Female Sexual Dysfunction, Causes of Female Impotence ?

The reasons for sexual reluctance in women are similar to those in men, but there are differences in treatment.

Sexual reluctance or sexual dysfunction refers to a problem that prevents an individual or couple from being satisfied with sexual activity at any stage of the sexual response cycle.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri erkeklerdeki faktörlere benzer ama tedavi farklılıkları vardır.

Cinsel isteksizlik veya cinsel işlev bozukluğu, cinsel tepki döngüsünün herhangi bir aşamasında, bireyin veya çiftin cinsel aktiviteden memnuniyet duymasını engelleyen bir soruna işaret eder.

Cinsel tepki döngüsünün dört aşaması vardır: heyecan, plato, orgazm ve çözünme.

Cinsel işlev bozukluğu oldukça yaygındır. Kadınların % 43’ü ve erkeklerin % 31’inde bir derece bu sorunlar mevcuttur. Asıl sorun kişilerin bu sorunlarını ortaya koymaktan çekinmeleridir.

Cinsel Disfonksiyon Nedenleri Nelerdir ?

Cinsel işlev bozukluğu fiziksel veya psikolojik bir sorunun sonucu olabilir.

Cinsel Yetmezlik Kadınları Nasıl Etkiler ?

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğuyla ilgili en yaygın sorunlar şunlardır:

Engellenmiş cinsel istek

Bu, cinsel arzunun eksikliği veya karşı cinsiyete olan ilgisizliği içerir.

Birçok faktör, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar ve tedaviler (örneğin, kanser ve kemoterapi), depresyon, gebelik, stres ve yorgunluk gibi arzunun eksikliğine katkıda bulunabilir.

Uyandırılamama

Kadınlar için, cinsel aktivite sırasında fiziksel olarak uyarılamama yetersizliği sıklıkla yetersiz vajinal yağlanma ile ilgilidir. Bu yetersizlik de endişe veya yetersiz uyarılma ile ilişkili olabilir.

Buna ek olarak, araştırmacılar vajina ve klitoris’i etkileyen kan akış problemlerinin uyarı problemlerine nasıl katkıda bulunabileceğini araştırıyor.

Orgazm eksikliği (anorgazmi)

Bu cinsel doruk (orgazm) yokluğudur.

Bir kadının engellenmiş cinsel isteğe, deneyimsizlik, bilgi eksikliği ve suçluluk, kaygı ya da geçmiş bir cinsel travma ya da istismar gibi psikolojik faktörlere bağlı olabilir.

Anorgazmiye katkıda bulunan diğer faktörler uyarı yetersizliği, bazı ilaçlar ve kronik hastalıklardır.

Ağrılı ilişki

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrı, endometriozis, pelvik kitle, yumurtalık kistleri, vajinit, kötü yağlanma, ameliyatla oluşmuş skar dokusunun varlığı veya cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi bir takım problemlerden kaynaklanabilir.

Vajinismus adı verilen bir durum, vajinal girişi çevreleyen kasların ağrılı, istemsiz bir spazmıdır. Penetrasyonun ağrılı olacağından, cinsel fobiden veya daha önceki travmatik veya acı verici bir tecrübeden korkan kadınlarda ortaya çıkabilir.

Bayanlarda Cinsel İşlev Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir ?

Doktor büyük olasılıkla fizik muayene ve semptomların kapsamlı bir değerlendirmesi ile başlayacaktır.

Doktor serviks hücrelerindeki değişiklikleri saptamak için (kanseri veya kanser öncesi bir durumu kontrol etmek için) üreme organlarının sağlığını değerlendirmek için pelvik bir muayene ve bir Pap smear yapabilir.

Kadının cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunabilecek tıbbi sorunları ekarte etmek için başka testler isteyebilir.

Cinsiyete ilişkin tutumların ve diğer muhtemel katkıda bulunan faktörlerin (korku, endişe, geçmiş cinsel travma / istismar, ilişki sorunları, alkol ya da uyuşturucu kullanımı gibi) değerlendirilmesi, doktorun sorunun altında yatan nedeni tanımlamasını sağlayabilir.

Kadın Cinsel İşlev Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

Tedavide ideal yaklaşım, kadın, doktorlar ve eğitimli terapistler arasındaki ekip çalışmasıdır. Çoğu cinsel sorun türleri, altındaki fiziksel veya psikolojik problemleri tedavi ederek düzeltilebilir.

Diğer tedavi stratejileri aşağıdakilere odaklanır:

Eğitim vermek

İnsan anatomisi, cinsel işlev ve yaşlanma ile ilişkili normal değişiklikler ile cinsel davranışlar ve uygun tepkiler hakkında eğitim, bir kadının cinsel işlev ve performans hakkındaki endişelerini atlatmasına yardımcı olabilir.

Uyarımın geliştirilmesi

Bu, erotik materyallerin (videolar veya kitaplar) kullanımı, mastürbasyon ve cinsel rutinlerdeki değişiklikleri içerebilir.

Dikkat dağıtma teknikleri

Erotik veya erotik olmayan fanteziler, cinsel ilişkide egzersizler, müzik, video ya da televizyon rahatlamayı artırmak ve kaygıları ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Non-Koital davranışların özendirilmesi

Non-Koital davranışlar (cinsel ilişkiyi içermeyen fiziksel olarak teşvik edici aktiviteler,örneğin, şehvetli masaj), eşleri rahatlatır ve iletişim kurmayı artırır.

Ağrıyı en aza indirgemek

Kadının penetrasyon derinliğini kontrol etmesini sağlayan cinsel pozisyonların kullanılması bazı ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Vajinal kayganlaştırıcılar sürtünmeden kaynaklanan ağrıların azalmasına yardımcı olabilir ve cinsel ilişki öncesi sıcak bir banyo rahatlamaya yardımcı olabilir.

Bayanlardaki Cinsel Bozukluk İyileştirilebilir mi ?

Kadın cinsel işlev bozukluğunun tedavisinin başarısı, sorunun altında yatan nedene bağlıdır.

Görünüm, tedavi edilebilir veya geri döndürülebilir bir fiziksel durumla ilgili disfonksiyon için iyidir.

Stres, korku ya da kaygı ile ilişkili hafif işlev bozukluğu genellikle danışmanlık, eğitim ve ortaklar arasındaki iletişimi iyileştirerek başarıyla tedavi edilebilir.

Menopoz kadın cinsel disfonksiyonunu nasıl etkiler ?

Menopoz sonrasında östrojen kaybı, bir kadının cinsel işlevlerinde değişikliğe neden olabilir.

Menopozda sıkça görülen duygusal değişiklikler bir kadının sekse/veya istek uyandırılmasına olan ilgisini azaltabilir.

Hormon replasman tedavisi (HRT) veya vajinal kayganlaştırıcılar, kadınlarda cinsel işlevlerle ilgili sorunlar yaratabilecek vajinal yağlanma ve genital duyu kaybı gibi belirli koşulları iyileştirebilir.

Ayrıca, günde bir kez alınan oral bir ilaç olan ospemifene (Osphena), vajinal dokuyu daha kalın ve daha az kırılgan hale getirir.

Bazı menopoz sonrası kadınlarda cinsel tatmin artışı olmaktadır. Bu, hamile kalmaktan endişe duygusunun azalmasına bağlı olabilir.

Buna ek olarak, menopoz sonrası kadınların çoğu çocuk yetiştirme sorumluluğu daha az olduğundan, rahtlar ve eşleri ile daha verimli bir ilişki yaşar.

Cinsel İşlev Bozukluğu Hakkında Doktora  Ne Zaman Gidilmelidir ?

Çoğu kadın zaman zaman cinsel işlevlerle ilgili bir sorun yaşar.

Bununla birlikte, sorunlar devam ettiği zaman kadınlar ve eşleri için sıkıntıya neden olabilir ve ilişkileri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bu sorunlardan herhangi biri sık veya sürekli oluyorsa, değerlendirme ve tedavi için doktora gidilmelidir.