Hacamatın Faydaları ve Zararları Nedir ? & Kupa Tedavisi & Bardak Çekme Hacamat

Hacamat, bazen kan aldırma, bardak çekme veya kupa tedavisi de denir, ingilizce cupping, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan ve birçok farklı kültürde de uygulanan bir alternatif tedavi metodudur.

Modern tıpta yapılan birçok bilimsel çalışma, akupunktur ve ilaç tedavisi gibi diğer tedavi yöntemleriyle birleştiğinde, birçok hastalıkta fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

Çin bardak tedavisi veya cupping, bir hastanın vücudunun belirli noktalarında bardaklar kullanarak vakumlar oluşturma ile o kişinin vücudundaki yaşam gücünün eski dengesine geri döndürülebileceği ve hastalıkları tedavi edebileceği inancına dayanmaktadır.

Kan dolaşımını arttırırken, sinir sistemini yatıştırır.

Özellikle ağrıların giderilmesi ve detoksifikasyonda etkili olduğu kabul edilmektedir.

İlk zamanlarda uygulama için metal, bambu, boynuz, cam aletler kullanılırken günümüzde hijyen koşullarına uygun tek kullanımlık vakum cihazlarıyla veya kupalarla yapılmaktadır.

Bu aletlerde sterilite ve vakum şiddetini kontrol etmek mümkün olur.

Kupa tedavisine iyi yanıt verdiği iddia edilen bazı koşullar şunlardır;

Kan Hastalıkları – Anemi ve hemofili.
Romatizmal hastalıklar – Artrit ve Fibromiyalji.
Kadınlarda – İnfertilite ve menstrüasyon düzensizliği.
Deri hastalıkları – Egzama, ürtiker veya  sivilce.
Kırışıklıklar.
Yüksek tansiyon.
Zihinsel sorunlar – Kaygı, depresyon, migren ve uykusuzluk.
Varisli damarlar.
Bağışıklık Sistemi zayıflamış hastalar.
Solunum yolları rahatsızlıkları – Tıkanıklık, yaygın soğuk algınlığı, astım, alerjiler ve bronşit.
Ağrı – Baş, bel ve diş ağrısı.
Aşırılı kilo ve selülit.
Gastrointestinal bozukluklar.
Yüz felci – Yüzdeki belirli noktalarda önce akupunktur veya iğneleme yapılır ve kupa tedavisi kullanılır.
Akut konjunktivit.
Donmuş omuz.
Servikal spondiloz.

Bu ve benzeri hastalıklarda başarı elde ettiğini söyleyen birçok hacamatcı mevcuttur. Gerçekten de çoğunda özellikle ağrı semptomlarında fayda sağlayabilir ama doktorix.com bu ve diğer tüm hastalıklarda öncelikle hastalıkla ilgili uzman doktora başvurulup tıbbi tedavi almayı önerir.

Hacamat, akupunktur gibi uygulamaları ise sadece doktorların risk görmediği, izin verdiği basit hastalıklarda (örneğin rüzgardan sırtın tutulması veya aşırı yorgunluğa bağlı kas ağrısı gibi) kullanmanız gerekir.

 

Kupa tedavisi nasıl yapılır ?

Kupa tedavisi akupunktur bölgelerinde deri altı dokularında birikmiş, sinirleri etkileyen ve bazı rahatsızlıklara neden olabilen kirli venöz kanın vakumlanarak vücuttan dışarı atılmasıdır.

Bazende sadece vakum yapılır, kesi ile kan alınmaz.

Kupa tedavisi ile kan dolaşımını etkileyen, yavaşlatan toksik maddeler temizlenerek damarlarda temiz kanın dolaşması  sağlanır. Bu da iyileşmeye katkı sağlar.

Kupa tedavisinde tek kullanımlık kupalarla tedavi uygulanacak bölgeler vakumlanarak hem kirli kanın bu bölgeye gelmesi hem de o bölgenin uyuşması sağlanır.

Islak kupa tedavisinde vakumlanan bölgeye ince çizikler atılır ve bir kez daha vakumlanarak pis kan çıkarır.

İşlem esnasında çok fazla ağrı ve acı hissedilmez.

Kupa tedavisi ne kadar sürer ?

Ortalama olarak birkaç günden iki haftaya kadar değişen aralıkta seanslar yapılır.

Şimdi kupa tedavisinin  faydalarına daha yakın bakalım;

Kilo kaybı

Artan kilo alımı, stres faktörleri ve vücudunuzdaki toksinlerin birikmesi gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir diyet uygulayıp egzersiz yapsanız dahi kilo vermek günümüzde zordur.

“Neden Kilo Veremiyorum ?” için buraya tıklayınız.

Kupa tedavisi, vücudunuzu bu zararlı toksinlerden kurtarmanın yollarından biridir. Yağ birikimi, uzun vadede vücudunuzda toksinlerinde birikmesine ve yeterli kan dolaşımının engellenmesine neden olur.

Kupa tedavisi ile sindirim aktivitesi uyarılır, stres seviyeleri düşürülür, vücutta depolanan zararlı toksinler atılır  ve aşırı yemek yeme isteği önlenmeye çalışılır.

Hipertansiyon (Yüksek tansiyon)

Hipertansiyon sık görülen bir durumdur ve tedavi edilmezse, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı ve inme gibi  ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir.

Çin tıbbı vücutta bulunan 12 meridyenden bahseder. Bu tıbbın iddiasına göre bu meridyen noktalarının uyarılması, diğer organlarla iletişim kurmaya ve kan dolaşımını iyileştirme, kan damarlarını ve arterleri temizlemeye ve durgun kanı çıkarma dahil olmak üzere vücut fonksiyonlarını ve süreçlerini iyileştirmeye neden olur.

Islak kupa tedavisi  sayesinde mevcut olan ağır ve durgun kan alınarak kan bir miktar temizlenir ve kan basıncı bir miktar düşürülür.

Ağrı Yönetimi

Kupa tedavisi ile herhangi bir farmasötik maddenin alınması veya kullanılması söz konusu olmadığından ilaçlarla ilgili riskler oldukça düşüktür ve yan etkileri az veya hiç yoktur.

Eğer ağrı çekiyorsanız, tüm seçeneklerinizi denediyseniz ve geleneksel tıbbı da kullanmak isterseniz, bardak çekme tedavisini deneyebilirsiniz.

Kupa tedavisi bu ağrı noktalarını hedefleyebilir ve doğal yoldan  eklem veya kas ağrılarını azaltabilir.

Gergin veya ağrılı kasları rahatlatabilir, boyun ve sırt ağrısını azaltabilir, migrenle fayda sağlayabilir.

Sindirimi Geliştirir

Kupa tedavisi yani hacamat kilo vermeye yardımcı olduğu gibi aynı zamanda sindirimin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Karın bölgesine uygulanırsa, irritabl bağırsak sendromu, akut gastrit, ishal, su tutulması ve diğer ciddi ve tekrarlayan karın ağrısı ve rahatsızlıklarında fayda sağladığı iddia edilmektedir.

Yüz Gençleştirme

Güneşe maruz kalma ve diğer çevresel hasarlardan kaynaklanan yüzdeki kırışıklıklara ve diğer hasarlara yardımcı olmak için invazif olmayan bir tedavi arıyorsanız yüzde kupa tedavisini deneyebilirsiniz.

Ameliyat gerektirmeyen ve nispeten ağrısız güvenli bir prosedürdür.

Vakum etkisi yani emme, bu hassas bölgelerdeki yumuşak dokuyu kaldırmaya yardımcı olur ve ince çizgileri, kırışıklıkları ve hatta yara izini azaltmaya yardım eder.

Bu faydalara ek olarak, aynı zamanda baş ağrısı ve migren, yüz felci, sinüs enfeksiyonları ve hatta kulak ağrısı belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olduğu da söyleniyor.

Detoksifikasyon

Kupa tedavisinin en iyi bilinen faydalarından biri prosedür sırasında oluşan detoksifikasyondur. Zararlı toksinlerin yüzeyden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kan derinin altındaki kılcal damarlara akacak ve toksinleri cildinizin yüzeyine taşıyacaktır. Toksinler cildin yüzeyine ulaştığında iyileşme süreci başlayabilir.

Akıl sağlığı

Anksiyete ve depresyon, üzülme hissi, çaresizlik ve intihar düşüncesi ve eğilimleri gibi ek belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilen çok yaygın zihinsel sağlık bozukluklarıdır.

Kupa tedavisi  gevşeme hissi verir ve stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olur ve bu gibi rahatsızlıklardan koruma sağlayabilir.

Solunum yolu hastalıkları

Sık görülen soğuk algınlığı, bronşit, astım, amfizem ve diğer solunum koşullarını da içeren bazı solunum problemlerinde faydalı olabilir.

Kan akımını ve dolayısıyla oksijen alımını artırır, ağrıların giderilmesinde fayda sağlar.

Hacamatın zararları veya yan etkileri nelerdir ?

Nispeten  güvenli kabul edilse de hacamat tedavisinin profesyonel sağlık uzmanları tarafından yapılması gerekir.

Her tedavide olduğu gibi bunun da bazı zararları olabilir.

Hemofili gibi kanama bozukluğu olan ya da antikoagülanlarla tedavi edilen hastalar için kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kupa tedavisi ayrıca aktif enflamasyon, yanıklar, enfeksiyon veya açık yaralar bulunan cilt bölgelerinde yapılmamalıdır.

Gebelere ve emzirenlere de kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kanser hastalarına, kas spazmı ya da kas yırtılmaları yaşayan kişilere de uygulanmamalıdır.

Derin ven trombozu varlığı, deride ülser yani yaranın mevcut olması, atardamar üzerine denk gelen bölge de hacamat için engel durumlardır.

Başlıca yan etkiler;

Cilt Yanıkları

Vakumlama işlemi yapılırken ateş ve alevden yararlanılmaktadır.

Bundan dolayı cilt üzerinde yanıkların oluşması riski mevcuttur.

Enfeksiyon Gelişmesi

Özellikle de ıslak hacamat uygulaması yapılırken, bardağın içinde vakumla kabaran cilt üzerinde, kanın boşalması için açılan kesikler, enfeksiyon bulaşması riskini artırabilmektedir.

Bu gibi enfeksiyon oluşumlarını önlemek için hijyenik koşullara dikkat etmek son derece önemlidir. Aksi halde cilt enfeksiyonları oluşması hatta kan yoluyla ağır enfeksiyonlar hatta sepsis gelişmesi kaçınılmazdır.

Cilt Yaraları ve Morlukları

Hacamat işlemi sırasında kullanılan bardak ve bu bardak yardımıyla yapılan vakumlama nedeni ile, cilt üzerinde birtakım kızarıklıklar ve morluklar oluşabilmektedir.

Kupa tedavisi sıklıkla deride izlere neden olur. Bunun sebebi çürümeye benzer şekilde kanı yüzeye getirmektir.

Bu yaralar, kızarıklıklar ve morluklar, cilt üzerinde hoş olmayan lekeler oluşturabilmektedir.

Genellikle 1o-15 günde iyileşirler.

Ağrı ve Acı

Kişisel özelliklere ve cilt yapısına bağlı olarak, bazı insanlarda hacamat sırasında ağrı ve acı yaşanması muhtemeldir.

Burada, hacamat tedavisinin nasıl uygulandığı, kimin tarafından yapıldığı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de önemli birer faktördür.

Özetle;

Hacamat binlerce yıldır uygulanan bir rahatlatıcı metoddur.

Günümüzde bu işi yapan birçok bilinçli ve bilinçsiz kişi mevcut. Islak hacamatta bir miktar venöz yani toplardamar kanı da alındığından sterilite ve fizyoloji önem taşır.

Bunları bilmeyen kişilerce ve sağlıksız ortamlarda yapılan hacamat işlemleri sağlığınızı bozabilir.

Bu nedenle yazının başında saydığım rahatsızlıklarınız varsa ilgili uzman doktora başvurun.

Hacamatı ben sadece doktor kontrolünde olmak şartıyla basit ağrı rahatsızlığı olanlara (sırt, bacak ağrısı, kas ağrıları, polimiyalji..) öneririm.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Karaciğer Yağlanması Nedir ve Tedavisi Nasıldır ?”

“Neden Kilo Veremiyorum ?”

“HIV Testleri Ne Zaman Pozitifleşir ?”

“Selülit Nasıl Geçer ?”

“Karın (Deride) Çatlaklar Neden Olur ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: