Estradiol (E2) Testi Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Estradiol (E2) biyolojik olarak en güçlü endojen östrojendir. Genellikle hipogonadizm, polikistik over sendromu, hirsutizm, erkeklerde jinekomasti gibi durumlarda tanıya yardımcı olarak istenir.

Başlıca üretim yerleri, overler, testisler ve plasentadır. Hamile olmayan kadınların kanında estron (E1) ve estradiol (E2) olmak başlıca 2 östrojen bulunur.

Bu iki östrojen, birbirine dönüşebilir. Estron ile karşılaştırıldığında, estradiolün biyolojik etki potansiyeli ve menopoz öncesi kadınlardaki kan konsantrasyonu çok daha yüksektir.

Estron böbreküstü bezinde ve başta yağ dokusu olmak üzere diğer periferik dokularda androstenodionun aromatizasyonu sonucunda üretilirken, estradiol testosteronun aromatizasyonu sonucunda başlıca overlerde üretilir.

Çok daha az miktarda olmak üzere böbreküstü bezinde ve periferik dokularda da estradiol üretimi vardır. Erkeklerde testislerde ve periferik dokularda az miktarda estradiol üretimi mevcuttur.

Kadınlarda, kadınsı özelliklerin gelişimi ve devamını sağlamanın yanı sıra, üreme fonksiyonu açısından da çok önemli rol oynar. Menstruel siklusun foliküler fazında hakim hormon olarak endometriumun proliferasyonunu sağlar.

Cinsiyete özgü bu fonksiyonlar dışında, büyüme, sinir sisteminin olgunlaşması, kemik metabolizması ve endotelyal fonksiyonlar açısından da büyük önem taşır.

Menopoza girmemiş bir kadında, kan estradiol konsantrasyonu, menstruel siklus boyunca önemli ölçüde dalgalanma gösterir. Kan konsantrasyonu, foliküler dönemin başlangıcında en düşük seviyede bulunur.

Folikül stimulan hormon tarafından kontrol edilen, folikül olgunlaşması ile birlikte estradiolün kan konsantrasyonu yavaş yavaş yükselerek ovulasyonun hemen öncesinde maksimum seviyeye ulaşır.

Luteinizan hormon ve folikül stimulan hormonun beraberce ani yükseliş yaparak ovulasyonu gerçekleştirmesinden sonra, estradiol’ün kan konsantrasyonunda tedrici bir düşüş meydana gelir.

Luteal dönemin ortalarına kadar devam eden hafif düzeyde bir yükselme eğiliminden sonra, menstruasyonun dönemine kadar süren bir düşüş süreci yaşanır.

Menstruel siklusun 3.cü gününde yapılan ölçüm sonucu, bazal estradiol seviyesini gösterir.

Menstruel siklusun yaklaşık 14. gününde gerçekleşen ovulasyondan hemen önce serum estradiol konsantrasyonunda, birkaç gün süren ani bir yükseliş meydana gelir.

Menstruel siklusun yaklaşık 10-14. günleri arasında bu ani yükselişin yaşanmaması, bu siklus döneminin ovulasyonsuz geçmekte olduğunu düşündürür.

Klinik uygulamada ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek amacıyla, genellikle menstruel siklusun 21. günündede yapılan progesteron analizinden yararlanılır.

In vitro fertilizasyon uygulamaları sırasında indüksüyonun başlatılma ve sonlandırma zamanlarının belirlenmesi amacıyla seri estradiol ölçümlerine ihtiyaç duyulur.

Değerlendirme:

Kadınlarda hipogonadizm, serum estradiol konsantrasyonunun beklenen seviyenin altında olması ile karakterize bir klinik tablodur.

FSH ve LH hormonları ile birlikte yapılacak bir değerlendirme, primer gonadal hipogonadizm ile hipogonadotropik hipogonadizm tabloları arasında ayırım yapma olanağı sağlar.

Primer gonadal hipogonadizm, genetik, otoimmun veya toksik sebeplerle overlerin yeterince fonksiyon görememesi halidir. Primer gonadal hipogonadizmde, serum estradiol konsantrasyonu düşüklüğü ile birlikte FSH ve LH konsantrasyonlarında belirgin bir yükseklik dikkat çeker.

Primer gonadal hipogonadizme yol açan en sık genetik sebeplere örnek olarak ailevi prematüre over yetmezliği ve Turner sendromu, otoimmun sebeplere örnek olarak tip II otoimmun poliglandular endokrin yetmezliği sendromu, toksik sebeplere örnek olarak da kemoterapi, radyasyon tedavisi gösterilebilir.

Hipogonadotropik hipogonadizmde ise temel sorun gonadotropik hormonlar olan FSH ve LH hormonlarının hipofizden yeterince salgılanmamasıdır. Bu tabloda estradiol konsantrasyonu ile birlikte gonadotropik hormonların serum konsantrasyonları da beklenen düzeyin belirgin derecede altında bulunur.

Emosyonel stres, aşırı egzersiz ve fiziki yorgunluk, uzun süreli açlık, fazla miktarda alkol ve uyuşturucu kullanımı hipogonadotropik hipogonadizmin en önemli fonksiyonel sebeplerini oluşturur.

Bunların dışında hipofiz veya hipotalamusla ilişkili yapı ve fonksiyon bozukluğuna sebep olan bazı organik sebepler de hipogonadotropik hipogonadizm tablosuna yol açabilir.

Polikistik over sendromu’nda adet düzensizliği ile birlikte, kan estradiol konsantrasyonunun yüksekliği dikkati çeker.

LH konsantrasyonunun FSH’ya göre yüksekliği polikistik over tanısı için daha spesifik bir bulgudur. LH/FSH oranının 2’den büyük olması, bu olasılığı destekleyen bir bulgu olarak kabul edilir.

Ek olarak görülen serbest testosteron, DHEASO4, androstenodion konsantrasyonları yüksekliği hirsutizm ve virilizasyondan sorumludur.

Erkeklerde jinekomasti ve feminizasyon bulgularının değerlendirilmesi sırasında estradiol ölçümüne ek olarak testosteron ve böbreküstü bezi kaynaklı androjen ölçümleri de yapılır.

Estradiol üretimi yapan tümöral bir olayın tablodan sorumlu olması, olasılıklardan birini oluşturur. Fazla miktarda androjen üreten tümör mevcudiyetinde periferik dokularda aromatizasyon artışına bağlı olarak estron ve estradiol üretimi artabilir.

Yağ dokusu, androjenik hormonlardan estron üretiminin büyük oranda gerçekleştiği yer olduğundan, obezite de jinekomasti ve feminizasyon eğilimi yaratabilir.

Karaciğer hastalıklarında ise estron ve estradiol yıkılımının yavaşlaması sebebiyle, kan estradiol konsantrasyonu arttığından jinekomasti gelişebilir.

Oral kontraseptif kullanımı endojen estradiol üretiminin düşmesine, klomifen kullanımı ise yükselmesine neden olur.

Ancak oral kontraseptiflerde bulunan estrojenler interferans yaratarak serum estradiol ölçüm değerinin yüksek bulunmasına yol açabilir.

Numune:

Serum.

Referans aralık menstruel siklus dönemlerine göre değiştiğinden, numunenin alınması sırasında son adet tarihi kaydedilmelidir.

Referans aralığı:

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: