Florürlü Diş Macunu mu Florürsüz mü, Florür’lü Vernik Zararlı mı ?

Florür, bebekler ve çocuklar için kötü mü, dişlerin gelişmesinde veya korunmasında faydalı mı ? diye toplumda, özellikle de anne-babalar arasında haklı bir bilgi eksikliği ve endişe var.

Florür diş çürümelerini önlemek için gerek macun şeklinde, gerekse ağız yoluyla içme suları, süt, tuz, ağız temizlik ürünleri ve gıda takviyelerinde 1960’lardan beri kullanılıyor.

Buna ilaveten son yıllarda çocuklarımızın dişlerine florürlü vernik uygulaması yapılıyor. Bununla beraber dünya genelinde fazla florür’ün çocuklarda ileride zeka geriliği, tiroid hastalıkları, demans yani bunama, hiperaktivite, uyuşukluk, infertilite ve hatta kanser gelişimini artırdığı şeklindeki tartışmalar ebeveynler arasında bir endişe yaratmış durumda.

Birkaç yıl önce ADA’nın (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) da bir kılavuz değişikliği yapması, florürlü diş macununun küçük çocuklar için faydalı olup olmadığı sorusunu tekrar gündeme getirdi.

ADA uzun yıllar boyunca ebeveynlere, çocuklarının florürlü diş macunu kullanmaları için 2 yaşına kadar beklemelerini önermişti. Bununla birlikte, bu öneri Şubat 2014’te birlik tarafından “dişler görünmeye başlar başlamaz ebeveynlerin florürlü bir diş macunu kullanmaya başlayabileceği” şeklinde değiştirilmiştir.

Peki ADA onlarca yıldan beri önerdiği standart bir politikayı neden değiştirdi ?

Florür, diş çürümesinin erken belirtilerini önlemek ve hatta tersine çevirmek için etkili bir yoldur. Diş yapısını daha güçlü hale getirir, dişleri asit saldırılarına karşı daha dirençli hale getirir.

İçme sularında bir miktar florür bulunsa da bu genellikle dişleri koruyacak seviyede değildir.

Florür üzerine yeni araştırmalar ve okul öncesi çağdaki çocuklarda diş çürümelerindeki hızlı artış oranları florür’ün ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olduğunu göstermiştir.

ADA, florozis gelişmesini önlemek için çocukların dişlerine uyguladıktan sonra diş macunu tükürmelerini öneriyor aksi halde fazla florür diş minesinin renk değiştirmesine yol açar.

Bazı çalışmalarda, florür’ün uzun süre fazla miktarda yutulmasının DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) ve diğer nörolojik koşullarla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür.

Burada diş macunu yutulması ilk başlarda çok fazla önemli sorun teşkil etmese de (aşırı yutulursa bulantı, kusma ve baş dönmesi yapabilir), çocuklardaki bu yutma alışkanlığı yine de düzeltilmelidir, aksi halde zamanla daha ciddi sorunlara (kalıcı diş renk bozukluğu, mide rahatsızlıkları, zehirlenme, deri döküntüleri..) neden olabilir.

Florürlü diş macunu kullanılsın mı ?

Ülkemizde içme suyuna flor katılmıyor ama birçok ilde şebeke suyunda doğal olarak florür bulunabiliyor. Yine de yetersiz.

Her ne kadar hazır meyve suları, gazlı içecekler, bebek mamaları gibi pek çok üründe florür mevcut olsa da bunlar da tam koruma sağlayamıyor.

Çocuğun diyeti de düşünülmesi gereken bir diğer faktördür. Çocuğunuz eğer soda, gazoz veya diğer şekerli atıştırmalıkları çok tüketiyorsa bunun önüne geçmelisiniz ve şekerin genç dişler üzerindeki kötü etkileri ile mücadele etmek için biraz fazla florür gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda da flörürlü macunlar faydalıdır.

Florürlü Vernik Uygulaması Nedir ? Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Uzun yıllardır Avrupa ülkeleri ve Kanada’ da florürün dişlere yılda 2-4 kez cila şeklinde sürülmesiyle çürümelerin önlenmesi amaçlanmaktadır ve bu uygulamaya florürlü vernik denir.

Bazı çalışmalarda florürlü vernik uygulamasının faydası olmadığı ileri sürülse de Amerikan Diş Hekimleri Birliği bu yöntemi tavsiye etmektedir. Çoğu çalışmalardan elde edilen veriler senede 2-4 defa yapılan florür verniğinin hem süt hem kalıcı dişler üzerine çürümeyi önleyici etkileri olduğunu göstermiştir.

Florürlü Vernik Güvenli mi ?

Florürlü vernik, çocuklarda diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak için tüm dünyadaki diş hekimleri ve doktorlar tarafından güvenli kabul edilir. Sadece küçük bir miktar kullanılır ve neredeyse hiç florür yutulmaz. Hızlıca uygulanır ve sertleşir. Daha sonra 4-12 saat sonra fırçalanır.

Florür Vernik Uygulandıktan Sonra Çocuğumun Dişlerine Nasıl Bakarım ?

Florür vernik uygulandıktan 30 dk sonra çocuğunuz yiyip içebilir. Ancak çocuğunuza yumuşak yiyecekler verin, ayrıca gıdalar veya sıvılar aşırı soğuk veya sıcak değil ılık olsun.

Dişleri en az 4 ila 6 saat boyunca fırçalamayın veya diş ipi kullanmayın.

Çocuğunuza, tükürmeyi biliyorsa, durularken tükürmesini hatırlatın.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: