Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Grubu Hangisi ?

Tüm zamanların en iyi ve en çok satan Rock grubu hangisi sizce ; Metallica mı, Megadeth mi, Iron Maiden mi, Led Zeppelin mi ?. Yoksa başka bir grup mu.

İşte Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Grupları ve albümü en çok satan isimler.

Beatles

Muhteşem Dörtlü, John, Paul, George ve Ringo, 1964’te tüm Dünya’yı sarstı. Grupları The Beatles, Dünya’daki en çok konuşulan müzik grubu oldu.

Piyasaya çıkar çıkmaz anında tükenenen biletleriyle ünlü konserleri, Dünya çapında satılan milyonlarca albüm, bu grubun tüm zamanların en iyi rock grubu olmasının nedenlerinden sadece ikisi.

Birçok kişi Beatles’ın müzikleri aracılığıyla Dünyayı kurtarmak için gönderildiğini bile düşünmüştü. Albümleri Revolver, VH1 tarafından tüm zamanların en iyi albümü seçildi.

Ancak diğer tüm gruplarda olduğu gibi Beatles da uzun sürmedi. 1970’lerde kendi kişisel kariyerlerini yapma istekleri nedeniyle dağıldılar.

Birçoğu asıl nedenin John Lennon’un eşi Yoko Ono’dan kaynaklandığını söyledi, ama gerçek tam bilinmiyor.

İngiliz grup toplamda 279.3 milyon albüm satışı ile rekoru elinde bulunduruyor.

Led Zeppelin

1968 yılında Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli rock grubudur. Gitarda Jimmy Page, bas gitarda John Paul Jones, davulda John Bonham ve vokalde de Robert Plant bulunan 4 kişilik bir gruptur.

Led Zeppelin, blues, rock ve metal kültürünü karıştırıp kendi yenilikçi müzik türünü benimsemiş ve çok başarılı olmuştur. 

Led Zeppelin, toplam 140 milyon albüm satışı başarısına ulaşmıştır. 

1980 yılında davulcu John Bonham bir otel odasında, aşırı alkolden ölü bulunmuştur. Grup bu olaydan sonra dağılır.

2000 yılında VH1 tarafından en büyük hard rock grubu seçildiler. 2007 yılında Led Zeppelin yeniden birleşme konseri vermeyi başardı. Birçok insan nihai bir yeniden birleşme turu yapma planları konusunda heyecanlıydı, ancak gerçekleşme şansı mümkün görünmüyor.

Rolling Stones

Brian Jones’un çabaları sonucu 1962’de Londra’da kuruldu. Kuruluşunun ilk yıllarında kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) vardı.

Rolling Stone dergisi, grubu “Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı” listesinde 4. sıraya koydu. Dünya çapında 99.6 milyonun üzerinde albüm satmışlardır.

2008’de, Billboard dergisi grubu yaptığı “Tüm zamanların en iyi sanatçıları” listesinde 10. sıraya yerleştirdi.

Grup 50. yıllarını 2012 yazında kutladı. Grubun dudak ve dilden oluşan amblemleri de yenilenerek 50. yıl dönümü boyunca kullanıldı.

Nirvana

ABD`li müzik topluluğu Nirvana Gitar ve vokalde Kurt Cobain, bas gitarda Krist Novoselic ve bateride Dave Grohl tarafından kuruldu.

1988 yılında çıkardığı ilk albümle sesini pek duyuramayan grup, 1991 yılında çıkardığı Nevermind albümü ile müzik dünyasında tam anlamıyla çığır açtı.

Kurt Cobain, aynı zamanda çalkantılı yaşamı ve uyuşturucu bağımlılığı ile de gündeme gelmiştir. Grunge adı verilen bu müzik tarzında hızlı bir tempo ve defalarca tekrarlanan nakarat bölümü en belirgin özellikler olarak karşımıza çıkar.

Grubun en iyi bilinen özelliklerinden birisi de konser sonlarında pahalı gitarları paramparça etmeleridir.

1991 yılı aynı zamanda; Nirvanamania akımının oluşma, Kurt Cobain`in ise fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulma tarihi de oldu.

3 platin ödüle layık görülen ve Dünya çapında 10 milyon kopya satan Nevermind`dan çıkan single “Smells Like Teen Spirit” ise adeta dillere sakız oldu.

1994 yılı Nisan ayında yüksek dozda uyuşturucu alarak intihar eden Kurt Cobain, ölümünün ardından pek çok soru işareti bırakmıştır.

Cobain öldürücü dozun üç katı eroin ve pompalı tüfekle ağzına ateş edilmiş bir şekilde bulundu. Bunları kendi kendine yapması mümkün değildir. Bıraktığı veda mektubunun sonunda Courtney Love`ın el yazısı ile yazılmış yazılar bulunmuştur. Konu halen aydınlığa kavuşmuş değildir.

Nirvana toplamda 51.9 milyon albüm satmıştır.

Guns N’ Roses

Silahlar ve güller anlamına gelen grup Axl Rose (vokal), Slash (kurşun gitar), Izzy Stradlin (gitar), Duff McKagan (bas) ve Steven Adler (davul) tarafından 1985 yılında Los Angeles, Kaliforniya’da kurulmuş Amerikalı bir rock müzik grubudur.

Axl Rose, Slash ve Duff McKagan günümüzdede grupta yer almaktadır. Grup tüm Dünya’da günümüze dek 77.6 milyon albüm satışı gerçekleştirdi.

İkinci single “Sweet Child o’ Mine” Amerikan müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Günümüze dek tüm Dünya’da 28 milyon sadece ABD’de ise 18 milyon satan albüm ABD’de bir gruba ya da bir sanatçıya ait en çok satan ilk albüm olma özelliğini taşımaktadır.

Dünyanın en tehlikeli grubu unvanına sahip Guns N Roses 2012 yılında Rock and Roll Hall of Fame tarafından onurlandırıldı.

Megadeth

Megadeth, Los Angeles, Kalifornia’dan bir Amerikan heavy metal grubudur. Gitarist Dave Mustaine ve basçı David Ellefson, Mustaine’in Metallica’dan çıkarılmasından kısa bir süre sonra grubu 1983’te kurdular.

Atom bombası gibi bir nedenle binlerce kişinin bir anda ölmesi anlamına gelen “mega death” deyiminin bozulmuş hali olarak “Megadeth”i grubuna ad olarak seçti. 

Müzikleri karmaşık düzenlemeler ve hızlı ritim bölümleri ve ölüm, savaş, politika, kişisel ilişkiler ve din lirik temaları içerir.

Grup, Mustaine’nin bir kol yaralanması geçirdiği ve 2004’te Mustaine’e karşı yasal işlem yapan basçı Ellefson olmadan yeniden kurulduğu 2002’de geçici olarak dağıldı. Ellefson ayrıldı ve 2010 yılında tekrar katıldı. Megadeth, Temmuz 2005’ten beri birkaç kez kendi müzik festivali Gigantour’a ev sahipliği yaptı.

Megadeth dünya çapında 38 milyon kayıt sattı ve on iki Grammy adaylığı aldı. Megadeth, 2017’de En İyi Metal Performans kategorisinde “Distopya” şarkısı için ilk Grammy Ödülü’nü kazandı.

Metallica

Metallica, ABD’nin San Francisco şehrinde Lars Ulrich, James Hetfield tarafından 1981 yılında kurulmuş bir heavy metal grubudur. Slayer, Megadeth, ve Anthrax ile birlikte thrash metal akımının kurucusudur.

Metallica’nın ilk albümü Kill ‘Em All 1983 yılında yayınlandı. Grup, 1986 yılında yayınlanan ve tüm zamanların en ilham verici thrash metal albümlerinden biri olarak görülen Master of Puppets albümü ile hayran kitlesini genişletmeye başladı.

Metallica, 1991 yılında yayınlanan Black Album olarak da bilinen kendi isimlerini taşıyan beşinci albümleri ile hem büyük ticari başarı hem de heavy metal tarihinin en başarılı albümlerinden birini yaptı.

2009 yılında Rock and Roll Hall of Fame tarafından onurlandırılan grup günümüze kadar toplam dokuz stüdyo albümü ve üç konser albümü yayımlamıştır. On Grammy ödülü bulunan Metallica Amerikan müzik tarihinde arka arkaya beş albümü Amerikan Billboard albüm satış listelerinde 1 numara olan ilk gruptur.

Metallica tüm Dünyada toplam 102 milyon albüm satışı elde etmiştir. Ayrıca Antarktika dahil 7 kıtada konser veren tek gruptur. 

Iron Maiden

Iron Maiden, 1975 yılında Grup basçı Steve Harris tarafından Londra’da kurulmuş bir İngiliz heavy metal grubudur. Bugüne kadar toplamda 38 albüm yayımlayan grubun, toplam albüm satışları 100 milyonun üzerindedir.

Grup çeşitli kadro değişikliklerinin ardından kendi adını taşıyan ilk albümü Iron Maiden’ı 1980 yılında çıkarmıştır. 2010’da piyasaya çıkan grubun son stüdyo albümü The Final Frontier Billboard 200 listesinde 27 ülkede 1 numaraya kadar yükselmiştir.

Iron Maiden müzik kanalı MTV’nin “tüm zamanların en iyi heavy metal grupları” listesinde dördüncü sırada yer almıştır.

Grubun logosunu Steve Harris çizmiştir. 16 yaşında okulu bıraktıktan sonra 18 ay teknik resim stajyerliği yapan Harris grubun ilk günlerinden itibaren Iron Maiden’ın konser afişlerini kendisi hazırlamıştır. Bugün hâlen kullanılmakta olan logoyu da Harris 1979’da çizmişti.

Iron Maiden’ın en etkili metal gruplarından biri olmasının temel nedenleri, melodik gitar tonları, epik şarkı sözleri, güçlü vokalistleri ve ikonik maskotu Eddie’dir.

Tam adı Eddie the Head olan ve Iron Maiden grubunun kurgusal karakteri, grubun kuruluşundan günümüze kadar çıkardığı tüm albümlerde yer almıştır. Ayrıca grubun 1999 yılında çıkardığı bilgisayar oyunu olan Ed Hunter’ın da baş kahramanıdır. 

 

Genel olarak “Tüm zamanların en çok satan müzik insanları” ise şöyle;

-milyon olarak

Drake 305.7 

Rihanna 277.9 

Eminem 233.7 

Michael Jackson 231.8 

Elvis Presley 225.5 

Taylor Swift 206.7 

Elton John 186.7

Ed Sheeran 182.3 

Madonna 173.8 

Mariah Carey 173.8

Justin Bieber 165.7 

Bruno Mars 157.6 

Eagles 149.7 

 

Queen 146.7 

Katy Perry 146.6 

Chris Brown 145 

Kanye West 144.6 

Whitney Houston 134.1 

Celine 130.9 

AC/DC 123.7 

Maroon 5 122 

Pink Floyd 121.2

Lady Gaga 114.3 

Adele United 111.7 

U2 110.3 

Bruce Springsteen 103.9 

Rolling Stones 99.6 

Barbra Streisand 98.2 million

Beyoncé 95 

Phil Collins 89.9 

Bon Jovi 86.4

Linkin Park 86.3 

Aerosmith 85.8

Britney Spears 84.9 

Rod Stewart 80.3 

Backstreet Boys 76.8 

ABBA 63.8 

 

 

 

Bir cevap yazın