Göz Altı Morluğu Sebebi, Kapatıcı Krem ve Ameliyatı ?

Göz altı Morluğu veya Koyu Halkaları, Kadın ve Erkeklerde oldukça yaygındır. Bazen küçük şiş Torbalar da eşlik edebilir ve tedavisiz kurtulmak zor olabilir.

Göz altı Morluğu’nun başlıca nedeni göz çevresindeki damarlarda dolaşımın yavaşlamasıdır ve tedavide amaç dolaşımı arttırmaya yönelik uygulamalardır. En başta da yeterli uyku gelir.

 

Göz altı Morluğu Kimlerde Sık Görülür ?

Herkeste görülebilirse de başlıca olarak ;

Yaşlılar

Genetik yatkınlığı olanlar (Periorbital Hiperpigmentasyon)

Beyaz olmayan Etnik gruplarda (Koyu Ten rengi göz çevresi Hiperpigmentasyon’a daha yatkındır) daha sık görülür.

Göz altı Morluğu Sebepleri Nelerdir ?

Yorgunluk bu durumun en sık görülen nedenidir. Bununla beraber göz altı Morluğu’na katkıda bulunabilecek bir dizi faktör vardır.

Çoğu durumda, endişe nedeni olacak ve Tıbbi müdahale gerektirecek bir durum yoktur.

Bazı yaygın nedenler şunlardır :

Yorgunluk

Aşırı Uyku hali, aşırı Yorgunluk ya da Uykunuzdan erken kalkmanız gözlerinizin altında koyu renkli daireler oluşmasına neden olabilir.

Uyku yoksunluğu cildinizin donuk ve solgun olmasına neden olur, bu da cildinizin altındaki koyu dokuların ve kan damarlarının görülmesini sağlar.

Yaş

Doğal yaşlanma, göz altındaki koyu halkaların sık nedenidir.

Yaşlandıkça, cildimiz daha incelir, elastikiyetini korumak için gerekli Yağ ve Kollajen’i de kaybeder. Böylece cildimizin altındaki koyu renkli kan damarları, gözünüzün altındaki alanın koyulaşmasına neden olur.

Göz Yorgunluğu

Televizyon ya da Bilgisayar ekranınıza uzun süre bakmanız gözünüzün etrafındaki kan damarlarının büyümesine neden olabilir.

Allerjiler

Allerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu koyu halka oluşmasını tetikleyebilir.

Allerjik reaksiyonunuz olduğunda, vücudunuz zararlı etmenlere karşı bir cevap olarak Histamin denen allerjik bir madde serbest bırakır.

Kaşıntı, kızarıklık ve kabarık gözler dahil olmak üzere rahatsız edici semptomlara neden olmak dışında, Histamin’ de kan damarlarınızın genişlemesine ve cildinizin altında koyu görünmesine neden olur.

Dehidrasyon

Dehidrasyon, yani susuz kalma, gözleriniz altındaki koyu halkaların yaygın bir nedenidir. Yeterince su almıyorsanız, gözlerinizin altındaki cildiniz donuklaşmaya başlar ve gözleriniz batık görülür.

Güneşe Aşırı Maruziyet

Güneş’e aşırı maruz kalmak, cildinize renk veren pigment olan Melanin fazlalığına neden olabilir.

Genetik

Aile öyküsü, gözleriniz altında koyu halkaların gelişmesinde de rol oynar. Çocukluğun erken döneminde görülen kalıtsal bir özellik olabilir ve yaşlandıkça daha da kötüleşebilir.

Atopik Dermatit

Egzama

Demir Eksikliği Anemisi

Ağır Karaciğer Hastalıkları

Ağır Böbrek Rahatsızlıkları da diğer nedenlerdir.

 

 

Göz altı Morluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

Göz altı Morluğu için tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Bununla birlikte, bu durumu yönetmeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları vardır.

Uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır :

Soğuk Kompres

Soğuk Kompres şişmeyi azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olabilir. Bu, şişliğin görünümünü azaltabilir ve koyu halkaları ortadan kaldırabilir.

Temiz bir beze birkaç Buz küpü sarın ve gözünüze uygulayın.

Bir bezi bir soğuk suyla nemlendirebilir ve aynı etki için 20 dakika boyunca gözünüzün altındaki cilde uygulayabilirsiniz. Bez ısınırsa veya Buz erirse bu işlemi tekrarlayın.

Su tüketimini arttırın ve Tuz alımını azaltın

Günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Ekstra Tuz kullanmayın.

Sağlıklı Beslenin

Antioksidan içeriği yüksek olan Meyve ve Sebze tüketin. Böğürtlen, Ahududu, Üzüm, Yaban Mersini, C vitamininden zengin Portakal ve Biber’i bol tüketin.

Ceviz, Fındık, Badem gibi kuru yemişler, Yulaf, Yumurta, Sakatat gibi vitamin E içeriği gıdaları da ihmal etmeyin.

Uykunuzu Alın

Yeterli uyku koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Uyku yoksunluğu cildinizin soluk görünmesine neden olarak koyu halkaları daha belirgin hale getirir.

Koyu halkaların görünmesini önlemek için en az 7-8 saat uyumalısınız.

Alkol ve Sigara İçmeyin

Zamanla venöz kan dolaşımını bozarak göz altı Morlukları’na neden olurlar.

Yastıkla Uyuyun

Gözlerinin altında biriken sıvıların şişmeye neden olmasını önlemek için başınızı uyurken yastık ile yükseltin.

Çay Poşetleri

Çay, kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarınızı daraltmaya ve cildinizin altında sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olan Kafein ve Antioksidanlar içerir.

Beş dakika boyunca 2 Siyah veya Yeşil Çay poşeti sıcak suda ıslatın. Buzdolabında 15 ila 20 dakika soğumalarını bekleyin.

Soğuk olduklarında, Çay poşetlerini gözünüz kapalı iken 10 ila 20 dakika süreyle göz altınıza uygulayın. Bittikten sonra, gözlerinizi serin su ile durulayın.

Makyaj veya Krem İle Kapama

Makyaj ve Kozmetikler koyu göz altı morluklarını tedavi etmese de, bunları kamufle etmeye yardımcı olabilirler. Kapatıcılar koyu lekeleri kapatarak normal cilt renginize uyum sağlar.

Özellikle Mineral Bazlı Kapatıcı ürünler kullanmanız daha etkili olacaktır.

Herhangi bir Topikal tedaviden sonra düzensiz semptomlar yaşamaya başlarsanız, hemen kullanmayı bırakın ve Cildiye Doktorunuza başvurun.

Tıbbi Tedaviler

Daha etkili ve kalıcı bir çözüm için, bazı Tıbbi tedaviler mevcuttur.

Yaygın yöntemler şunlardır :

Cildi yeniden ortaya çıkarmak ve sıkılaştırmak için Lazer Ameliyatı

İnce cilt bölgelerini kalınlaştırmak için Pigment Enjekte etmek

Gözlerinizin altında belirgin kan damarlarını maskelemek için Doku Dolguları

Cilt renginin koyulaşması için Melanin Dolguları

Fazla yağ ve cildin çıkarılması için Yağın alınması

Yağ veya sentetik ürünlerin Cerrahi İmplantları

Herhangi bir Kozmetik prosedüre karar vermeden önce, Cildiye Doktorunuza muayene olun. İnvazif Tıbbi tedaviler pahalı, ağrılı olabilir ve genellikle uzun bir iyileşme süresi gerektirir.

Göz altı Morluğu Ameliyatı Var mı ?

Göz altı Morluğu’nda bildiğimiz klasik Ameliyatlar yoktur, basit birtakım küçük Operasyonlar yapılabilir :

Kimyasal Peeling

Lazer ile birlikte yapılabilen Kimyasal Peeling işlemi ile sorunlu alanda Kollajen‘in artması sağlanır, dolayısıyla göz altı Morlukları giderilebilmektedir.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazerler de göz altı Morlukları tedavisi için sık tercih edilen tedavi yöntemleridir.

Uygulama hızlıdır ve sadece birkaç dakika sürer.

İyileşme de hızlıdır, 1 hafta sonra fark gözlenmeye başlanır. Ortalama 4 – 6 seans yeterli olur.

IPL 

IPL, Intense Pulse Light anlamına gelen kelimelerin kısaltılmasıdır. Bu tedavi yöntemin etki mekanizması Lazer ile benzerdir.

Kan damarlarının Mor şekilde gözükmesi, göz altı Morluğuna neden olur. IPL ile Lazer teknolojilerinden faydalanılarak normal cilt rengine dönüştürülmesi mümkündür.

Hyaluronik Asit Dolgusu

Hyaluronik Asit içeren Dolgular, göz çevresinde oluşan Morlukların düzeltilmesi için kullanılabilir. Gözyaşı çukurunun ve üst yanak alanının tekrar dolgunlaşmasını sağlayan bu Dolgular, hacim sağlayarak mevcut gözaltı Morluklarını da gidermektedir.

Yağ Transferi

Hastanın kendi yağından alınarak Kök hücreden zengin hale getirilen yağ enjeksiyonları, gözaltı Morluğu tedavisinde kullanılabiliyor.

Hyaluronik Asit Dolguların aksine geçici bir işlem değildir ve Kök hücreden zengin bir enjeksiyon yapıldığı için sonuçları başarılı ve uzun sürelidir.

Göz altı Morluğu Düzelir mi ?

Birçok insan için, bu durum geçicidir ve genellikle Yaşlanma ya da Uyku eksikliğinin bir göstergesidir. Aksi durmlarda üstte saydığım genel önlemler ve tedavilerle düzelir.

Bununla birlikte, renk değişikliği veya şişlik zamanla kötüleşirse, bir Estetik Cerrah veya Dermatoloğa başvurun.