Elma Sirkesi ile Zayıflama Kürü, Sirke Zayıflatır mı ?

Sirke, özellikle de Elma Sirkesi son yıllarda zayıflama kürlerinde çok sık kullanılır oldu. Binlerce yıldır kullanılan bu sağlıklı içecek gerçekten işe yarıyor mu bir bakalım.

Elma sirkesi, sağlığı koruyucu ve iyileştirici olarak pek çok kişi tarafından kullanılan doğal bir gıda. Aynı zamanda diyet dünyasında önemli bir yere sahip – bilimsel çalışmaların yanı sıra pratik deneyimler, elma sirkesinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Elma sirkesinin kilo kaybına nasıl yardımcı olduğuna ilişkin en ilginç çalışma 2009’da yayınlandı.

Bioscience, Biotechnology and Biochemistry dergisindeki bu çalışmada, sadece 3 ay boyunca 2 yemek kaşığı sirke içmenin vücut ağırlığı, karın yağları, bel çevresi ve Trigliserid’lerde önemli oranda azalmaya neden olduğu gösterildi.

Peki Sirke hangi yolla kilo vermeyi sağlıyor ?

Elma sirkesi öğütülmüş elmalardan yapılır, daha sonra damıtılır ve fermente edilir. Sonuçta asetik asitten zengin bir sıvı elde edilir.

Tabi sirkeden tam fayda sağlamak  için marketlerde satılan sıradan sirke değil organik sirke alın veya kendiniz yapın yoksa faydası az olur.

Etki mekanizmaları neler derseniz ;

İştah Bastırıcı 

Elma sirkesi doygunluk hissi üreterek daha az yemenizi sağlar.

Kan şekeri seviyelerini kontrol 

Elma sirkesi kontrolsüz şeker artışlarını ve yemekler arasındaki ani yemek yeme ihtiyacını önler. Kan şekeriniz dengeli olduğunda diyetinizi sürdürmeniz de kolaylaşır.

Sirke tüketenlerde yemek sonrası kan glikoz düzeyleri önemli derecede düşüktür ve bu düşürücü etki yemekten 90 dakika sonraya kadar devam eder.

Yağ birikimini engelleme

Elma sirkesi metabolizmayı harekete geçirir ve daha hızlı yağ yakmanıza imkân tanır.  Metabolizmanızı hızlandıran ve vücut yağının yakılma hızını arttıran birçok organik asit ve enzim içerir.

İnsülin sekresyonunu düzenleme

İnsülin yağ depolamasını etkiler. Bu hormon kan şekeri seviyeleriyle yakından ilişkilidir ve salgısı tip 2 diyabetten muzdarip insanlarda bozulmuştur.

Sirke ile insülin salgısı artar.

Vücutta detoks yapma

Vücudumuz toksinlerden arındığında tüm süreçler (sindirim ve metabolizma dahil) daha verimli hale gelir. Çözünmeyen liflerden zengin olan sirke böylece toksinlerin emilip atılmasını ve bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar.

Kilo vermek için ne tür Sirke kullanmalısınız ?

İşlenmemiş ve halen “ham” şeklinde olan sirkeleri, organik sirkeleri bulup tüketin.

Pastörize edilmemiş, filtre edilmemiş ve organik olan herhangi bir sirke kilo kaybı için kullanılabilir.

Sirkeyi nasıl kullanacağım ?

Bir fincan suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek başlayın ve günde bir kez için. Ardından servis başına sirke miktarını ve içme sıklığını artırın.

Elma sirkesi çok asidiktir, bu nedenle dişlerinizi, boğazınızı ve midenizi korumak için sulandırmanız gerekir.

Sirkeli suyuma Bal eklesem olur mu ?

Sirkenin tadını kötü bulanlar biraz Bal ekleyebilir.

Kilo vermek için ne zaman ve ne sıklıkta Sirke içeyim ?

Metabolizmayı başlatmak ve doygunluk hissini etkilemek için yemekten yaklaşık bir saat önce içmek iyidir. Bazıları, ilk önce aç karnına sabah içmeyi de önerir. Bununla birlikte yemekten sonra içmek mide tahrişi riskini azaltır.

Sizin için uygun olan her neyse, günde 2-3 defa tüketebilirsiniz, ancak günde yaklaşık 2 yemek kaşığı olan önerilen miktarı aşmayın.

Midenizde yanma veya bulantı olursa miktarını azaltabilir veya tok karnına içmeyi deneyebilirsiniz.

Sirkenin zararları var mı ?

Elma sirkesi genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, tüm doğal ilaçlar ve geleneksel tedavilerde olduğu gibi, almanız gereken bazı önlemler vardır.

Çok fazla sirke, düşük Potasyum düzeylerine ve dolayısıyla Osteoporoz’a neden olabilir. Bununla birlikte, bu üstte tavsiye ettiğim dozlarda olmaz, korkmanıza gerek yok.

Sirke gibi asidik gıdalar Diş minesini zayıflatabilir. Bu durumu önlemek için, bir bardak seyreltilmiş sirkeyi içtikten sonra ağzınızı bir bardak su ile çalkalayın. Sirkeyi içtikten hemen sonra Dişlerinizi  fırçalamamanız  da iyi olur.

Sirke ayrıca Diüretikler, Laksatifler, Kalp ve Diyabet ilaçları gibi diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Düzenli olarak bu tür ilaçları alıyorsanız doktorunuza danışın.

Sirkenin başka faydaları var mı ?

Sirke ;

Diyabet

Yüksek tansiyon

Kalp sağlığı

Yüksek Kolesterol

Serbest radikal hasarı

Hazımsızlık ve

Asit reflüsü hastalıkları için faydalı bir gıdadır ve Böbrek taşlarının tedavisinde yararlıdır.

Elma Sirkesi ile Zayıflama Kürü, Sirke Zayıflatır mı ?

Elma sirkesi ile hızlı bir kilo vermeyeceksiniz. Değişiklikler aşamalı, ancak kalıcı olacaktır.

Sabırsızlanmayın ve biraz zaman tanıyın.

Bazen ayda sadece bir kilo verirsiniz, daha sonra tekrar geri almazsanız gerçek başarı budur.

Ne kadar hızlı kilo aldığınız egzersiz, beslenme, stres ve genetik faktörler gibi diğer faktörlere de bağlıdır.

En iyi ve en hızlı etkileri elde etmek için, bu doğal ürünü kilo vermek için kullanılan diğer tekniklerle birleştirmeniz gerekir.

Öncelikle, sağlıksız yağlardan, işlenmiş gıdalardan kaçının ve fast food tüketmeyin.

Haftada 5 kere ılımlı egzersiz yaparsanız metabolizma hızınızı artırırsınız.

Başka bir hastalığınız yoksa, en azından her gün 20 ila 40 dakika yürüyün.

Potasyum bakımından zengin gıdaları tüketin. Bu mineral stres seviyenizi ve kan basıncınızı düşürür. Muz, tatlı patates, avokado ve ıspanak’ta boldur.

Şeker alımını azaltın, özellikle rafine şekerlerden uzak durun.