Gaitada Gizli Kan Testi Nedir, Pozitif ve Negatif Ne Demek ?

Gaitada Gizli Kan (GGK) testi özellikle Gastrointestinal sistemin herhangi bir noktasından kaynaklanan kanama olup olmadığının belirlenmesini sağlar.

En çok Kansızlık sebebinin araştırılması, Mide ve Duodenum ülseri ile Kalınbağırsak kanseri taraması amacıyla kullanılır.

Gaitada Gizli Kan Testi Nedir ?

Hastanın gözle yaptığı kontrolde belirleyemediği, ancak kimyasal değerlendirme ile tespit edilebilen kanamaya “gizli kanama” adı verilir.

Sağlıklı bir yetişkinde günlük olarak dışkı ile kaybedilen kan miktarı 0.5- 1.0 mL kadardır. Dışkıyla günde 2 mL’den fazla kan kaybedilmesi patolojik bir durum olarak kabul edilir.

Gaitada Gizli Kan Testi ile dışkıdaki bu gözle görünmeyen kanama saptanır.

Gastrointestinal sistem kanamalarının çıplak gözle görünüp görünmemesi, kanamanın miktarına ve kaynaklandığı noktaya bağlıdır.

Günlük 100 mL’yi aşan üst gastrointestinal sistem kaynaklı kanamalar, çoğu zaman gaitanın renginin koyulaşmasına yol açar.

Kaybedilen miktarın fazla olması durumunda gaita siyah, zifte benzer bir görünüm kazanabilir.

Alt gastrointestinal sistem kaynaklı kanamalarda ise dışkının rengi kanamanın anüse yakınlığına ve miktarına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, miktarının fazla olması halinde kan çoğu zaman kırmızı rengini muhafaza eder.

Yapılan taramalarda 10 mL’den çok daha düşük miktarlardaki kanamaların tespit edilebilmesi mümkündür.

Gaitada Gizli Kan Testi Nasıl Yapılır ?

Gaitada gizli kan araştırması amacıyla geçmişte çok çeşitli metodlar kullanılmış olmakla birlikte günümüzde en yaygın olarak Guaiac metodu ve İmmunokimyasal metot kullanılmaktadır.

Guaiac Metodu 

Guaiac metodu, hem grubunun peroksidaz benzeri aktivitesini belirlemeye dayalı bir test olduğundan spesifitesi düşüktür.

Bu yöntem, peroksidaz aktivitesine sahip bütün moleküllerden ve yiyeceklerden etkilenir.

Gaitada Gizli Kan Testi Pozitif Ne Demek ?

Ya Mide veya Barsaklardan kanama var demek, yada aşağıdaki yiyeceklere bağlı yalancı pozitiflik var demektir.

Bu nedenle testin uygulanmasından önceki birkaç gün boyunca;

Kırmızı et

Turp

Şalgam

Lahana

Karnıbahar

Brokoli

Elma

Muz ve

Kavun gibi peroksidaz özelliği olabilen ve bu nedenle de test sonucunun yalancı pozitif olmasına sebep olabilecek gıdalardan sakınılması gerekir.

Demir tedavisi uygulanmakta olan hastalarda da test sonucu yalancı pozitif bulunur.

Gaitada Gizli Kan Testi Negatif Ne Demek ?

Mide ve Barsaklardan kanama yok veya :

Bol Narenciye tüketimi

Bol C vitamini alınması test sonucunun negatif bulunmasına sebep olabilir.

GGK testinin Kolorektal kanserlerin taraması amacıyla, 50 yaşından sonra yılda en az bir kere uygulanması tavsiye edilmektedir.

Ailevi yatkınlığı olanların bu testi daha erken yaşlarda yaptırmaya başlamaları gerekir.

Testin 3 ayrı zamanda alınan gaita örnekleri kullanılarak tekrarlanması duyarlılığını artırır.

Numune :

Gaita örneği, temiz, ağzı kapaklı kap içinde saklanmalıdır.

Test Kolon kanseri taraması amacıyla kullanılıyorsa, hastalar testin uygulanmasından önceki 3 gün boyunca, liften zengin bir gıda rejimi uygulamalıdır.

Bol sebze, Meyve ve Salata, Kuruyemiş yenmesi, mevcut olması halinde kanseröz dokulardan kanama olmasını kolaylaştıracak ve dolayısıyla teşhise yardımcı olacaktır.

Kimyasal metotlar kullanılacaksa, test öncesi 3 gün içinde Et yenmemiş olmalı, Turp, Şalgam, Lahana, Karnıbahar, Brokoli, Elma, Muz ve Kavun gibi peroksidaz özelliği olabilen gıdaları içermeyen bir diyet uygulanmalıdır.

C vitamini kimyasal reaksiyonları baskılayıcı bir etki meydana getirebildiğinden, test öncesi 3 gün boyunca  alınmamış olmalıdır.

Kadınlarda menstruasyon döneminde kontaminasyon olasılığına izin vermemek için mümkünse testin uygulanmasını geciktirmekte yarar vardır.

Aynı şekilde, ishali olan hastaların da test için örnek almayı ishalin ortadan kalkmasından ve Bağırsak hareketlerinin normale dönmesinden sonraki döneme ertelemeleri önerilir.

Referans Değerler :

Negatif olmalıdır.

Konu ile ilgili açıklamalı videomuzu da aşağıdan izleyebilirsiniz;