En İyi Bloglar ve Blog Siteleri – 2020

Türkiye’nin En İyi Blogları ve Blog Siteleri Kime Ait ?” merak ediyorsanız muhtemelen sizin de bir Bloğunuz var veya açmak üzeresiniz demektir.

Bu yazımızda kategorilerine göre ülkemizdeki en başarılı ve faydalı 10 Blog’u sizler için derledik.

Tabi listemizde olmayan birçok başarılı ve farklı Blog da var elbette ama ziyaretçi sayıları, görsel içerik düzeni, işlediği konular ve takipçileri için sağladığı faydalı bilgi düzeyi gibi kriterler listemizin ana belirleyicisi oldu.

Listeye geçmeden önce merak edenler için Blog açmak ve Blogdan para kazanmak ile ilgili de birkaç bilgi verelim, malum bu konuyu okuyup ta bunları merak etmeyenler yoktur sanırız.

Blog Açmaya Karar Verdim, Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Blog açmak hem çok basit hem de çok zordur. Basittir çünkü biraz teknik bilgisi olan herkes sadece 45 dk da bir alan adı ve hosting alıp üzerine en kolayından WordPress ile Blogunu kurabilir.

WordPress, açık kaynaklı bir yazılım, hemen hemen Dünya genelinde tüm Blog ve sitelerin % 60’ı bu alt yapıyı kullanarak sitelerini oluşturuyor.

Buna fazla girmeyelim, WordPress nedir ?  ve  Wordpress kurulumu ? yazılarını okuyabilirsiniz.

Dileyenler Blogger adlı Google’ın Blog açma sitesini de kullanabilir, WordPress’ten sonra en fazla kullanılan Blog altyapısıdır ama binlerce eklentisi istediğiniz her şeyi kolayca yapabileceğiniz WordPress’e göre daha amatör ve kısıtlıdır, tavsiye etmeyiz.

Blog açarken 3 şeye dikkat etmelisiniz;

1- Hosting firmasının tecrübe, hız, teknik destek ve kalitesi

Birçok firma var ama doktorix.com’un da hosting hizmetini sunan Turhost, bu alanda gözü kapalı seçebileceğiniz bir firma.

2- Bloğunuzun işleyeceği konu

Blogunuzda işleyeceğiniz  konuyu içi seçin.

Hemen her telden konu işleyen bir Blog açarsanız hem yorulursunuz hem de rakip bolluğundan rekabet şansınız az olur.

Oysa gezi, sinema, hobi, çay, okçuluk, hayvan besleme, tenis, fotograf gibi tek bir konu üzerinde (niş de deniyor) Blog açarsanız, hem rakibiniz azalır, hem de daha özgün içerikleriniz ile Google’da daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Bir de mümkün olduğunca sevdiğiniz veya uzmanı olduğunuz konu varsa ona yoğunlaşın.

3- Azimli ve sabırlı olmak

Azim ve sabır bir Blogger’da olması gereken en önemli 2 özelliktir.

Blogunuzu açtığınız ilk aylarda, hatta ilk yıl bile ziyaretçi sayınız az olacaktır. Sürekli kopya olmayan içerik üretmeli, özgün içerikler hazırlamalı ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek, onlara bir şeyler katacak yazı ve görseller sunmalısınız.

Tabi bunları yaparken Blogunuzun üst sıralara yükselmesi için SEO denen işlemleri de yapmalısınız. SEO, (Search Engine Optimization) kısaltmasıdır ve kabaca  arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemeleri anlatır.

Bu SEO işlemlerini ya kendiniz yapmalı, ya da yaptırmalısınız. Başkasına yaptırmak hem masraflıdır, hem de hiç kimse sizin kadar sitenize önem vermeyeceğinden pek tavsiye etmeyiz.

Onun için Blog açmak isteyenler SEO Nasıl Yapılır ? ı şimdiden öğrenmeye başlasınlar.

Şimdi gelelim en iyi Blog’lara..

En İyi Bloglar ve Blog Siteleri – 2020

 

 

 

 

10- balkopugutasarim.com

2011 yılından bu yana online günlüğü olarak gördüğü bloğunda kendi tabiriyle sevdiği her şeyi paylaşan Merve Gizem Sincik, özellikle gezi, moda, kendin yap, kitap tanıtımı gibi konularda yazıyor.

Sosyal medya’da 450.000’i geçen takipçi sayısıyla hayli popüler olan blog, özellikle gezi ve moda meraklılarınca takibe alınabilir.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

9 – kahhve.com

“Kahveye Dair Herşey” mottomuz ile sizlere; en iyi kahveleri, en kaliteli ekipman ve aksesuarları, kahve ile ilgili en doğru bilgileri sunmaya devam edeceğiz… Şimdiden afiyet olsun ! sloganıyla webde karşımıza çıkan Kahhve.com Blog, gerçekten de kahveseverlerin ihtiyacı olan hemen her bilgiyi sunan ve hizmet veren bir site olmuş.

Filtre kahve nedir“‘den “Kahvemi nasıl öğütmeliyim”‘e, “taze çekirdek kahve alırken dikkat etmeniz gerekenler”‘den, “Chemex ile Hario V60 farkı”‘na kadar kahve ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm konularda oldukça kaliteli ve doyurucu bilgiler veren blog, site vasıtasıyla da kahve ve ekipmanları satışı yapıyor.

Kahveseverlere kesinlikle tavsiye ettiğimiz Blog’a buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

8 – gurkangenc.com

2012 tarihinde bisikleti ile Türkiye’den Dünya seyahatine çıkan 39 yaşındaki Gürkan Genç tam bir bisikletli seyyah. Kıta ve ada geçişlerinde gemi veya uçak kullanıyor. Bunun dışında araç kullanmıyor.

Dünyayı bisikletle geziyor, gezerken yazıyor, yazılarını fotoğraflar ve videolarla destekliyor.

Bisikletteki yol bilgisayarı sayesinde yol izi kayıtlarını tutup rekorlar kitabına girmeye çalışan genç, halen 46 ülke gezip, 74.ooo km yol katetmiş durumda.

Şu an Şili’de olan maceracı, gezilerini canlı yayınlıyor. Bisiklet tutkunları ve maceracı ruha sahip olanların takip edebileceği oldukça güzel bir blog.

Buradan takip edebilirsiniz.

 

 

 

7- buraksenguloglu.com

Ağırlıklı olarak oyun sektörü, e-spor ve girişimler hakkında yazılar yazan bir blogger olan burak şengüloğlu, oldukça zengin bloğunda oyun ve ürün incelemeleri yapıyor, tanıtım yazılarına yer veriyor.

Blog açmak, oyun veya gezilerle ilgileniyorsanız bu blog sizler için oldukça iyi bir alternatif olacaktır.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

6- https://www.evdekedivar.com/

Kediseverlerin kedilerle ilgili bulabileceği birçok bilginin ötesinde, kedi yatakları, evleri, oyuncakları, bakım ve hijyen ürünleri gibi birçok ürünü de bulabilecekleri evdekedivar.com, oldukça özgün stili ve online alışveriş imkanı ile öne çıkmış.

Bir kediseverin mutlaka takip etmesi gereken bir blog.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

5- webrazzi.com/

2006 yılında Arda Kutsal tarafından kurulan Webrazzi, internet alanında Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri inceleyerek analiz eden Türkiye’nin başta gelen teknoloji bloglarından biri.

Sektöre yön veren birçok profesyonelin günlük olarak takip ettiği Webrazzi, güncel yeni web girişimlerinden bu alandaki yatırım haberlerine kadar geniş kapsamlı yazı ve analizlere yer veriyor.

2012 yılından beri düzenledikleri Webrazzi Ödülleri ile her sene sonunda internet ve teknoloji dünyalarının en iyilerini seçen webrazzi, özellikle girişimciler ve site sahiplerinin mutlaka takip etmesi gereken bir site.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

4- blogacmak.com

Blogacmak.com, 10 yıllık bilgisayar teknisyeni olan Mehmet Erbay tarafından kurulmuş.

Henüz yeni olmasına rağmen sitede, özellikle blog açmak ve site kurmak isteyenlere A’dan Z’ye bilmeleri gereken her şeyi öğreten bir rehber mevcut.

Uzun zamana yayılmış SEO tecrübelerini okuyucuları ile paylaşan ve onlara “blog nasıl açılır, neden blog açmalı, blog’dan nasıl para kazanılır, blog için olmazsa olmaz SEO ayarları, sıfırdan blog kurma ?” gibi birçok konuda rehberlik ve hizmet sunan Mehmet Erbay, blog ve site kurmak isteyip de bu konularda teknik bilgisi olmayanlar için oldukça faydalı bir kaynak olmuş.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

3- sadibey.com

Sinemacılık ve filmcilik yararına bağımsız iletişim platformu olarak hizmet vermek amacıyla kurulan sadibey.com, vizyona girecek filmler, seans ve box office listeleri, sinema kitapları, DVD’ler, festival ve yarışma duyuruları gibi sinemayla ilgili birçok alanda güncel yazıları ve duyurularıyla dikkat çekiyor.

Sinema basınına ve sektörüne ulaştırmak istediğiniz her türlü bülten, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve diğer tanıtım dokümanlarını da gönderebildiğiniz sitenin yazarları ise Engin Ayça, Ferhan Baran, Gizem Ertürk, Korkut Akın, Sabahattin Çetin ve Sadi Çilingir’den oluşuyor.

Sinema ile ilgili aklınıza gelebilecek hemen herşey hakkında bilgi edinebileceğiniz, görseli bol, güncel ve kaliteli bir site.

Sinemaseverler mutlaka takip etmeli.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

2- blog.zooplus.com.tr

1999 yılından beri hayvanseverlere hizmet veren zooplus.com.tr sitesinden evcil dostlarınız için gerekli tüm ürünleri hızlı ve güvenli bir şekilde alabileceğiniz gibi, blog sitesinde pet dostlarımız hakkında birçok kaliteli bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Özellikle kedi ve köpek’ler üzerine oldukça fazla yararlı bilgilerin olduğu site, hayvan besleyenler veya beslemeyi düşünenler tarafından takip edilebilir.

Buradan siteye, buradan da Bloğa ulaşabilirsiniz.

Ve son Bloğumuz;

 

 

 

1- modakariyeri.com

12 yıl boyunca Floransa, Milano, Padova ve Paris’te kariyer yapan, mağaza müdürlüğünden satın almaya birçok farklı pozisyonda çalışan Aslı Özbek, 2009’da Louis Vuitton Avrupa’nın en genç mağaza müdürü oldu.

İki yıldır Türkiye ve Avrupa’da moda okullarında (Paris ESLSCA, IFA Paris, Polimoda) ders veren Özbek, 2015 yılında moda sektöründe mentörlük, danışmanlık ve kariyer platformu olan modakariyeri.com’u kurdu.

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel moda platformu olan sitede moda adına tek kelimeyle ne ararsanız var.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

Kendi kategorilerinde en iyi 10 blog listemiz burada sona eriyor.

Soru ve Katkılarınız için iletişim formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.