobil üretiyor.

Toyota, her 12 ayda bir on milyondan fazla araç üreten tek otomobil üretim şirketi olmaya devam ediyor.

2. Volkswagen 

Ülke: Almanya

VW olarak bilinen Volkswagen Grubu, Avrupa’nın en büyük , Dünya’nın ise 2. otomobil şirketi. VW, Audi, Bentley, Bugatti, Porsche, Scania vb. gibi büyük otomobil markalarının üreticisidir.

Volkswagen Grubu, geçen yıl 10 milyondan fazla araç sattı ve pazar payının yüzde 11,1’ini elinde tuttu. 

3. Renault – Nissan

Ülke: Fransa

Renault – Nissan, Fransız şirketi Renault ile Japon şirketi Nissan ve Mitsubishi arasındaki ortaklığın bir sonucu olarak ortaya çıktı ve Fransız-Japon çok uluslu bir otomobil üreticisi oldu.

Şirket, bir dizi otomobil ve kamyonet üretiyor ve geçmişte Datsun, Dacia gibi birçok markayı kontrol eden kamyon, traktör, otobüs ve oto-raylı araç üretiyordu. Pazar payının yüzde 9,4’ünü elinde tutan şirket Dünya’nın en büyük otomobil üreticileri listemizde üçüncü sırada yer alıyor. 

4. Hyundai

Ülke: Güney Kore

Otomobil üretim şirketi, şu anda Dünya’daki motor payının % 9’una sahip.

5. General Motors

Ülke: ABD

Listemizde beşinci olarak General Motors GM olarak kısaltılmış, bir Amerikan otomobil üretim şirketi ve 37 ülkede fabrikası var.

Chevrolet, Buick, GMC ve Cadillac gibi otomobil markalarının üreticisi ve şu anda Dünya’daki pazar payının % 8.8’ine sahip.

6. Ford

Ülke: ABD

Ford, GMC’nin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci büyük üretici. Çin, Tayvan, Tayland, Türkiye ve Rusya’da ortak girişimleri bulunmaktadır.

7. Honda

Ülke: Japonya

Honda, Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden olan şirket ülkedeki ikinci büyük otomobil üreticisi. Honda, zamanının ötesinde yenilik ve teknoloji ile popüler. 

8. Fiat Chrysler 

Ülke: İtalya / ABD

Fiat Chrysler Automobiles, 2014 yılında çeşitli vergi amaçları doğrultusunda kurulmuştur ve o zamandan beri Dünya’nın en büyük Otomobil Üreticileri liginde 8.sırayı işgal etmiştir.

Bu otomobil üretim şirketi ile ilişkili markalara Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Ram Trucks ve Ferrari dahildir.

Bu otomobil üreticisi, kitlesel pazar otomotiv operasyonlarını iki ana iştiraki ile gerçekleştirmektedir: FCA İtalya ve FCA ABD. 

9. PSA

Ülke: Fransa

Listemizde dokuzuncu sırada Fransız çok uluslu bir otomobil üreticisi olan PSA var. Bu popüler otomobil üreticisi Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall ve DS markalarını üretiyor.

İran, Hollanda, Şili, Yunanistan ve Polonya’da güçlü bir pazar varlığına sahip.

PSA Company, Avrupa’nın en büyük otomobil markalarından (Peugeot) birini üretiyor.

10. Suzuki 

Ülke: Japonya

Suzuki, dört tekerlekten çekişli araçlar, motosikletler, arazi araçları, dıştan takma deniz motorları ve çeşitli diğer küçük içten yanmalı motorlar üreten bir Japon çokuluslu otomotiv üretim şirketi.

Suzuki, ekonomik ve dayanıklı olan Dünya’nın en iyi SUV ve MUV araçlarından birini üretiyor.

 

 

Bir cevap yazın