En İyi Kas Yapıcı Protein Tozu Hangisi ve Fiyatları-2018

Protein Tozları genellikle vücut geliştiriciler ve iri kaslara sahip olmak isteyenler tarafından kullanılan ürünler ve tüm dünya genelinde Milyar Dolarlarla ifade edilen fitness pazarının en gözde ürünlerinden.

Bu yazımızda “Protein Tozları Nedir, Yararları, Zarar ve Yan Etkileri”ne kısaca baktıktan sonra içeriklerine, bilimsel özelliklerine ve kullanıcı yorumlarına göre sizler için derlediğimiz “En iyi 10 protein tozu”nu inceleyeceğiz.

Protein Tozu Nedir ?

Protein’ler, biseps kasından tutunda kanınıza kadar vücudunuzun her yerinde bulunan temel bir yapı taşıdır. Suyun yanında, vücudunuzdaki en bol miktarda bulunan ve çok önemli bir maddedir.

Proteinler belirli sıralar halinde düzenlenmiş Amino asit’lerden oluşur.

Proteinin temel görevi vücut dokularını inşa etmek, korumak ve onarmak’tır.

Protein Tozları Ne İçin Kullanılır ?

Piyasada yüzlerce protein tozu ürünü mevcuttur ve genel olarak kilo almak veya yağsız kütle oluşturmak yani kas yapmak için alınırlar.

Vanilya, çikolata, muz, çilek ve krema gibi bir çok tat içeren toz bulunur.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir ?

Protein tozu, kas ve vücut kütlesi oluşturmak için çaba sarf eden, aynı zamanda vücut kütlesini muhafaza etmek isteyen veya yağ kaybetmek isteyen insanlar tarafından kullanılır.

Protein tozları, hiçbir zaman bir yemekte bulunan vitaminler, elementler ve proteinleri tam olarak vücuda temin edemese de ona oldukça yakın besin öğeleri sağlar.

Aynı zamanda özellikle antreman sonrasında kas kuvvetlendirici olarak görev yapar, kasları yenilemeye ve gerilmiş tendon ve kas liflerini onarmaya yardımcı olacak yapı taşlarını sağlar.

Protein tozları vücuda ilave protein, vitamin ve amino asitleri sağlamak için etkili bir yoldur. Sağlıklı gıdalar içeren proteinden dengeli bir diyet ile kombinasyon halinde kullanılması, büyüklük ve kütle olarak optimum kas büyümesini sağlayacaktır.

Ayrıca dayanıklılık sporcuları ve vücut geliştiricileri için faydalı olan uzun ve yoğun faaliyetlerde bulunma kapasitesini arttırır.

Protein tozu aynı zamanda  dayanıklılık antrenmanlarında kullanıldığında kasların ağrılı gerilmeyi tolere etme kabiliyetini sağlayan kas glikojeni’ni yenilemeye yardımcı olur.

Protein tozları ile ilgili araştırmalar göstermiştir ki dengeli beslenen ve diyetlerine günde 10 gram protein tozu ekleyen kişilerde enfeksiyonlara ve virüslere karşı direnç gelişir.

Protein tozları aynı zamanda kilolu kişilerin kilolarını daha hızlı vermelerine de yardımcı olabilir.

Protein Tozları Kaç Tip Protein İçerir ?

Protein tozlarında kullanılan  3 farklı protein türü vardır:

Whey proteini yani peynir altı suyu tozu

Soya tozu ve

Kazein tozu.

Whey ve kazein proteinleri süt kaynaklıdır ve çok değerli proteinlerdir.

Bunlardan en sık suda çözülebilen whey yani peynir altı suyu tozu kullanılır.

Peynir altı tozu lafı nereden geliyor derseniz sütten üretilen peynirin altında biriken suda bol bulunmasındandır.

Penir altı suyu tozunda çok az, hatta neredeyse hiç yağ, kolesterol veya laktoz bulunmaz, yani bir nevi “tam protein” yapıdır. İçerisinde, esansiyel olan yani insanın diyetinde alması gereken 9 aminoasidin hepsi de vardır.

Soya tozu ise veganlar yani et tüketmeyen insanlar tarafından tercih edilir çünkü whey proteini hayvansal bir üründür, bunu kullanmak istemezler.

Soya tozunun tadı biraz kötüdür ve suda çözünmez yani pek işlevsel değildir.

Protein Tozları’nın Sağlığa Zararları Var mıdır ?

Güvenilir markaların katkısız ürünleri kullanılırsa, protein tozlarının sağlığa doğrudan bir zararı pek yoktur.

Her ne kadar sağlıklı oldukları Kabul edilse de yine de proteinlerin doğal yapılar olan olan et, süt, yumurta, balık gibi kaynaklardan alınması tavsiye edilir. Bunun bir nedeni de toz olarak alınan proteinlerin dozunun çoğu zaman doğru ayarlanamamasıdır.

Normalde vücuda gerekli proteinden fazla protein alınırsa, Kemik erimesi ve aşırı Kalsiyum kaybı ile Hipokalsemi sorunları ortaya çıkabilir.

Fakat doz düzgün bir şekilde ayarlandığında ve aktif bir yaşantı da varsa, düzenli olarak spor yapılıyorsa bu sorunlar neredeyse görülmez ve bu nedenle  protein tozları sağlık riski en düşük diyet takviyelerinden biri olarak kabul edilir.

Protein tozunun spor sonrasında ilk 8-12 dakika içerisinde  tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca bazı protein tozlarının içerisine anabolik stereoidler de katılabilmektedir. Bu nedenle bir ürünü seçerken, kaliteli ve güvenilir olmasına ve  içeriğine çok dikkat etmek gereklidir.

Protein Tozları Nerelerde Kullanılırlar ?

Peynir altı suyunun fitness ve vücut geliştirme salonlarında bu kadar çok tutulmasının nedenlerinden biri de yüksek Biyolojik Değer (BV) içeriğidir.

BV, bir proteinin vücut tarafından büyüme için ne kadar etkili bir şekilde emilip alınabileceğini ölçen bir sayıdır. Peyniraltı suyu proteininin BV değeri 120 iken, balık ve sığır eti gibi diğer proteinlerin BV değeri yalnızca 75 civarındadır. Bu, peyniraltı suyununun daha kolay sindirilip, kas yapımı, onarımı ve hastalık risklerinin azaltılması gibi görevlerde daha faydalı olduğu anlamına gelir.

Günümüzde whey proteinleri sadece vücut yani kas yapan sporcular tarafından kullanılmıyor. Laktoz intoleransı olduğu için sütü doğrudan tüketemeyen hastalarda da bu protein tozları etkili bir alternatif olabilmektedir.

Bebek mamaları içerisine de katarak mamanın zenginleştirilmesinde ve AIDS hastalarında hızlı kilo kaybını önleyici bir araç olarak da kullanılabilmektedirler.

Protein alerjilerinin tedavilerinde, Yüksek Kolesterol ile mücadelede, Obezlerde kilo kaybı için, bebeklerde alerjilerin önlenmesinde ve ileri düzey Kanserlerde beslenmede destek olarak da kullanılmaktadırlar.

Spor yapan ergenler için de faydalı bir takviyedir. Ergenlik döneminde vücut gelişimi için daha fazla aminoasit yani protein gerekir ve protein tozları buna katkı sağlayabilir.

Herhangi bir yaranın iyileşme sürecinde yaranın daha hızlı iyileşmesi için de kullanılabilir.

Whey Proteinleri Ne Kadar Alınmalı ?

Bir kişinin ihtiyacı olan protein miktarı oldukça değişkendir. Yaşınıza, cinsiyetinize, diyetinize ve hedeflerinize bağlı olarak günde 20 ila 200 gram arasında proteine ihtiyacınız olabilir.

Vücut geliştiriciler için ortak bir kılavuz vücut ağırlığının kg başına 1 ila 1.5 gram protein hedeflemektir. Her protein tozu, protein içeriği ve konsantrasyonu bakımından değişiklik gösterir.

Protein tozları’nda ayrıca karbonhidratlar da içerebilir. Hedef kilo vermek ise, o zaman en az karbonhidrat içeren protein tozu seçilmelidir. Kilo almak isteyenler ise toplam kalorisi yüksek olan bir protein tozunu düşünmelidir.

Protein Tozu’nun Faydaları Nelerdir ?

Yorucu egzersizi sürdürebilmek için vücuda gerekli enerji ve vitaminleri sağlarlar.

Diyete protein eklenmesi, kişinin kas yapma şansını arttırır. Protein tozları, egzersiz ne kadar yorucu olursa olsun kasın hızlı bir şekilde yenilenme kabiliyetini de arttırır.

Maksimum etki için ideal olarak yemeklerle birlikte alınmalıdırlar. Sağlıklı bir diyete protein tozu eklemek ayrıca genel sağlık içinde faydalıdır.

Protein tozları, vücudun besin arzusunu azalttığı için kilo vermek isteyenlere de fayda sağlar.

Araştırmalar, protein tozlarında vücutta kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinen biyoaktiflerin bulunduğunu göstermiştir. Bu açıdan Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı riskinde azalma sağlayabilirler.

Protein tozları aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Böylece hasta olma veya bir enfeksiyona yakalanma olasılığı daha düşük olur.

Sporcular ve vücut geliştiricileri, kas geliştirme ve kütlelerini artırma hedeflerine ulaştıklarında bile protein tozu almaya devam ederler. Bunun nedeni, sabit ve sağlıklı bir amino asit alımının kas yaralanma riskini azaltmasıdır.

Whey proteinleri çocuk ve yetişkinler için neredeyse her durumda güvenlidir.

Whey Proteinleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Çok yüksek dozda whey proteininin alınması halinde ishal, mide bulantısı, aşırı susuzluk, şişkinlik, kramplar, iştah kapanması, bitkinlik ve baş ağrıları görülebilir.

Whey proteini alırken dikkat etmeniz gereken tek önemli ilaç Parkinson hastalığı ve Dopamine Duyarlı Distoni hastalıklarının tedavisinde aktif olarak kullanılan bir ilaç olan ve L-DOPA olarak da bilinen nörotransmiterdir.

L-DOPA, whey proteini ile etkileşime geçerek etkisini büyük oranda yitirir.

Kemik erimesi tedavisinde kullanılan alendronat, kinolon içerikli antibiyotikler ve tetrasiklin antibiyotikleri tüketilirken de whey proteininin tüketilmesi tavsiye edilmez çünkü bu ilaçların da etkisini azaltırlar.

Tansiyon hastaları, Karaciğerin sitokrom P450 sistemini kullanan ilaçları tüketenler, Diyabet, Sindirim sistemi ve Kan hastalıkları olanlar protein tozlarını kullanmadan önce bir Doktora danışmalıdırlar.

Şimdi gelelim sizler için derlediğimiz Top 10 Protein Tozu” ürününe:

 

ÜRÜN KALİTE
FİYAT
59 $
100 % Grass-Fed Whey Protein Isolate

Şekersiz, gluten içermez.

229 TL
% 100 Whey Gold Standard

En çok satan protein tozu.

 155 TL
 Pro JYM

4 farklı protein çeşidinden oluşur.

189 TL
  SYNTHA-6

Milkshake benzeri lezzetli.

 49.9 $
RSP Whey

Saflık, çözünürlük ve biyolojik kullanılabilirlik açısından üst düzeyde.

   219 TL
Combat Powder

5 güçlü protein ve hızlı, orta ve yavaş salınım.

   189 TL
COR-Performance Whey

Yemek listesinde harika bir atıştırmalık, etkili bir diyet takviyesi.

   229 TL
 PHASE8

% 97 whey protein izolatı.

   229 TL
% 100 Casein Protein Powder

En çok satan misel kazein

   42 $
CytoGainer

Kısmen önceden sindirilmiş peynir altı suyu peptitleri ve süt protein konsantreleri bulunur.

 

 

1-     

Transparent Labs 100 % Grass-Fed Whey Protein Isolate

Grass-Fed Whey Protein İzolatı, gerçekten çok kaliteli bir whey yani peyniraltı suyu proteini tozudur.

Torba başına 30 porsiyon ve ölçek başına 28 gram yüksek kaliteli protein içeren bu ürün listemizin 1. sırasını hak ediyor.

Özellikleri :

Bir ölçekte 28 gr protein

% 100 Sığır kaynaklı

Stevia ile doğal olarak tatlandırılmış

Şeker içermez

Gluten içermez

Vücutlarını ve kondisyonlarını  standartta tutmak isteyenler için en iyi seçeneklerin başında geliyor.

Bu ürün 2 farklı lezzetli ve doğal olarak tatlandırılmış aromada satılıyor: Fransız vanilya ve sütlü çikolata.

 

2-    

% 100 Whey Gold Standard

Gerçekten birçok seveni olan ve Dünya’da en çok tavsiye edilen favori tozlardan biri.

Bu ürün, ölçek başına 24 gr saf protein içerir. Kas yapımı ve yenilenmesi için çok faydalıdır.

Düşük konsantrasyonlarda Yağ, Laktoz ve Karbonhidrat içerir.

Yapı taşları arasında Glutamin ve Glutamik Asit, Dallı zincir amino asitler olan Valin, İzolösin ve Lözin yer alır.

Bu ürün ayrıca Halk Sağlığı ve Güvenliği Şirketi, NSF International ve İyi Üretim Uygulamaları Programı standartları tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir.

Özellikleri :

En iyi kalite + en iyi fiyatlı ürünlerden biri

Bodybuilding.com‘da en çok satılan protein tozu

Peyniraltı suyu proteini izolatları mevcut

5 gr’dan fazla dallı zincir amino asit içeriği

Ölçek başına 24 gr protein – 120 kalori – 1 gr yağ – 3 gr karbonhidrat içerir

4 gr’dan fazla glutamin ve glutamik asit içeriği

% 100 Whey Proteini

 

3-    

Pro JYM

Yüksek kalitede bir protein tozu, özellikle de peynir altı suyu proteini, kas büyümesi için kritik bir maddedir, ancak büyümeyi en üst düzeye çıkarmak için sadece peynir altı suyundan fazlasına ihtiyacınız vardır.

Pro JYM’nin her ölçeğinde 24 gram saf, kaliteli protein bulunur.

Pro JYM en yüksek kalitede peynir altı suyu proteini izolatı yanında, misel kazein, süt proteini izolatı ve yumurta beyazı proteini (yumurta albümin’i) de içerir.

Özellikleri :

Peynir altı suyu protein izolatı: 7.5 g

Misel Kazein: 7 g

Yumurta Albümini: 2.5 g

Süt Proteini İzolatı: 7 g

 

4-    

SYNTHA-6

BSN Syntha-6, nahoş peynir altı suyu proteini takviyeleri içinde çok iyi tadıyla sıyrılan nadir ürünlerden biridir.

Bu ürün, piyasadaki en etkili protein tozlarından biridir ve formülasyonu  gerçekten başarılıdır.

BSN Syntha-6 vücudun uzun süreli egzersizlere dayanması için gerekli olan sağlıklı yağ ve lifleri de içerdiğinden, birçok sporcu tarafından dayanıklılık için kullanılmaktadır.

Esansiyel amino asitler, dallı zincir amino asitler, glutamin, lif, MCT’ler, EFA’lar ve peptitler içerir.

Çok Fonksiyonlu Misellar Protein Matrisi ve Biyoaktif Protein kullanımı kas gelişimi, dayanıklılık ve özellikle ağır fiziksel egzersiz aktiviteleri sırasında yaralanma riskini azaltmada çok önemlidir.

Özellikleri :

Kas büyümesini destekler

Kas protein sentezini destekler

Kas rejenerasyonunu destekler

Milkshake tadında lezzetli bir ürün

 

5-     

RSP Whey

RSP Whey, kas büyümesini ve iyileşmesini desteklemek için bilimsel olarak formülize edilmiştir.

Kas protein sentezini optimize etmek, yağsız kas büyümesini ve iyileşmesini sürdürmek için düzenlenmiş 4 protein kaynağından oluşur.

RSP Whey, aynı zamanda günlük protein alımı gereksinimlerini karşılamayı da kolaylaştırır.

Soğuk ultrafiltrasyon üretim prosesi ile üretilir ve proteinler denatüre edilmediğinden saflık, çözünürlük ve biyolojik kullanılabilirliği açısından üst düzeyde bir üründür.

RSP Whey, karbonhidrat ve yağ seviyesi düşük olsa da oldukça güzel bir tada sahiptir.

Egzersiz öncesi ve sonrasında veya yemeklerinize karıştırarak takviye amacıyla kullanabilirsiniz.

Özellikleri :

4 kaynaktan 25 g protein

5.4 g dallı zincir amino asitler

Sindirim enzimleri

Az yağ içerir

Düşük karbonhidrat içerir

 

6-     

Combat Powder

Zor koşullarda çalışan insanlar ve ağır egzersiz yapan sporcular üstün ve etkili bir protein ürünü ister.

Kas büyümesini en üst düzeye çıkarmak ve uygun protein kullanımı sağlamak için Combat Powder çeşitli oranlarda sindiren çeşitli protein harmanlarını kullanmış.

8 saate kadar emilimi olan proteinler de içeriyor.

Güzel tadı, kolay karıştırma imkanı ve protein tozu teknolojisinde bir adım önde olan gerçek besleyici kullanımı ile etkili bir ürün.

Özellikleri :

25 gr, tatı güzel ve kolayca karıştırılabilen protein

5 güçlü protein: Hızlı, orta ve yavaş salınım

Her zaman kullanılabilir: Sabah, egzersiz öncesi ve sonrası, gece

Glutensiz

 

7-    

COR-Performance Whey

COR-Performance Peyniraltı suyu proteini, yağsız kasları korumak ve egzersiz yaptıktan sonra besin maddelerini yenilemek için optimal bir protein kaynağıdır.

COR-Performance Whey’nin her ölçeği 25 g hızlı etkili Whey proteini ve sindirim enzimleri ile doludur, böylece günün her saatinde protein ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Cellucor’un lezzet uzmanlarından oluşan ekibi, tatlılardan esinlenilmiş tatlarla damak tadınızı tatmin etmek için oldukça uğraşmış, yani tadı harika.

Özellikleri :

Kasları koruyan ve geliştiren proteinler içerir

Tatlılardan esinlenilmiş lezzet içerir

Atıştırmalık olarak harika, yemeklere katkı olarak çok uygun bir ürün

 

8-    

PHASE8

PHASE8, kaslarınızı 8 saat boyunca besleyen, birinci sınıf harmanlanmış protein formülüdür.

Her kaşıkta, amino asitlerin sürekli salımını sağlayan etkileyici 26 gramlık süt türevi protein karışımı bulunur.

PHASE8, önde gelen rakibinin sadece yarısı oranında karbonhidrat ve yağ içerir, üstün ve dengeli bir makro besin profili taşımaktadır.

PHASE8’deki ana protein bileşeni, aldıktan sonra 8 saat boyunca amino asitleri serbest bırakma konusunda eşsiz bir kabiliyete sahiptir. Bu sürekli serbest bırakma özellikleri nedeniyle, uzun süreli bir kas oluşturma programı oluşturmaya yardımcı olan, oldukça anabolik ve anti-katabolik bir proteindir.

Özellikleri :

% 97 peyniraltı suyu proteini izolatı

Hidrolize peynir suyu proteini izolatı

Peynir altı suyu proteini izolatı

Peyniraltı suyu protein konsantresi

Sütlü protein konsantresi

Kalsiyum kazeinat

Misellar kazein

 

9-    

% 100 Casein Protein Powder

Bu ürün muz, çikolata ve kremalı vanilya gibi pek çok lezzete sahiptir ve protein tozlarında bulunan en yüksek protein içeriğinden birine sahiptir.

Aynı zamanda, ölçek başına 9 gramdan fazla dallı zincir amino asitler ve glutamin içerir.

Vücut geliştirme için gerekli olan proteinin yavaşça serbest kalmasını sağlar. Protein salınır hale geldikçe kas oluşur ve bu da zamanla kasları en iyi şekilde şekillendirir.

Özellikleri :

En çok satan misellar kazein ürünüdür

Ağırlığa göre % 75 protein içerir

24 gr yavaş sindirilen misellar kazein içerir

Ölçek başına  5 gr’dan fazla dallı zincirli aminoasitler (Lözin, izolözin ve valin)

Her ölçekte neredeyse 5 gr glutamin ve glutamik asit

Çok düşük yağ, şeker ve karbonhidrat seviyeleri

Yemeklerde ve yatmadan önce kullanım için ideal

 

10-    

CytoGainer

CytoGainer kas yapmada sıkıntı yaşayanlar veya kas kitlelerini korumakta zorlananlar için özel olarak tasarlanmış.

CytoGainer, yağ ve şeker içermeden büyük miktarda protein ve karbonhidrat içerir.

CytoGainer, gelişmiş protein sentezi desteği için glutamin bakımından zengin peynir altı suyu, peynir altı suyu proteini konsantresi ve kısmen önceden sindirilmiş peynir altı suyu peptidleri içerir.

Kas yenilenmesini teşvik etmek için kreatin ve L-glutamin de içeriğe  eklenmiştir.

Özellikleri :

Kısmen önceden sindirilmiş peynir altı suyu peptidleri, peynir altı suyu protein konsantreleri ve süt proteini konsantresi de dahil olmak üzere birinci sınıf protein harmanı

Basit şekerler, fruktoz veya sükroz içermez

Kreatin monodidrat yoğun antreman sonrası kasları besler

Kas dokusunun korunmasına yardımcı olmak için L-glutamin içerir

Harika bir tat

Listemizin burada sonuna geldik.

Bu liste tamamen ürünlerin içeriklerinin bilimsel olarak değerlendirilmesi, kullanıcı yorumları ve piyasa satış verileri gibi parametreler kullanılarak doktorix.com tarafından hazılanmıştır.

Peki Protein Tozlarını Nereden Alayım ?

En iyi Sporcu Besinleri, Protein tozları ve Fitness ürünleri satan siteleri değerlendirdiğimiz yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Unutmayın, Kaliteli ve Güvenilir markalı ürün kullanmak kadar, ürünü alacağınız siteleri veya spor mağazalarını güvenilir ve konusunda uzman olanlardan seçmek de önemlidir.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !