Eriğin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Erik İlkbahar ve Yaz mevsiminin kiraz ve çilek ile birlikte vazgeçilmez meyvesi. 

Erik hemen hepimiz tarafından “bol sulu ama faydası az” bir meyve sanılır ama durum öyle değildir. Eriğin faydaları zannedildiğinden çok daha fazla.

Bakalım Erik vücudumuz için ne gibi faydalar barındırıyor. Meyveyi “ona iyi gelir, buna dokunur” tarzı klişe cümlelerle değil bilimsel olarak inceleyeceğiz.

Erik, şeftali, kayısı ve nektarinleri içeren Rosaceae ailesinin Prunus cinsine ait sulu ve lezzetli bir meyvedir.

2000’den fazla farklı çeşidi mevcuttur.

Çin, eriklerin önde gelen hasatçısıdır ve onu ABD, Sırbistan ve Romanya izlemektedir.

Erik düşük kalorilidir (100 g başına 46 kalori) ve doymuş yağ içermez. Dolayısıyla kilo vermek isteyenlerin meyve menüsünde mutlaka olmalıdır.

Eriğin Besin Değeri

Erik, sağlıklı bileşenler, vitaminler ve minerallerden oluşan bir içeriğe sahiptir.

Vitamin A, C (askorbik asit), Folat ve vitamin K gibi birçok vitamin kaynağıdır.

Ayrıca B1 vitamini (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6 ve E vitamini (alfa-tokoferol) için iyi bir kaynaktır.

Erik’te bulunan mineraller başlıca olarak potasyum, flor, fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko‘dur.

Ayrıca vücudumuza bol lif sağlar.

Eriğin Sağlık Faydaları Nelerdir ?

Erik bol miktarda fenoller ve flavonoidler içerir ki bu antioksidanlar sağlığımıza olan faydasında ana rol üstlenir.

C vitamini ile lutein, kriptoksantin, zeaksantin, neoklorojenik ve klorojenik asit gibi antioksidanları içerir. Bu bileşenler, oksijen radikallerinin neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olan etkili antioksidan özelliklere sahiptir.

Erik’teki fenoller, beynimizi ve sinir sistemimizi güçlendirir ve korur.

Erikde bulunan antosiyaninler, klorojenik asitler, kersetin ve kateşinler gibi flavonoidler ve fenolik bileşenler, yağ hücreleri de dahil olmak üzere farklı vücut hücreleri üzerinde anti-obezite ve anti-inflamatuar etkiler meydana getirirler.

Kolesterol yüksekliği, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar’dan korunma sağlar.

Kuru erik tüketimi, sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olan anabolik ve anti-resorpsiyon etki gösterir.

Kafeik asit ve rutin gibi flavonoidler, postmenopozal kadınlarda osteoporoz gibi hastalıkları önler ve kemik dokularında bozulmayı önlemeye yardımcı olur.

Erik, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan sorbitol ve isatin bileşenleri ile birlikte iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

Sorbitol ve isatin, müshil etkisine sahiptir ve bağırsaklardaki sıvıların salınmasını teşvik eder ve atıkların kolondan verimli bir şekilde yıkanmasını hızlandırır.

Araştırmalar, erik suyundaki flavonoidlerin yaşla ilişkili kognitif bozukluklara karşı koruma sağlamada etkili olduğunu göstermiştir. Erik öğrenme ve hafıza işlevlerini iyileştirir.

Eriğin düzenli tüketimi Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi yaşa bağlı nörodejeneratif bozuklukların önlenmesine yardımcı olur.

İçerisinde bulunan bir amino asit olan triptofan, uyku, iştah ve konsantrasyonda önemli bir rol oynayan nörotransmitter seroton’inin üretimine yardımcı olur.

Erik yüksek C vitamini içeriği nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirmede faydalıdır.

Kurumuş erik ya da kuru erik, hiperkolesterolemi ve hiperlipidemi’yi önlemede yardımcı olur. Erik’te bulunan lif içeriği ayrıca, LDL kolesterolü düşürerek ve HDL kolesterol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olarak kalbi koruyucu etkisini arttırır.

Erik, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan ve kan temizleme ve sağlıklı dolaşımı kolaylaştıran temel demir ve bakırı içerir. Bakır bir antioksidan görevi görür, sinir sağlığı için önemlidir ve kollajen oluşumunda yardımcı olur.

Erik  tüketimi kaygıyı azaltmada yardımcı olur. Çalışmalar, eriklerde bulunan klorojenik asitlerin anksiyolitik etkilerini göstermiştir. Yani stresli kişiler bol bol erik tüketsin.

Japon erikleri influenza A virüsünün neden olduğu enfeksiyona karşı etkilidir.

Erik ve erik ürünleri, çok sayıda vitamin ve minerallerin bol olması nedeniyle gebelik sırasında faydalıdır. Bu faydalı bileşenler, görme, kemiklerin ve dokuların gelişimi ve anne ve büyümekte olan bebek için hücresel sağlık için hayati önem taşımaktadır.

Erik özlerinin kanser tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmalar, eriklerde bulunan bileşen epikateşin’in, habis kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını inhibe etmesine yardımcı olduğunu ve insan hepatosellüler karsinoma veya karaciğer kanserinde apoptozu indüklediğini göstermiştir.

Erik bir elektrolit olan potasyum’u da bol miktarda içerir ve bu element kas kasılmalarının ve vücudun asit-baz dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Erik, diğer antioksidanlarla birlikte C vitamini bakımından zengin olup, sağlıklı, parlak ve genç cildi korumaya yardımcı olur. Bu nedenle erik özleri çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Erik vitamin A ve beta-karoten içerir, bu da sağlıklı göz, görme ve yaşla ilişkili maküler dejenerasyonun önlenmesinde faydalıdır.

Erik, kanın normal pıhtılaşmasına yardımcı olan ve kemik sağlığını geliştiren K vitamini içerir. Vücuttaki K vitamin eksikliği aşırı kan kaybına ve zayıf kemik gibi diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Erik Tüketiminde Neye Dikkat Edelim ?

Erik, birikip kristalleşebilen oksalatları içerir, böylelikle böbrek veya safra kesesi komplikasyonları oluşabilir. Dolayısıyla bu koşullardan muzdarip insanlar erik tüketmekten kaçınmalıdır.

Kuru erik, meyveleri koyulaştırıp kahverengiye dönüştürebilen sülfitler ile işlem görürler. Sülfitlere karşı hassasiyeti olan insanlar, ciddi anafilaktik ataklar da dahil olmak üzere allerjik reaksiyonları tetikleyebilecekleri için erik yememeleri konusunda dikkatli olmalılar.

Karsinoid tümörler kandaki serotonin seviyelerini yükseltir. Erik de önemli miktarda serotonin içerir. Karsinoid tümörlerin tanısal testinden önceki erik tüketimi yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir.

Kısaca erik bol bol ve güvenle tüketilebilecek çok faydalı bir meyvedir.

Şimdi 100 gram erik neleri içerir ve vücudumuzun günlük ihtiyacının % kaçını karşılar bakalım;

İçerik       Günlük ihtiyacı karşılama (%)

Enerji  46 Kcal          2
Karbohidrat               8
Protein                        1
Total yağ                     1
Dietsel Lif                   4
Folat                             1
Niasin                          3
Pantotenik asid          3
Piridoksin                    2
Riboflavin                    2
Tiamin                          2
Vitamin A                11
Vitamin C                16
Vitamin E                    2
Vitamin K                    5
Potasyum                     3
Bakır                          6
Demir                            2
Magnezyum                 2
Manganez                     2
Fosfor                            2
Selenyum                      2
Çinko                              1

Görüldüğü üzere erik çok faydalı bir meyve ve yaz aylarında kilo aldırıp damar tıkayan hazır tatlı ve şekerler yerine bol bol erik tüketin.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: