Etosüksimid Testi Nedir, Neden Yapılır ?

Etosüksimid epilepsi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve testi ilacın hedeflenen tedavi edici kan kan konsantrasyonuna ulaşıp ulaşmadığının izlenmesi ve toksite olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Nöbet yani Epilepsi, beyinde bulunan nöronların, anormal elektriksel deşarjı sonucunda aniden ortaya çıkan, tekrarlayan kasılmalarla karakterize bir hastalıktır.

Altta yatan belirli bir sebep bulunamayan epilepsi vakaları, idiyopatik veya konstitüsyonal olarak adlandırılır.

Semptomatik olarak sınıflanan epilepsi grubunda ise, doğumsal anomaliler, perinatal yaralanmalar, metabolik hastalıklar, travma, tümörler ya da yer kaplayan bazı lezyonlar, vasküler hastalıklar, dejeneratif hastalıklar veya enfeksiyonlar klinik tablodan sorumlu olabilir.

Beynin küçük bir kısmının etkilenmesi sonucu ortaya çıkan nöbetlere parsiyel, tamamının etkilenmesi sonucu ortaya çıkan nöbetlere ise generalize nöbet adı verilir.

Bilinç kaybına sebep olmayan parsiyel nöbetlere “basit parsiyel nöbet”, bilinç bozukluğuna sebep olan parsiyel nöbetlere ise “kompleks parsiyel nöbet” adı verilir.

Generalize nöbetler ise sergiledikleri klinik tabloya göre, absence (petit mal) nöbetler, atipik absence’lar, miyoklonik nöbetler, tonik-klonik (grand mal) nöbetler ve tonik, klonik veya atonik nöbetler olarak sınıflandırılır.

Absence veya petit mal olarak adlandırılan nöbetler aniden başlayıp aniden sonlanan ve çok kısa süren nöbetlerdir. Çok kısa süreli bilinç kaybı yanında bazen hafif derecede klonik, tonik veya atonik komponentleri ve idrar kaçırma gibi otonomik komponentleri de bulunabilir.

Nöbetler o kadar kısa sürer ki, bazen şahıs ve çevresindekiler, çok kısa süreli bilinç kaybının farkında bile olmayabilir. Konuşma sırasında birkaç kelimenin atlanması veya cümle ortasında birkaç saniye süren duraklamadan ibaret nöbet atakları olabileceği gibi şahsın gözlerini kırpmadan saniyelerle ölçülen süre boşluğa bakmasından ibaret nöbetler de görülebilir.

Göz kapaklarının istemsiz şekilde süratli bir şekilde açılıp kapanması veya kolun ani kasılması gibi belirtilerin varlığı, nöbetlerin tanınmasını daha kolay hale getirir.

Absence nöbet geçiren bazı hastalar ise nöbetin başlamasından hemen önce gözlerinin birinde veya her ikisinde ani ışık çakması veya yanıp sönmesi gibi belirtiler yaşadığını ifade edebilir.

Yaşanan nöbet sayısı günde birkaç adet olabileceği gibi, bazen çocuğun okul başarısını etkileyebilecek ve çocuğun yakından takip edilmesini gerektirecek şekilde yüzleri bulabilir.

Hemen hemen her zaman çocukluk çağında 4-12 yaşları arasında başlayıp, çoğu zaman yirmi yaşına kadar kaybolan absence nöbetleri, bu yaştan sonra kaybolabileceği gibi yerini diğer formlardaki generalize nöbetlere de bırakabilir.

Background’un normal olması ve zekânın normal veya normalin üstünde seviyede olması prognozun iyi olacağının bir işareti olarak kabul edilir.

Etosüksimid, valproik asit ve klonazepam absence veya petit mal olarak adlandırılan nöbetlerin tedavisinde kullanılan başlıca ilaçlardır.

Etosüksimit, gastrointestinal sistemden tamamen emilerek 1-7 saat içinde pik plazma konsantrasyonuna ulaşır.

% 10-20 kadarı değişmeksizin idrarla atılırken, büyük kısmı karaciğerde metabolize edilir.

Yarılanma süresi 40-50 saat kadardır.

Yalnızca çok küçük bir kısmı plazma proteinlerine bağlanır.

Değerlendirme:

Terapötik aralık 40-100 µg/mL arası olarak kabul edilir. Plazma konsantrasyonunun 100 µg/mL’yi aşmasıyla birlikte toksik etkiler ortaya çıkmaya başlayabildiğinden, terapötik aralığı üst sınırını 75 µg/mL olarak kabul edenler de vardır.

Toksik dozlarda, bulantı, kusma, iştahsızlık, merkezi sinir sistemi ve solunum depresyonu gibi sorunlara sebep olur.

Plazma konsantrasyonunun 150 µg/mL’yi aşması halinde, toksik etkiler ciddi boyutlara ulaşabildiğinde, bu konsantrasyonun üzerindeki değerler panik değer olarak kabul edilir.

Numune:

Serum.

İlacını düzenli bir şekilde kullanan hastalarda plazma seviyesi oldukça kararlı bir seyir gösterir.

Bu nedenle numunenin alınma saatinin çok kritik olmadığı düşünülür.

Ancak yine de numunenin ilacın alınması gereken saatte, ilaçtan önce alınmasında yarar vardır. Hastanın son ilaç kullanma zamanı ve dozu belirtilmelidir.

Referans aralığı:

Terapotik düzey : 40-100 ug/ml

Toksik düzey : >100 ug/ml

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: