Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Yapan Hastaneler – 2020

Diş Tedavileri vücudumuzun en sık kullandığımız bölümlerinden olan dişlerimizde meydana gelen herhangi bir sorunda yaptırmak zorunda olduğumuz birtakım girişimsel işlemlerdir.

Özellikle diş çürükleri veya ortodontik bozukluklar bir diş hekimine bizi götüren ana diş sorunlarıdır.

Diş tedavilerinden ve dolayısıyla hekiminden ister istemez  duyduğumuz meşhur korku, diş tedavilerinde yeni arayışları da beraberinde getirmiştir.

Son yıllarda oldukça popüler olan “genel anestezi altında diş tedavisi” ile bu korkuyu yenemeyen hastalar en azından daha çok rahatlayacaklar.

Konuyu Diş Hekimi olan Dr.Ömer Girgin ile konuştuk. Bakalım genel anestezi ile diş tedavisi nasıl oluyor, ağrı ve korkularımızdan bizi tamamen kurtarıyor mu ?

Doktor Bey, Önce şu Genel Anestezi Nedir ile Başlayalım Dilerseniz ?

Genel anestezi, bu konuda uzmanlık yapmış anestezi hekimleri tarafından gerçekleştirilen, genellikle büyük ameliyatlardan önce hastanın kontrollü bir şekilde bilinçsiz ve ağrısız konuma getirilmesi işlemidir.

Burada hastaya damar içi ilaçlar ve/veya çeşitli gazlar verilerek uyku hali sağlanır.

Sedasyon ile Aynı Şey mi ?

Hayır.

Sedasyon ile hastaya bazen damar içi, bazen de oral yani ağızdan ilaç verilerek sakinlik hali sağlanır, hasta tamamen uyutulmaz.

Genel anestezide ise hasta tamamen uyur ve bilinç yoktur.

Hangi Durumlarda Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Tercih Edilir ?

Genel anestezi ile tedaviyi genelde tedaviye ikna edilemeyen küçük çocuklarda kullanıyoruz. Bunun yanında mental retarde hastalarda, bedensel engelli hastalarda, aşırı korkan hastalarda ve bazı özel cerrahi girişim gerektiren durumlarda da tercih edilebiliyor.

Özellikle herhangi bir nedenle (uzak yerde oturulması, allerjik reaksiyon riski gibi) tedavilerin tek seansta yapılması gereken çocuklarda genel anestezi çok faydalıdır.

Genel Anestezi ile Her Türlü Tedavi Yapılabiliyor mu ?

Hemen hemen her türlü tedavi yapılabiliyor. Diş dolguları, süt dişi amputasyonları, kanal tedavileri, diş çekimleri, kist ve implant operasyonları gibi birçok tedavi genel anestezi ile de uygulanabiliyor.

 

 

Genel Anestezi Öncesinde Hasta Hazırlığı Nasıl ?

Hastanın genel anesteziye uygunluğu işlem öncesinde anestezi uzmanı tarafından kontrol edilir.

Genel anestezi sırasında midedeki sıvı ve yiyeceklerin boğaza ve akciğerlere kaçışını engellemek için hastanın 8 saat aç ve susuz olması istenir.

Genel Anestezi Sonrası Yan Etkiler Neler ?

Anestezi sonrasında yapılan işlemlere göre değişmekle birlikte 1-2 saat süren baş dönmesi, huzursuzluk, mide bulantısı, ağrı görülebilir.

Hasta işlem sonrasında yine müşahade odasında yaklaşık 1-4 saat kontrol altında tutulur.

Genel Anestezi ile Diş Tedavileri Ne Kadar Güvenli ?

Anestezinin riskleri yok değildir ancak, hastanın genel sağlık durumu, yaşı, planlanan cerrahinin yaygınlığı ile yakından ilgilidir.

Son yıllarda anestezi uzmanı denetiminde uygulanan anestezi ile riskler önemli ölçüde azalmıştır. Doktorlarınızın uyarılarını dikkate alarak bu riskler en aza indirilebilir.

Genel Anestezi Nerede Yapılır ?

İşlem sırasında hastanın yaşamsal değerleri genel anestezi uzmanı tarafından sürekli takip edilir.

Bu nedenle genel anestezi, diş hekimi muayenehanesinde değil, uygun güvenlik önlemlerine ve yeterli ekipmana sahip bir anestezi merkezinde, daha doğrusu bir Hastane’de yapılır.

Genel Anestezi Sırasında ve Sonrasında Ağrı Hissedilir mi ?

Operasyon sırasında hiç ağrı hissedilmez.

Çekim yapılması gereken durumlarda genel anestezi ile beraber lokal anestezi uygulaması da yapılarak operasyon sonrası ağrının olması engellenir.

Genel Anestezi Altında Yapılan İşlemler Ne Kadar Sürer ?

İşlem süresi, yapılacak işlemlerine bağlı olarak değişkenlikler gösterir. Hasta ameliyathaneye alındıktan sonra ve ayrılırken 30 dk kadar hazırlık aşamaları sürer.

Anestezi sırasında ve sonrasında anestezi uzmanı tarafından takip edilen hasta yaklaşık 1-4 saat kontrol altında tutulduktan sonra son kontrolleri de yapılarak taburcu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

 

 

Genel Anestezi ile Tedavinin Avantajları Neler ?

Özellikle çocuklarda tüm işlemlerin tek seansta gerçekleşmesi aile ve çocuğun tedavi sürecinde yıpranmasını engeller.

Küçük yaştaki çocukların kontrolsüz olarak yaptıkları ani h

areketler sonucu oluşabilecek yaralanma riski ortadan kaldırılır.

Diş hekimi fobisine sebep olan aletlerin ses ve hissettirdiklerinden uzak konforlu bir tedavi süreci olur.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Yapan Hastaneler – 2020

Birkaç örnek vererek yazımızı bitirelim;

İstanbul Medipol Mega Hastanesi

Acıbadem Diş 

Miadent Ankara

Bursa Dental Klinik

Dentway

Bursa Hayatdent

CTG Dental İzmir