Fenol testi-İdrar

Fenol testi bu maddenin kullanıldığı işyerlerinde çalışanlarda fenolden zehirlenme ihtimali için istenir.

Basit fenoller bugün ucuz olarak benzenden sentez edilmektedir. Önemli bir endüstriyel atık olan fenolun dünyadaki ve ülkemizdeki kullanım alanlarından en önemlisi fenolik reçine üretimidir. Fenolik reçineler, kağıt endüstrisi, kauçuk işletme endüstrisi ile yalıtım ve yüksek sürtünmeye dayanıklı malzeme üretiminde kullanılmaktadır. Fenol’den Bakalit ve Naylon elde edilir. Bunun dışında fenol, ilaç endüstrisinde (özellikle Aspirin), kozmetiklerde, güneş koruyucularda, saç boyalarında, cilt parlatıcılarında, böcek öldürücülerde, temizlik ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır. Fenolün bütün türevleri mikrop öldürücüdür. Fenol ayrıca oral anestezik ve analjezik özelliği nedeniyle Farenjitlerde de kullanılır.

Fenol içeren su klorlandığında zehirli poliklorlu fenoller oluşur.

Toksik Etkileri

Fenol kişide merkezi sinir sistemi depresyonu ve diğer toksik etkilere (buharı göze ve direk teması cilde koroziv etkisi nedeniyle yanıklar meydana gelir, bulantı, aşrı terleme) neden olur. Deri ile temasta o bölge propiletilen glikol veya izopropil alkol ile, olmadığı taktirde bol su ile yıkanmalıdır. Fazla miktarda Fenol alınması durumunda karaciğer sitokrom P 450 enzim sistemi harabiyeti olur ve sitokrom P 420’ye dönüşür. Böbrekler üzerine toksik etkisi, kalbe toksik etkisi (ritim bozukluğu, nöbet, koma), buharı solunduğunda akciğer ödemi yapıcı etkileri vardır.

Numune : İdrar. Muhtemel Benzen, Fenol maruziyetlerinden 8 saat sonra idrar örneği alınması gereklidir.

Referans aralığı:

Normal (maruziyet olmayan kişilerde) 4.5-20.7 mg/g Kreatinin.
Benzen Biyolojik Maruziyet İndeksi (BMİ): 50 mg/g kreatinin.

Sindirim kanalında bakterilerin etkisiyle Tirozin’den Fenol meydana gelir. Bu nedenle sağlıklı kişilerde de idrarda ve kanda Fenol bulunur. Hemodializdeki üremik hastaların kanında sağlıklı kişilerden daha fazla Fenol bulunur.

Stabilite: İdrar örneği oda sıcaklığında 3 gün, 2-8 °C’de 4 hafta, – 20 °C’de 2 aya kadar dayanıklıdır.

Fenol testi-İdrar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: