Gaita Tahlili Ne Kadar Bekler, Ne Zaman Çıkar ?

Gaita Tahlili, Gaita yani Dışkıda parazit olup olmadığının yanı sıra, lökosit, eritrosit, mantar olup olmadığını anlamak, protein, yağ ve karbonhidrat sindirimini değerlendirmek ve bazı hastalıkların tanısına yardımcı olarak istenen testler bütünüdür.

Gaita mikroskobisi, gaitada parazit inceleme, gaitada gizli kan, gaitada sindirim, gaitada Helikobacter antijeni, Rotavirüs ve Adenovirüs antijeni ve gaita kültürü testleri, en sık istenen gaita tahlilleridir.

Özellikle gaitada parazit tahlili istemlerinde gaita örneğinin laboratuvara hemen ulaştırılması istenir.

Peki Neden ?

Gaita Tahlili Ne Kadar Bekler ?

Özellikle parazit incelemelerinde gaita numunesinin çabuk getirilmesi istenir. Bu süre en fazla 1 saat’tir. Parazitlerin Trofozoid ve Kist denen 2 formu vardır. Trofozoid‘ler kabaca parazitin genç halidir ve çabuk bozulurlar.

 

30 dakikadan fazla süre beklemiş gaitada Trofozoid’ler bozulmaya başlayacağı ve görülemeyeceği için gaita örneğinin 30 dk içinde, o olmazsa maksimum 1 saat içinde laboratuvara ulaştırılması gerekir.

Parazit dışındaki incelemelerde ise mecbur kalınırsa gaita Buzdolabında 24 saat boyunca saklanabilir.

 

 

Gaita Tahlili Ne Zaman Çıkar ?

Gaita tahlilinin ne zaman çıkacağı tamamen testi çalışan laboratuvara bağlıdır. Çalışan sayısı, test yoğunluğu ve hasta sayısına göre değişirse de kabaca;

Gaita Mikroskobisi, parazit inceleme, sindirim, gaitada gizli kan gibi gaita tahlilleri 1-3 saat içinde çıkmaktadır.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !