Faktör VIII (Anti-Hemofilik faktör) Testi Nedir, Neden İstenir ?

Faktör VIII (Antihemofilik faktör) başlıca aPTT’nin uzamasına yol açan sebeplerin araştırılması ve hemofili A olasılığının araştırılması amacıyla kullanılır.

Faktör VIII, karaciğere ek olarak, vasküler, glomerüler ve tübüler epitel hücrelerinde de sentez edilen, glikoprotein yapısında bir moleküldür.

Koagülasyon şelalesinin intrensek yolunda yer alır. Dolaşımda von Willebrand faktöre (vWF) bağlı olarak stabil bir kompleks halinde dolaşır.

Plazma yarılanma ömrü 9-18 saat arasında değişir.

Kısmen karaciğerde üretilen bir protein olmasına rağmen, plazma Faktör VIII aktivitesi, karaciğer hastalıklarından etkilenmez.

Aktivasyonu Trombin tarafından gerçekleştirilir.

Faktör X’un aktivasyonunda rol oynar. Faktör Xa ise Faktör Va ile birlikte protrombinin trombine dönüşmesini sağlar. Görüldüğü gibi Faktör VIII başlangıçta trombin tarafından aktive edilmiş olduğu halde, dahil olduğu aktivasyon sürecinin sonunda trombinin üretimini hızlandırmış olur.

vWF’den ayrılarak aktif hale geçen Faktör VIII, aktive protein C ve Faktör IXa tarafından proteolitik olarak inaktive edilir ve dolaşımdan uzaklaştırılır.

 

 

Faktör VIII eksikliğinin sebep olduğu hastalık tablosu hemofili A olarak adlandırılır.

Hemofili A en sık rastlanan herediter kanama bozukluğudur. Hastalık resesif, cinsiyete bağlı bir geçiş gösterir. Erkekler hasta, kadınlar taşıyıcı olur. Görülme sıklığı 1/5000 – 1/10000 civarındadır.

Hastalığın oluşturduğu klinik tablo FIX eksikliği ile aynıdır.

Hastalıktan etkilenen bireylerde, hematüri, gastrointestinal sistem kanaması, derin doku kanaması, kas içi kanama, müköz membran kanaması, intrakranial kanama, posttravmatik ve cerrahi girişim sonrası kanama ve eklem içi kanama görülebilir.

Klinik belirtilerin şiddeti aPTT testindeki uzama ile korelasyon gösterir.

Değerlendirme:

Klinik olarak faktör VIII eksikliği, plazmadaki faktör VIII aktivite düzeyine göre ağır (< % 1), orta (% 1-5), ve hafif (> % 5) olmak üzere derecelere ayrılır. Hastalarda aPTT uzun, PT ve TT normal sınırlarda bulunur.

Hemofili A dışında, von Willebrand hastalığında, FVIII’e karşı spesifik antikorların varlığında ve aşırı tüketime bağlı olarak dissemine intravasküler koagülasyonda (DIC) F VIII aktivitesi düşük bulunur. Bazen akut faz reaksiyonuna bağlı olarak DIC’de aktivite yüksek bulunabilir.

Faktör VIII bir akut faz reaktanı olduğundan, enflamatuar olayların varlığında, şiddetli egzersiz ve stres sonrasında normalin 2-3 katına varan aktivite artışları görülür.

Estrojen kullanımı, gebeliğin son üç ayında, karaciğer hastalığı, diabetes mellitus da aktivitenin yüksek bulunmasına neden olur.

Numune:

Sitratlı tüpe (mavi kapaklı tüp) alınan kandan elde edilen plazma örneği kullanılır.

Numune alındıktan sonra santrifüj edilerek, hemoliz edilmeden plazma hemen ayrılmalı, plastik tüp içinde ve soğuk ortamda gönderilmelidir.

Kesinlikle cam tüp kullanılmamalıdır.

Referans aralığı:

Normal aktivitenin %50–150’si.

Diğer bazı koagülasyon faktörlerinin aksine zamanında veya prematüre olarak doğan bebeklerde Faktör VIII aktivitesi normal sınırlar içinde ve hatta bazen yüksek bulunabilir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: