Dünya’nın En İyi Avcı Bıçağı Hangisi ? – 2020

Avcılık ile uğraşan Doğasever’lerin sahip olması gereken en önemli aparatlarının başında Av Bıçağı gelir. Piyasadaki en iyi Av Bıçak’larından birine sahip olmak, her ciddi veya profesyonel avcı için akıllıca bir hedef olmalıdır.

Avlanma, Dünya’nın her yerinde yapılan çok popüler ve dinlendirici bir spor’dur. Her ne kadar Beer Grylls kadar doğada hayatta kalma mecburiyetinde kalmasanız bile olmaz olmaz demeyin, bir gün doğada hayatta kalmak için de avlanmak ve bıçak gerekebilir.

Avcılığı profesyonel olarak yapan veya doğada onu “yarıyolda bırakmayacak, tabiri caizse ömürlük” bir bıçağa sahip olmak isteyenler bu yazımızı okumadan bıçak almasın.

Çok fazla uzatmadan “Dünya’da En Çok Satılan ve En İyi 3 Av Bıçağı”nı hep beraber inceleyelim;

 

 

3 – Buck 119

1902 yılından beri en kaliteli bıçakları üreten Amerikan bıçak devi Buck‘ın 119 modeli listemizin 3.sırasında.

Bıçak namlusu, Buck’un hepsinde olmasa da, bıçaklarının çoğunda kullandığı paslanmaz bir çelik olan 420HC çeliği’nden yapılmış. Bıçağın çeliği, kalıcı dayanıklılık için mükemmel bir mukavemet, kenar tutma ve korozyon direncine sahip.

 

 

Sap kısmında Cocobolo Ağacı kullanılmış.

Cocobolo Ağacı gitar, bıçak ve tesbih gibi birçok eşyada kullanılan çok sert, elastiki ve dirençli yapıya sahip bir ağaçtır. Liflerinde barındırdığı yüksek yağ miktarı nedeniyle canlı bir görüntüsü var ve rahat bir tutuş sağlıyor.

 

 

Bu av bıçağı, problemsiz kesme ve manevra için toplam 26.7 cm uzunluğa sahip. Bıçak kısmı yani namlu uzunluğu ise 15.2 cm. Bıçağın toplam ağırlığı ise ideal bir ağırlık sayılabilecek olan 298.9 gram.

 

 

Ürün çıtçıtlı, orijinal yüksek kaliteli koruyucu deri kılıf içeriyor. Pakete dahil olan bu hakiki deri kılıf ve entegre kemer köprüsü ile bıçağınızı bir çantada veya kemerinizde güvenli ve emniyetli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Buck bu etkili bıçağı için ömür boyu garanti sunmayı da unutmamış.

Fiyatı ise yurtdışında 100 Dolar yani 590 TL civarında, Ülkemizde ise 1.239 TL civarında satılıyor.

 

 

2 – Gerber Bear Grylls Ultimate 31-000751 

70 yıllık mazisi olan diğer bir bıçak devi Gerber, ünlü doğada hayatta kalma uzmanı ve belgeselci Beer Grylls adına çıkardığı bu bıçağıyla listemizin 2.sırasında.

Gerber Bear Grylls Ultimate 31-000751 serisi bir bıçak, kılıf ve ateş başlatıcı ile satılıyor. Kaliteli bir bıçakla beraber doğada olmazsa olmaz olan ateş yakmanızı da oldukça kolaylaştırıyor, çünkü çakmakta olduğu gibi rüzgar, gaz bitmesi veya ıslaklık derdi yok.

Kılıf bölümüne dahil edilmiş ateş başlatıcısını bıçağın üst yüzeyine tersten sürterek kıvılcım çıkartabilirsiniz.

 

 

Rahat kullanım için ergonomik kauçuk tutma bölgesi ile iyi bir tutuşu var ve çok yönlü tırtıklı kenarı ile güvenilir bir paslanmaz çelik bıçak.

Buna ek olarak, acil durumlar için kordona dahil edilmiş bir de düdük içeriyor.

 

 

Bıçağın oldukça kalın namlusu ve paslanmaz çelik tırtıklı dip kısmı, ayrıca üzerine vurularak bıçağın keser olarak da kullanılabilmesini sağlıyor.

Bıçağın toplam uzunluğu 25 cm, namlu uzunluğu 12 cm ve toplam ağırlığı ise 318 gram.

Bıçak ayrıca Bear Grylls’in deneyime dayalı hayatta kalma tavsiyesi ve talimatları içeren “Survival Priority of Survival” adlı cep rehberi ile birlikte satılıyor.

 

 

Naylon kılıfı ise sert iklimlerde uzun süreli kullanım için küfe dayanıklı, hafif, askeri sınıf malzemelerden üretilmiş. Bıçağın güvenliğini sağlamak için bir Velcro kapatma içeriyor.

 

 

Fiyatı ise yurtdışında 38 Dolar, Ülkemizde ise 570 TL civarında satılıyor.

ve gelelim listemizin 1.sırasına;

 

 

1 – Boker Plus 01BO311 Bullpup Katlanır Bıçak

Dünya’ca ünlü Alman Boker firması, Hermann ve Robert Boker’in 1829‘da kılıç üretimiyle piyasaya girdi ve çatal bıçak’dan çakı’lara, bıçak’lardan kılıç’lara kadar birçok alanda en çok güvenilen ve satış yapan markaların başında geliyor.

 

 

Boker Plus 01BO311 serisi toplamda sadece 146 gram ağırlığı ve 18.5 cm toplam uzunluğu ile cepte kolayca taşınabiliyor.

Namlu kalınlığı 3.1 mm, namlu uzunluğu da oldukça yeterli sayılır, 8.4 cm.

 

 

Namlu çeliği olarak VG-10 kullanılmış ve gövde malzemesi Micarta.

Micarta su, nem, soğuk ve sıcaktan etkilenmeyen bir tür sentetik blok ve pek çok el aletinin kabza yapımı için en dayanıklı ve verimli ürünlerden birisidir.

Kilit mekanizması olarak oldukça güvenilir olan Lineer LOCK mekanizması kullanılmış.

 

 

Ömür boyu garanti ile gelen Boker Plus 01BO311, kalite’nin yanında taşıma ve kullanım kolaylığı arayanların ilk seçeneklerinden biri olmuş durumda.

Yurtdışında 113 Dolardan satılan bıçak, Ülkemizde ise 850 TL civarında bir fiyattan satılıyor.

Avcılık sporuna gönül verenler veya “kaliteli, ömürlük bir bıçağım olsun” diyenler için listelediğimiz bu 3 seçenek umarım faydalı olmuştur.