Gaitada Parazit Yumurtası Arama

Gaitada Parazit inceleme dışkıda  parazit yumurtası bulunup bulunmadığının araştırılması amacıyla kullanılır. Birçok parazit ve yumurtası bu yolla saptanabilir.

Parazit enfeksiyonu, enfeksiyon yapabilecek aşamadaki bir parazitin uygun konakçıya ulaşması sonucunda gerçekleşir.

Ülkemizde en sık rastlanan bağırsak parazitleri, Ascaris lumbricoides, Ancylostoma duodenale ve Necator americanus, Enterobius vermicularis ve Taenia saginata’dır.

Askariazis:

Dünyada ve ülkemizde en çok görülen bağırsak paraziti olan Ascaris lumbricoides aynı zamanda bağırsak parazitlerinin en büyüğüdür.

Yetişkin bir dişi parazitin uzunluğu 20-35 cm arasında, yetişkin bir erkek parazitin uzunluğu 15-30 cm arasında değişir.

Özellikle çevre koşulları yeterince iyi olmayan kırsal bölgelerde daha sık görülür.

Enfekte edici özelliğe sahip yumurtanın vücuda girmesinden, yumurta üreten yetişkin haline gelmesine kadar 2-3 ay kadar bir sürenin geçmesi gerekir.

Yetişkinler insanın ince bağırsağında 1-2 yıl kadar yaşar.

Etkenin çok kısa zaman içinde büyüyüp çoğalmasına karşın, enfekte bireylerin büyük kısmında dikkat çekici klinik belirtiler görülmeyebilir.

Parazit miktarının çok fazla olması, karın ağrısı ve bağırsak tıkanması gibi sorunlara neden olabilir.

Safra kanallarına giren yetişkinler, safra akımını bozarak şikayetlere neden olabilir.

Yaşam döngüsünün akciğer safhasında öksürük solunum zorluğu, hemoptizi gibi belirtiler görülebilir ve eozinofilik pnömonitis tablosu ortaya çıkabilir.

Hastalığın teşhisi, dışkıda yumurtaların görülmesi ile konur.

Alınan dışkı örneği, hemen incelenmeyecekse, % 10 formaldehit ile fikse edilir.

Mikroskopik inceleme, konsantrasyon işlemi sonrasında yapılabileceği gibi doğrudan doğruya da yapılabilir.

Yaşam döngüsünün akciğer safhasında balgam örneğinin veya mide aspirasyon sıvısının incelenmesi durumunda parazitin larva safhasında görülmesi mümkün olabilir.

Seyrek de olsa, dışkıyla atılan yetişkin parazite rastlanabilir.

Çengelli solucanlar:

Nematod sınıfında yer alan ve halk arasında kancalı solucan olarak adlandırılan bu gruptan yalnızca Ancylostoma duodenale ve Necator americanus insanda parazitlik yapabilir.

Yurdumuzda Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesinde Necator americanus’a, Karadeniz Bölgesi ve Doğu Akdeniz Bölgesinde ise Ancylostoma duodenale’ye rastlandığı bildirilmektedir.

Bağırsak duvarına tutunan parazitin sebep olduğu kan kaybı nedeniyle hastalarda en sık görülen klinik belirti, demir eksikliği anemisidir. Ayrıca hastalarda mide bağırsak sistemi ile ilişkili şikayetler ve metabolik belirtiler de bulunabilir.

Parazitin ciltten penetre olduğu dönemde ciltte kaşıntı, yaşam döngüsünün akciğer safhasında solunum sistemi ile ilişkili şikayetler görülebilir.

Ancylostoma duodenale ve Necator americanus enfeksiyonunun teşhisi, bu parazitlerin yumurtalarının gaitanın mikroskobik incelemesi sırasında görülmesi ile konur.

Alınan dışkı örneği, hemen incelenmeyecekse, %10 formaldehit ile fikse edilir. Mikroskopik inceleme, konsantrasyon işlemi sonrasında yapılabileceği gibi doğrudan doğruya da yapılabilir.

Teniazis:

Halk arasında şerit olarak adlandırılan, sestod ailesinde yer alıp insanda parazitlik yapan ve ülkemizde de görülen iki organizma vardır.

Bunlar Taenia saginata ve Taenia solium’dur.

Bu gruptaki üçüncü parazit olan, taenia asiatica ülkemizde görülmez.

Ülkemizde en çok görülen şerit olan Taenia saginata insanlara iyi pişirilmeden yenen sığır etiyle bulaşır.

İyi pişirilmeden yenen domuz etiyle bulaşan Taenia solium’un aksine, Taenia saginata’nın insanda sistiserkozis yani keseli kurt dönemi yoktur.

Bu nedenle Taenia saginata’nın parazitliğinin Taenia solium’un parazitliğine göre çok daha az zararlı olduğunun söylenmesi mümkündür.

Taenia saginata’ya ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak rastlandığı halde, Taenia solium’a bu güne kadar, çok seyrek olarak, yalnızca domuz eti yiyen azınlık mensuplarında rastlanmıştır.

Zaman zaman 12 metreye ulaşan uzunlukta olanlarına rastlansa da, genellikle yetişkin şerit halindeki T. saginata’nın boyu 4-10 metre, daha kısa olan T. solium’un boyu ise 2-7 metre arasında değişir.

Yetişkin şeritlerden, her gün yaklaşık 6 tane, olgun ve enfekte edici özelliğe sahip proglottid ayrılarak anüsten dışarıya atılır.

Taenia saginata’nın neden olduğu teniyaziste, çoğu zaman hafif abdominal yakınmalar görülür. En dikkat çekici bulgu, aktif veya pasif şekilde proglottidin anustan dışarı atılmasıdır.

Proglottidin apendisite veya kolanjite sebep olması nadir de olsa rastlanılabilen bir durumdur.

Gaitanın mikroskopik incelemesi, teniyazis teşhisine fazla yardımcı olmaz.

Proglottidlerde yumurtlama delikleri bulunmadığından ve halkalar kolaylıkla parçalanabilecek incelikte olmadığından gaita incelemesi sırasında yumurta görülme olasılığı çok düşüktür.

Yumurta görülse bile iki tenya türü arasında ayırım yapılması mümkün olmaz. Kesin teşhisin konması ve türler arasında ayırıcı tanı yapılması, skoleks ve proglottidlerin incelenmesiyle konulabilir.

Numune:

Dışkı numunesinden inceleme yapılacaksa, en az 2 gram kadar dışkı örneği laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Numune hemen analiz edilmeyecekse numunenin % 10 formadehit ile fikse edilmesi gerekir.

Enterobius vermicularis yumurtalarının araştırılması için seleofan band veya swab teknikleri kullanılır.

Teniyazis araştırması ve iki tenya arasında ayrım yapılması, proglottitlerin iki lam arasında incelenmesi ile mümkündür.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Gaitada Parazit Yumurtası Arama” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: