Fıstığın Faydaları, Kalorisi ve Zararları ?

Fıstığın faydaları ve besin değerleri, kuruyemiş Dünyasının kralı Ceviz‘le yarışmaktadır.

Lezzetli, gevrek ve besleyici olan Fıstık yüzyıllardan beri insanlığın bildiği popüler yağlı tohumlardan biridir. Sağlığımız için gerekli birçok mineral, vitamin ve antioksidan içerir.

Fıstık ilk olarak Orta Amerika’da üretilmiş ve İspanyol Kâşifleri vasıtasıyla Dünya’nın geri kalanına yayılmıştır. Günümüzde Çin, Hindistan, Afrika ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’ başta olmak üzere yaygın olarak yetiştirilir.

Merak edenler için Bilimsel adı Arachis Hypogaea‘dır. 

Fıstığın Faydaları Nelerdir ?

Fıstık Enerji açısından zengindir (100 g için 567 kalori) ve optimum sağlık için gerekli besin maddeleri, mineraller, antioksidanlar ve vitaminler içerir.

Tekli Doymamış Yağ Asitleri (MUFA), özellikle de Oleik asit içerir.

MUFA, LDL‘yi (Kötü Kolesterol) düşürmeye yardımcı olur ve HDL‘yi (İyi Kolestrol) yükseltir. Böylece Koroner Arter Hastalığı ve İnme riskini düşürür.

Fıstık ayrıca iyi bir Protein kaynağıdır, büyüme ve gelişme için gerekli olan kaliteli Amino asitleri içerir.

İçeriğinde Polifenolik antioksidanlar, özellikle de p-Kumarik asit mevcuttur. Bu bileşiğin Mide’de kanserojen Nitrozaminlerin oluşumunu sınırlayarak Mide Kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

Fıstık ayrıca bir başka Polifenolik antioksidan olan Resveratrol için mükemmel bir kaynaktır. Resveratrol’un Kanser, Kalp hastalığı, Dejeneratif Sinir Hastalıkları, Alzheimer Hastalığı ve viral enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu saptanmıştır.

Resveratrol ayrıca vazokonstrüksiyon yapan yani damarları kasan bir hormon olan Anjiyotensin‘in aktivitesini azaltarak, damarları genişleten Nitrik Oksit seviyesini artırarak İnme yani Felç riskini de azaltır.

Son araştırmalar kavurma veya kaynatmanın Fıstıkdaki antioksidan biyoyararlanımı arttırdığını düşündürmektedir. Haşlanmış Fıstıklarda İzoflavon antioksidanlar olan Biyokanin-A ve Genistein içeriği sırasıyla 2 ila 4 kat daha fazla bulunmuştur.

Fıstık Vitamin E‘nin de mükemmel bir kaynağıdır. E vitamini, zararlı serbest oksijen radikallerinden vücudumuzu koruyarak mukoza ve cildin bütünlüğünü korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan’dır.

Fıstıkta ayrıca Riboflavin, Niasin, Tiamin, Pantotenik asit, Vitamin B6 ve Folat gibi birçok önemli B-kompleks vitamin bolca bulunur. 

Fıstıkta ayrıca Bakır, Manganez, Potasyum, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Çinko ve Selenyum gibi bolca mineral bulunmaktadır.

Yer Fıstığında bulunan Manganez, kandaki Kalsiyum emilimine, Yağ ve Karbonhidrat metabolizmasına ve Şeker seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Düşük Serotonin düzeyleri Depresyon’a yol açar. Yer Fıstığında bulunan Triptofan, bu kimyasalın salınımını arttırır ve böylece Depresyon’la savaşmanıza yardımcı olur.

Fındıktaki lif, toksinlerin giderilmesine yardımcı olur.

 

 

Fıstığın Kalorisi Nasıl ?

100 gram Fıstık 567 Kalori verir ki toplam günlük enerji ihtiyacının % 29’unu sağlar. Bununla beraber kilo aldırmaz çünkü birçok element, vitamin ve lif içerir.

Haftada en az iki kez Fıstık veya Fıstık ezmesi yiyen kadınlarda Obezite daha az görülmüştür.

Her sabah ekmek dilimleriyle Fıstık ezmesi yerseniz kilo alma riskiniz azalır.

 

 

 

 

Saç büyümesini arttıran ve sağlıklı hale getiren Omega 3 yağ asitleri, E vitamini, Çinko, Demir ve Bakır içerir.

Erkek tipi Kellik tedavisinde ve sağlıklı saçların büyümesini teşvik etmek için çok yararlı bir amino asit olan L-Arginin‘in mükemmel bir kaynağıdır. Sağlıklı ve güçlü saçlar için önemli olan saça kan akışını da artırır.

Gelelim Fıstığın Besin Değerine;

Fıstığın 100 g Başına İçeriği ve Günlük İhtiyacı Karşılama Yüzdeleri :

Enerji   567 Kcal  % 29
Karbonhidrat  % 12
Protein  % 46
Yağ  % 165
Kolesterol  % 0
Diyet Lifi  % 22
Folat  % 60
Niasin % 75
Pantotenik Asit  % 35
Piridoksin % 27
Riboflavin % 10
Tiamin % 53
Vitamin A  % 0
C vitamini  % 0
E Vitamini % 56
Sodyum % 1
Potasyum % 15
Kalsiyum % 9
Bakır % 127
Demir  % 57
Magnezyum % 42
Manganez % 84
Fosfor % 54
Selenyum  % 13
Çinko % 30

Görüldüğü gibi Fıstık yemenin pek çok yönden sağlığa faydası mevcuttur ve tehlikeli hastalıklardan da korunma sağlar.

Her hafta en az bir avuç Fıstık tüketmenin ne kadar faydalı olduğunu görmüş olduk.

Zararı var mı bir de ona bakalım.

Fıstığın Zararları Nelerdir ?

Fıstık alerjisi, bazı insanlarda görülebilen bir aşırı duyarlılık tepkisi türüdür.

Kusma, mide ağrısı, dudakların şişmesi, solunum zorluğu, göğüs tıkanıklığı gibi şiddetli fiziksel belirtiler olarak ortaya çıkabilir, hatta nadiren ölüm bile görülebilir .

Yer Fıstığı, özellikle Aflatoksin üreten Aspergillus Flavus’un Fungal enfeksiyonuna kolayca maruz kalan bitkilerden biridir. Aflatoksin, Karaciğer Siroz’u ve kanserine neden olabilecek, güçlü ve tehlikeli bir kanserojendir.

Kavurma, bu toksinin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve bu nedenle Aflatoksinlere karşı bir miktar koruma sağlar.