Flakka (Zombiye Çeviren Uyuşturucu) Nedir, Nasıl Kullanılır ve İçenler Video

Flakka yani halk arasında “zombiye çeviren veya dönüştüren uyuşturucu”, Türkiye’de son aylarda birden gündeme oturan, son derece ilginç ve tehlikeli bir uyuşturucu madde.

Bu yazımızda “flakka nedir ve kullanımının belirtileri nelerdir ?” sorusunu yanıtlayacağız.

Malum bonzai belası daha yeni gündemden düşmüşken şimdide bu zombi uyuşturucusu çıktı.

Bu arada “uyuşturucu maddeler nelerdir ?”i okumak için buraya, “evde uyuşturucu testi nasıl yapılır ?” için buraya tıklayabilirsiniz.

2014’ten beri, özellikle Amerika’da, sokaklarda tuhaf davranışlar, ajitasyonlar, paranoya ve insanüstü güç sanrıları çeken ve gösteren insanlar haberlerde boy göstermeye başladı.

Trafikteyken çıplak koşuşturan bir adamı, bir ağaçta seks yapmaya teşebbüs eden bir uyuşturucu bağımlısını ve emniyet aramak için polis karakoluna koşturarak girmeye çalışan paranoyak bir adamı içeren haberler ardı ardına gelmeye başladı. Bu tuhaf ve tehlikeli davranışlar doğrudan bu yeni sokak uyuşturucusu Flakka’nın etkilerinden kaynaklanmaktaydı.

Flakka ve Banyo Tuzları

Flakka’nın eroin ile crack veya metamfetaminlerin bir birleşimi olduğu sanılır, ancak gerçekte, Flakka banyo tuzlarının yeni nesil bir versiyonudur.

Banyo tuzları, genel olarak, büyük miktarlarda üretilen sentetik psikoaktif ilaçlardır. Bu ilaçların tümü ‘sentetik katinon‘ olarak adlandırılan birer uyarıcıdır. Amfetaminlere benzer şekilde fiziksel ve psikolojik etkileri bulunan Flakka, öforik etkileri olan uyarıcıların yeni versiyonları arasında yer alır.

Banyo tuzu yapısı değiştirilerek (alfa-pirrolidinopentiyofenon veya alfa-PVP olarak adlandırılır) flakka adlı tehlikeli ve güçlü bir uyarıcıya dönüştürülür.

Flakka fiyatı ne kadar ?

Flakka ucuz olduğu için özellikle düşük gelirli üniversite öğrencileri veya evsiz insanlar arasında popüler bir uyuşturucu.

Bu maddenin bir kullanımlık dozu  internet üzerinden özellikle üretici ülkesi Çin’den veya sokakta 3-5 dolara satılırken, bir gram kokain ortalama 62-80 dolardan satılıyor.

 

 

Flakka kullanımının belirtileri nelerdir ? Flakka içenlerde ne olur ?

Flakka’nın, alır almaz 15 dakika içerisinde etkileri başlar ve yaklaşık 4 ila 8 saat arası devam eder.

Flakka kullanımı ile delirium denen ve nadir olarak görülen aşırı güçlü kaygı, halüsinasyonlar, dezoryantasyon, yüksek vücut ısısı, artmış enerji, öfori hali, ağrıya veya acıya duyarsızlık ve aşırı-saldırganlık görülür.

Aşırı ajitasyon, ani kas hareketleri ve çoğunlukla derin paranoya hali de görülür. Bazıları onları öldürmeye çalışan çok sayıda insan tarafından kovalandığını hissettiklerini söylemişlerdir.

Yamyam gibi davranıp insanların etlerini yiyen kullanıcılar da görülmüştür.

Zapt edilmeleri zordur. Kurtarma ekipleri ve acil servis personeli bu hastaları sakinleştirmek için sakinleştirici ilaçlar vermek zorundadır.

Flakka neden banyo tuzu olarak adlandırılır ve nasıl alınır ?

Bu ilaçların yaygın olarak banyo tuzları olarak adlandırılmasının nedeni beyaz toz veya kristal biçiminde olmalarıdır.

2011 yılı itibariyle banyo tuzları ve flakka, tütün, alkol, esrar, kokain ve Ecstasy’den sonra en çok kullanılan 6. uyuşturucu olmuştur.

Çoğu kullanıcı flakka’yı, kapsül halde, sıvı olarak veya çok daha tehlikeli şekilde olarak soluyarak alır.

Flakka ne kadar güçlü ?

Banyo tuzları gibi, flakka da kokain ve metamfetamin etkilerini taklit eder. Kokain’den 10 kat daha güçlü olduğu için, özellikle üniversite çağındaki yetişkinler arasında popüler hale gelmiştir.

Flakka neden tehlikeli ? Flakka kullanımının komplikasyonları nelerdir ?

Kendisine veya başkalarına zarar vermek en önemli komplikasyondur. Ajitasyonlu delirium durumu (bir tür paranoyak ve halüsinasyonlu saldırganlık) gelişebilir ve acil tedavi gerekir.

Flakka, vücudun sıcaklığını 40 C’ye kadar yükseltir. Hipertermi yani vücut ısısının aşırı yükselmesi ile kişiler derilerinin yandığını zannedebilirler.

Yüksek vücut ısısı ve aşırı kas kasılmaları, rabdomiyoliz denen bir duruma yol açar yani kanda kas yıkımının sonucu kreatinin, AST ve ALT gibi maddelerin artışı görülür.

Aşırı fiziksel mücadele dehidratasyona da neden olabilir.

Rabdomiyoliz ve dehidratasyon sırasında salınan hücresel ürünlerin ve proteinlerin nihai sonucu, böbreklerin filtreleme işlevini bozarak böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

Flakka aynı zamanda kan basıncını da yükseltebilir ve böylece kalp krizi, inme, anevrizma yırtılması veya kalp yetmezliğine neden olabilir.

Depresyon ve intihar eğilimi de çok artar.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: