Gastroözafagial Reflü (GÖR) Hastalığı ve Tedavisi

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖR) kronik bir sindirim hastalığıdır. GÖR, mide asidi veya bazen mide içeriği yemek borusuna (yemek borusu) geri aktığında ortaya çıkar. Geri kaçma (reflü) özofagusunuzun astarını tahriş eder ve GÖR neden olur.

Hem asit reflüsü hem de mide ekşimesi birçok insanın zaman zaman yaşadığı sindirim koşullarıdır. Bu işaretler ve belirtiler her hafta en az iki kere ortaya çıkarsa veya günlük yaşantılarına müdahale ediyorsa veya özofagusunuza zarar verebildiğinde doktorunuz  GÖR teşhisi koyabilir.

Çoğu insan, yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz ilaçlarla GÖRH rahatsızlığını yönetebilir. Ancak GÖRH’li bazı kişilerde semptomları azaltmak için daha güçlü ilaçlar, hatta ameliyat gerekebilir.

GÖRH belirtileri  şunları içerir:

Göğüste yanma hissi (mide yanması), bazen boğazınıza yayılarak ağzınızda ekşi bir tat bırakır.
Göğüs ağrısı
Yutma güçlüğü (disfaji)
Kuru öksürük
Ses kısıklığı veya boğaz ağrısı
Gıdaların veya ekşi likidin regürjitasyonu (asit reflüsü)
Boğazdaki bir yumru hissi

Ne zaman doktora gitmeli ?

Göğüs ağrısı yaşıyorsanız, özellikle nefes darlığı veya çene veya kol ağrısı gibi başka bulgu ve belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım isteyin. Bunlar kalp krizi belirtileri ve semptomları olabilir.

Şiddetli veya sık görülen GÖRH belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Eğer mide ekşimesi için reçetesiz ilaçları haftada iki kere alırsanız, doktorunuza danışın.

GÖRH, sıklıkla asit reflüsü sebebiyle oluşur.

GÖR riskini artıracak durumlar şunları içerir:

    Şişmanlık
    Karnın diyafragma yukarı çıkması (hiatal herni)
    Gebelik
    Sigara içmek
    Kuru ağız
    Astım
    Diyabet
    Gecikmiş mide boşalması
    Bağ dokusu bozuklukları, örneğin skleroderma

Zamanla, özofagustaki kronik iltihap aşağıdakileri de içeren komplikasyonlara neden olabilir:

Özofagusun daralması (özofagus striktürü). Alt özofagustaki hücrelere asit maruziyetinden kaynaklanan hasar, skar dokusunun oluşumuna neden olur. Yara dokusu yeme yolunu daraltır ve yutkunma güçlüğüne neden olur.

Özofagusta ülser.

Yemek borusunda önceden kanser değişiklikleri (Barrett özofagusu).  Kanser riski düşüktür, ancak doktorunuz muhtemelen özofagus kanseri için erken uyarı işaretleri aramak için düzenli endoskopi muayeneleri önerecektir.

GÖR tanısı nasıl konur ?

Doktorunuz sık görülen mide yanması ve diğer semptomlara dayanarak GÖRH’yi teşhis edebilir.

Ambulatuvar asit (pH) sonda testleri, 24 saat boyunca asit ölçmek için bir cihaz kullanır. Cihaz, mide asidinin ne zaman ve ne kadar süreyle özofagusunuza bulaştığını tespit eder.

GERD varsa ve ameliyat için adaysanız, başka testler de gerekebilir:

Üst sindirim sisteminizin röntgen filmi. Baryumlu grafi ile  yemek borusu, karın ve üst bağırsağınızın (duodenum) yüzeyi görülür.

Özofagusunuzun içine bakacak esnek bir tüp. Endoskopi özofagusunuzun ve midenizin görsel olarak incelenmesinin bir yoludur. Endoskopi sırasında doktorunuz boğazınıza bir ışık ve kamera (endoskop) ile donatılmış ince, esnek bir tüp yerleştirir.

Doktorunuz daha ileri test için doku numunesini (biyopsi) toplamak için endoskopi de kullanabilir. Endoskopi, Barrett özofagusu gibi reflü komplikasyonlarını araştırmada yararlıdır.

Özofagus hareketlilik testi (manometri) özofagustaki hareket ve basıncı ölçer. Test burnunuza ve yemek borunuza kateter yerleştirmeyi içerir.

GÖR Tedavisi

Mide ekşimesi ve GÖRH’nin diğer bulgu ve semptomlarına yönelik tedavi genellikle, asidi kontrol altına alan  ilaçlarla başlar. Birkaç hafta içerisinde rahatlama yaşamazsanız, doktorunuz ilaçlar ve ameliyatlar gibi diğer tedavileri önerebilir.

Mide ekşimesi kontrolüne yardımcı olabilecek tedaviler şunları içerir:

Mide asidini nötralize eden antiasitler. Hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Ancak antasitler tek başına mide asidi ile hasar gören iltihaplı bir yemek borusunu iyileştiremez. Bazı antasitlerin aşırı kullanımı diyare veya kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

Asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar. H-2 reseptör blokerleri olarak adlandırılan bu ilaçlar arasında simetidin (Tagamet HB), famotidin (Pepcid AC), nizatidin (Axid AR) veya ranitidin (Zantac) bulunur.

H-2 reseptör blokerleri, anti asitlerin olduğu kadar çabuk davranmazlar, fakat daha uzun süre rahatlama sağlarlar ve asit üretimini mideden 12 saate kadar azaltabilirler.

Asit üretimini engelleyen ve yemek borusunu iyileştiren ilaçlar. Proton pompası inhibitörleri, H-2 reseptör blokerlerine kıyasla asit üretiminin daha güçlü bloke edicidirler ve hasar görmüş özofageal dokunun iyileşmesi için zamana izin verirler. Lansoprazol ve omeprazol örnektir.

Bu ilaçları iki ila üç hafta daha uzun süre almanız gerekiyorsa veya belirtilerinizi rahatlatmazsa doktorunuza başvurun.

Alt özofageal sfinkteri güçlendirici ilaçlar. Baklofen alt özofageal sfinkterin gevşetme sıklığını azaltabilir ve bu nedenle gastroözofageal reflüyü azaltabilir.

Proton pompası inhibitörlerinden daha az bir etkiye sahiptir, ancak ciddi reflü hastalığında kullanılabilir. Baklofen, çoğunlukla yorgunluk veya karışıklık gibi önemli yan etkilere neden olabilir.

İlaçlar yardımcı olmadığında kullanılan cerrahi işlemler ve diğer prosedürler

Çoğu GÖRH ilaçlarla kontrol edilebilir. İlaçların yararlı olmadığı veya uzun süreli ilaç kullanımını önlemek istediğiniz durumlarda, doktorunuz aşağıdakiler gibi daha invaziv prosedürler önerebilir:

Alt özofageal sfinkteri güçlendirmek için cerrahi (Nissen fundoplication). Bu ameliyatta midenin üst kısmının alt özofagus dışına sarılması ve reflüyü önlemek için alt özefagus sfinkterinin sıkıştırılmasını içerir.

Yaşam tarzı değişiklikleri mide yanması sıklığını azaltabilir ;

Sağlıklı bir kilo verme. Fazla kilo karnınıza baskı uygulayarak midenizi yukarı iter ve asidin özofagusunuza geri yüklenmesine neden olur. Ağırlığınız sağlıklıysa, korumak için çalışın.

Fazla kilolu veya obezseniz, yavaş yavaş kilo vermeye çalışın – haftada 1 ila 2 kilo (0.5 ila 1 kilogram).

Sıkı  giysiler kullanmaktan kaçının. Karnınızı sıkıca saran giysiler karın ve alt özefagus sfinkterine baskı yapar.

Mide yanmalarını tetikleyen gıdalar ve içeceklerden kaçının. Herkesin özel tetikleyicileri vardır. Yağlı veya kızarmış yiyecekler, domates sosu, alkol, çikolata, nane, sarımsak, soğan ve kafein gibi ortak tetikleyiciler, mide ekşimesi daha kötüleştirebilir. Mide ekşimesi tetikleyeceğini bildiğiniz gıdalardan kaçının.

Yatağınızın başını kaldırın.

Sigara içmeyin. Sigara içmek, alt özofageal sfinkterin düzgün çalışması yeteneğini azaltır.

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: