Hangi Göz Hastalıklarında Lens Kullanılır ? & Kontakt Lensin Zararı, Seçimi ve Bakımı

Kontakt Lensler görmesinde düzeltme ihtiyacı olan neredeyse herkes için en çok tercih edilen medikal üründür çünkü hemen hemen hiç kimse gözlük takmak veya LASIK ameliyatı olmak istemez.

Bu LASIK ameliyatına birazdan değineceğiz.

Dünya nüfusunun yaklaşık % 65’inde gözlerde kırma kusuru mevcut ve düzeltilmesi ihtiyacı var. Bunların da % 32’si miyop, % 23’ü prespiyopi ve % 8’i hipermetrop hastalar.

 

Türkiye’de kontak lens kullanımı birçok Avrupa ülkesine göre oldukça düşük bir oranda. Türkiye’de resmi olarak kayıtlı kontak lens kullananların sayısı 180.000 kişi yani toplumun % 1’i bile değil. Bu oran Avrupa ülkelerinde % 4 civarında iken en yüksek kullanım oranları Amerika’da.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine (CDC) göre, Amerikada 2014 yılında 18 yaş ve üstünde  yaklaşık toplumun % 17’si kontakt lens kullanıyordu.

 

LASIK nedir ? Lazerle göz ameliyatı nedir ?

Lazerle göz ameliyatı denince akla genellikle eksimer lazerle yapılan LASİK, LASEK, PRK ameliyatı gelir. Yani bu bir lazerle göz ameliyatı tipidir.

Göz çizdirme nedir ? Lazerle göz çizdirme nedir ?

Göz çizdirme halk arasında kullanılan bir terimdir, işlemin tıbbi adı radyal keratotomi’dir.

90’lı yıllarda excimer lazerin uygulanmaya başlamasıyla bu yöntem terk edilmiştir. Lazerle göz ameliyatı veya lazerle göz çizdirme olarak tanınan bu ameliyatta aslında lazer değil elmas bıçaklar kullanılır.

LASİK ve LASEK ameliyatı hangi hastalıklarda kullanılır ?

Eksimer lazer kullanılarak miyop, hipermetrop ve astigmatizm düzeltilebilir. Farkları sadece teknikleridir.

LASİK işlemi ağrılı mıdır ?

LASİK ve LASEK öncesinde göz damlalarla uyuşturulduğundan işlem ağrısızdır. LASEK sırasında ağrı olmasa da sonrasında bir miktar ağrı olabilir.

LASIK çabuk iyileşiyor ve ağrısız iken neden LASEK olayım ?

Kornea tabakası ince olanlara LASIK uygun değildir.

Ayrıca LASIK olanların ameliyat oldukları dikkatli göz doktoru muayenesiyle anlaşılır. LASEK te ise anlaşılma çok defa mümkün değildir. Ameliyat olduğunun anlaşılmasını istemeyenler LASEK tercih etmektedirler.

Lazer ameliyatlarından sonra görmem ne zaman netleşir ?

Genellikle birçok aktivite 1-2 gün içinde rahatlıkla yapılabilir. Ancak tam netleşme 1-2 ayı bulur.

En iyi lazer tedavisi hangisidir ?

Siz en uygun olan tedaviyi muayene sonrası doktorunuz size önerecektir.

LASIK sonrasında gözlük kullanmak gerekli mi ?

Hastaların çok büyük bir çoğunluğu bu işlem sonrasında gözlük kullanmadan günlük aktivitelerini yapabilir. Ancak 45 yaş üzerinde olanlarda yakın veya okuma gözlüğü kullanmak gerekir.

Ameliyatlara bu kadar değinmek yeter, gelelim kontakt lenslere;

Günümüzde, sportif faaliyetler, dış görünüşü değiştirme isteği ve gözlük takmaktan kurtulmak için kontakt lens kullanımı gittikçe artmış durumda.

Kontakt lens hangi göz hastalıklarında kullanılır ? Kimler kontakt lens kullanabilir ?

Özellikle yüksek numaralı gözlük kullananlarda, iki göz arasında yüksek numara farkı olanlarda, düzensiz ve yüksek astigmatizmi olan kişilerde kontakt lens takılması, iyi görme kalitesi için gereklidir.

Sadece bu kişiler değil, gözlük kullanmak istemeyen ve göz yapıları uygun olan herkes kontakt lens kullanabilir.

Kimler lens kullanamaz, hangi göz hastalıklarında lens kullanılmaz ?

Göz kapağında arpacık, şalazyon gibi hastalıklar, kirpiklerle ilgili problemler ve göz nezlesi gibi allerjik problemler varsa lenslerden uzak durulmalıdır. Bu tür durumlarda kontak lens kullanımı enfeksiyona yol açabilir.

Miyastenia gravis veya felç nedeniyle göz kapağı hareketleri bozuk olan kişiler de kullanmamalıdır.

Yüzme sporu esnasında da lens kullanılmamalıdır çünkü kontakt lensler havuz sularındaki mikroorganizmaların bulaşması sonucu, ciddi komplikasyon olan keratit’e yani kornea enfeksiyonu, ülserine neden olabilirler.

Alerjik hastalar da kontakt lens kullanmamalıdır. Astım, saman nezlesi, ürtiker, hayvan tüyleri ve gıdalara karşı alerjisi olan hastalar kontakt lense karşı da alerji geliştirme açısından artmış bir riske sahiptir.

Göz yaşı miktarı, fonksiyonları da önemlidir. Kuru göz mevcudiyetinde tedavi edici lensler hariç kontakt lens kullanımı önerilmez.

Doğum kontrol hapı kullananlar, gebeler ve emziren annelerde kontakt lenslerde protein birikimi daha fazladır. Bu hasta grubunda olan kontakt lens kullanıcıları yakından takip edilmelidir.

Klimalı ortamlarda çalışanlar ve göz kırpma refleksi bozuk olan hastalar da mümkün olduğunca kontakt lens kullanmamalıdır.

Gençler veya çocuklar kontak lens kullanabilir mi ?

Lensler 18 yaşın üstündekilere önerilir.

Ancak bazı özel durumlarda 18 yaşın altındakilerin de lens kullanması gerekebilir. Basketbol, tenis gibi özellikli spor yapan çocuklar, özellikle hedefi de görmekte zorlanıyorsa, aile büyüklerinin kontrolünde lens kullanabilir.

18 yaşın altındaki bir çocukta iki gözün arasında 2- 2.5 numaranın üzerinde fark varsa bu durumda da lens kullanılabilir.

Kontakt lens seçimi nasıl yapılır ?

Kontakt lensleri seçerken ilk tercih hangi lens malzemesinin gereksinimlerinizi en iyi şekilde karşılayacağıdır. Yapıldığı mercek malzemesinin türüne göre beş çeşit kontakt lens vardır:

 

Yumuşak lensler

Satılan tüm lenslerin yaklaşık % 20’si bu tiptir.

Jel benzeri, hidrojeller adı verilen su içeren plastiklerden yapılır. Bu mercekler çok ince ve esnektir ve gözün ön yüzeyine uygundur.

1970’lerin başında tanıtılan hidrojel lensler, kontak lensinin daha rahat bir hal almasını sağladı, çünkü genellikle hemencecik göze uyum sağlarlar ve rahattırlar.

 

Silikon hidrojel lensler

Düzenli hidrojel lenslerden daha gözenekli ve korneaya daha fazla oksijenin ulaşmasına izin veren gelişmiş bir yumuşak kontakt lens tipidir.

Satılan tüm lenslerin % 67’si bu tiptir. 2002 yılında piyasaya sürülen bu kontakt lensler şimdi en popüler lenslerdir.

Gaz geçirgen lensler

GP veya RGP lensler olarak da adlandırılır. Satılan lenslerin % 10’u bu tiptendir.

Gözenekli olan ve oksijen geçmesine izin veren katı kontakt lenslerdir. Oksijene karşı geçirgen oldukları için, GP lensler PMMA lenslerden daha fazla göze yakın olabilir ve bu da onları konvansiyonel sert merceklerden daha rahat hale getirir.

GP lenslerinin yumuşak veya silikon hidrojel lenslere kıyasla önemli bir avantajı, objektif materyalinin sert doğasından dolayı daha keskin optiklerdir.

Hibrit kontakt lensler

Satılan tüm lenslerin sadece % 2‘si bu tiptir.

Bu lenslerin yerine oturması daha zordur ve yumuşak ve silikon hidrojel lenslerden daha pahalıdırlar.

PMMA lensleri

Polimetilmetakrilat (PMMA) adı verilen şeffaf sert bir plastik malzemeden imal edilmiştir.

PMMA lensleri mükemmel optik özelliklere sahiptir, ancak göze oksijen geçirmezler ve göze oturması zor olabilir.

Bunlar günümüzde nadiren kullanılıyor.

Kontakt lenslerin kullanım süreleri nasıldır ?

Kullanma zamanlarına göre 2 tür lens tipi tanımlanır:

Günlük kullanılanlar – her gece çıkarılmalıdır
Uzun süre kullanılanlar – 7 gün boyunca, gece çıkarmadan sürekli kullanılabilirler.

“Sürekli kullanım”, bazen art arda 30 gün boyunca kullanımı tarifler, belli markalar uzun süreli kullanılabilen lensler üretmiştir ve FDA tarafından onaylanan azami kullanma süresi de 30 gündür.

Kontakt lenslerimi ne zaman değiştirmeliyim ?

Doğru bakımla bile, özellikle yumuşak kontakt lensler, göz enfeksiyonları riskini artıran lens birikintileri ve kontaminasyonun oluşmasını önlemek için sık sık değiştirilmelidir.

Lens değiştirme sıklıkları;

Günlük tek kullanımlık lensler – Bir günlük kullanımdan sonra değiştirin.
Tek kullanımlık lensler – İki haftada bir veya daha kısa sürede değiştirin.
Sık kullanılan yedek lensler – Ayda bir veya üç ayda bir değiştirin.
Geleneksel yeniden kullanılabilir lensler – Her 6 ayda bir değiştirin.

Gaz geçirgen kontak lensler lens artıklarına daha dayanıklıdır ve yumuşak lensler kadar sık ​​değiştirilmesine gerek yoktur. Genellikle, GP lensleri bir yıl veya daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Hangi kontakt lens sizin için uygun ?

İlk olarak, lensleriniz öncelikle lens takmanızı gerektiren göz sorununuza hitap etmelidir. Kontakt lensleriniz miyopi, hipermetropi, astigmatizm veya bu görme problemlerinin bir kombinasyonunu düzelterek iyi bir görüş sağlamalıdır.

İkincisi, lens gözünüze uymalıdır. Bunu yapmak için lensler çapı ve eğriliği onbinlerce kombinasyon halinde satılıyor. Göz doktorunuz size bu konuda yardımcı olabilir.

Üçüncü olarak, lens seçimini yönlendiren bir başka tıbbi ihtiyacınız olabilir. Örneğin, gözleriniz kuru olma eğilimindeyse, göz doktorunuz buna uygun belirli bir lensi seçebilir.

Son olarak, kontak lens özelliklerini – örneğin göz renginize uygun olanı ve hangi sıklıkla kullanmak istediğinizi düşünüp karar verin. Örneğin gecelik değişenleri, 1 aylık ve uzun süreli takılabilenleri gibi.

Siz ve göz doktorunuz sizin için doğru lense karar verdiğinde, size bir kontakt lens reçetesi verilecektir.

Kontak lens takma ve bakımı

Kontakt lenslerinizin bakımı, temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve depolanması artık eskisinden çok daha kolaydır.

Kontakt lensler ve ısı

“Acil durumlarda arabamın bagajında ​​ekstra kontakt lensler bulunduruyorum. Örneğin  90 derecelik yaz sıcağı onları bozar mı ?” diye soru sorabilirsiniz;

Endişelenmenize gerek yok. Yumuşak kontakt lensler, hasar görmeden uzun süre bu sıcaklıklara kolayca dayanabilir.

Birkaç yıl önce, uygun bakım için temizlik ürünü ve belki de enzim tabletlerine ihtiyacınız olurdu. Günümüzde çok amaçlı çözümler mevcuttur, yani bir ürün hem temizler, hem de dezenfekte edip depolamada kullanılır.

Çok amaçlı çözeltilerdeki koruyuculara duyarlı insanlarda ise hidrojen peroksit içeren koruyucusuz sistemlere ihtiyaç duyulabilir.

Tabi ki, tek kullanımlık günlük kontakt lensler kullanarak lens bakımından tamamen kurtulabilirsiniz.

Kontakt lens sorunları nelerdir, lensin zararları var mı ?

İnsanlar çeşitli lens malzemeleri ve temizleme solüsyonlarına farklı tepki verirler.

Kontakt lens takarken rahatsızlık veya zayıf görme yaşarsanız, lensinizin ayarlanmasını veya değiştirilmesini sağlamak için göz doktorunuza başvurun.

Kontakt lensler her gün milyonlarca insan tarafından güvenle kullanılırken göz enfeksiyonu riski taşırlar. Enfeksiyona katkıda bulunan faktörler ise:

Uzun süreli kullanma
Gözyaşı değişiminde azalma
Çevresel faktörler
Zayıf hijyendir.

Göz enfeksiyonlarından kaçınmanın en iyi yolu, göz doktorunuzun reçetesindeki uygun lens bakımı kılavuzlarını takip etmektir. Özellikle, lens temizleme işleminde “ovma ve durulama” adımı da dahil olmak üzere, kontak lensler takarken su ile temasını en aza indirgemek ve lens muhafazasını sık sık değiştirmek, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Lens bakımı nasıl yapılır ? Lens kullananlar nelere dikkat etmeliler ?

Amerikan Oftalmoloji Akademisi kontakt lens bakımı için aşağıdaki kuralları geliştirilmiştir.

Enfeksiyon riski, kontakt lens türüne bağlı olarak biraz değişir.

Tek kullanımlık günlük lensler, enfeksiyon riskini azaltmak açısından  en güvenli türdür.

Sert gaz geçirgen lensler her türlü yumuşak kontakt lensten daha güvenli bir alternatiftir. Göz doktorunuz hangi lens türünün sizin için doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Kontakt lens kullanmadan önce, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın, durulayın ve havluyla kurutun.

Yüzmeye başlamadan önce veya su küvetinde lensleri çıkarmayı da içeren suyla temasını en aza indirin.

Kontakt lensler suyla durulanmamalı veya saklanmamalıdır.

Onları ıslatmak için ağzınıza koymayın. Salya steril bir çözüm değildir.

Lensleri dezenfekte etmek için salin solüsyonu ve damlaları kullanmayın. Etkili veya onaylanmış bir dezenfektan değillerdir.

Kontak lensleri, göz doktorunuzun reçetesine göre takın ve değiştirin.

Temizleme sırasında, kontak lenslerinizi parmaklarınızla ovun, daha sonra mercekleri ıslatmadan önce çözelti ile yıkayın. Bu “ovma ve durulama” yöntemi, üstün bir temizleme yöntemi olarak düşünülür.

Kontakt lens kutusunu suyla değil taze solüsyonla yıkayın. Sonra boş kutuyu havaya açık bırakın.

Kontakt lens kutusunu temiz tutun ve en az 3 ayda bir düzenli olarak değiştirin. Bu kutular kontaminasyon ve enfeksiyon kaynağı olabilir. Çatlak veya hasarlı lens kutularını kullanmayın.

Kontak lensleri çıkarırken kızarıklık, ağrı, yırtılma, artmış ışık hassasiyeti, bulanık görme, akıntı veya şişme gibi belirtiler görürseniz derhal bir göz doktoruna başvurun.

Sigara içme  daha yüksek bir sorun oranına neden olur, sigarayı bırakın.

Kostüm dükkanlarında satılanlar gibi dekoratif lensleri kullanırken dikkat edin. Bu lenslerin gözlerinize kalıcı olarak zarar verme potansiyeli vardır.

Kontak lens kullanıyorsanız, bir göz doktoru tarafından yılda bir kez gözleriniz muayene edilmelidir.

Kontak lenslerinizi asla arkadaşlarınızla takas etmeyin. Kontakt lensler tıbbi cihazlardır ve her bir gözün özelliklerine uyarlar. Değiştirme ciddi, görmeyi tehdit eden bir göz enfeksiyonuna neden olabilecek zararlı bakterileri bulaştırabilir.

Renkli kontakt lensler

Çoğu renkli kontakt lensler, iris adı verilen gözün renkli kısmının doğal görünümünü taklit edecek şekilde tasarlanmıştır.

Renkli lensler üç renk tonuyla gelir:

Görünür renk tonlu lensler

Bu, genellikle, yerleştirme ve çıkarma sırasında ya da düşürdüğünüzde daha iyi görmenize yardımcı olmak için bir merceğe eklenen açık mavi ya da yeşil bir renktir. Görünürlük renkleri nispeten hafiftir ve göz renginizi etkilemez.

Arttırılmış tonlu lensler

Bu, görünürlük renginden biraz daha koyu olan, sağlam ancak saydam bir renktir. Adından da anlaşılacağı üzere, gözlerinizin doğal rengini arttırmak içindir.

Bu renk tonlu lensler, genellikle açık renkli gözlü ve göz rengini daha yoğun yapmak isteyen insanlar için en iyisidir.

Opak renkli lensler

Bu, göz renginizi tamamen değiştirebilecek şeffaf olmayan bir renktir.

Koyu renk gözleriniz varsa, göz renginizi değiştirmek için bu tür renk kontak lenslerine ihtiyacınız olacaktır.

Opak renk tonlarına sahip renkli lensler fındık, yeşil, mavi, mor, ametist, kahverengi ve gri gibi çok çeşitli renkte üretilirler.

Kostüm veya tiyatro kontakt lensleri opak renkli lensler kategorisine girer. Filmlerde uzun süredir kullanılmaktadırlar. Örneğin bu lenslerle kırmızı gözlü bir vampire dönüşebilirsiniz.

Kırma kusuru olanlara yönelik renkli lensler var mı ?

Evet, renkli lenslerin de miyop, hipermetrop ve astigmat hastaları için olanları mevcuttur. Ancak renkli lenslerle elde edilen görüş kalitesi hiçbir zaman renksiz lensler kadar iyi olmaz.

Renk körlüğünde kontak lenslerin yeri nedir ?

Renk körlüğü olanlar için geliştirilmiş özel lensler de vardır.

Özellikle renk körlüğünün kabul edilmediği gemi adamlığı gibi meslek gruplarında da bunlardan faydalanılır. Böylelikle göremedikleri tonları ve renkleri görebilirler.

Lensler ile uyunabilir mi ?

Hayır, bu çok sakıncalıdır.

Gündüz gözler açıkken kornea, ihtiyacı olan oksijeni kolaylıkla havadan temin edebilir ama uykuda gözler kapalıyken oksijen basıncı düşer, bir de lensin mekanik engel oluşturması eklenince göz yüzey dokularına yeterince oksijenin ulaşması engellenebilir.

Son yıllarda üretilen yüksek oksijen geçirgenliğine sahip lensler ile bu sorun büyük ölçüde aşılmış, uykuda gözde kalabilen özel lensler üretilmiştir. Bununla beraber lensler yine de mekanik tahriş yapar ve oksijen geçişi yine de yeterli olmamaktadır.

Dolayısıyla gaz geçirgenli lens bile kullansanız yine de yatmadan önce lensinizi çıkarın.

Kontakt lens renk seçimi, hangi göze hangi renk lens almalıyım, esmerlere, kumrala, kahverengi veya siyah göze hangi lens gider ?

Doğru rengi seçme yani size en uygun kontakt lens renkleri, saç renginiz ve cilt tonu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ancak, nihai olarak, elde etmek istediğiniz göz türüne bağlıdır, ince ve doğal görünümlü veya dramatik ve cüretkar.

Lens seçerken hareli mi yoksa haresiz olanlar mı tercih edilmeli ?

“Bu hareli de neyin nesi ?” dedinizi duyar gibiyim.

Hareli demek, gözün renkli kısmı ile beyaz kısmının birleştiği yerdeki siyahı belirgin çerçevedir. Yani lensin doğal görünmesi için doğal göz renginde bulunan damarımsı şekilleri içeren lenslerdir.

Göz yapısı daha iri olan kişilerde hareli renkli lensler daha dikkat çekici ve vurgulayıcı olabilirler.

Haresiz demek ise belirgin bir çizgi, halkla ya da “ring” yok demektir. Yani damarımsı şekilerin olmadığı düz renk, desensiz lenslerdir.

Haresiz lensler göz renginizin daha net ve yoğun görünmesine yardımcı olur. Koyu renk gözlü kişiler belirgin göz rengi için haresiz renkli lens tercih edebilirler.

Haresiz renkli lensleri genellikle dikkat çekici ve çarpıcı bir görünüm elde etmek isteyen kişiler tercih ederler.

Açık renkli gözler için renkli lensler

Vurgulayıcı veya opak renklerde kontakt lens seçmeniz uygun olur.

Daha dikkat çekici bir değişiklik istiyorsanız opak renklerdeki kontakt lensleri kullanabilirsiniz.

Gerçekten doğal bir görünüm istiyorsanız daha çok yarı saydam gri ve yeşil gibi tonları tercih edebilirsiniz. Özellikle mavi gözlü insanlarda bu tercih çok güzel görünüm sağlamaktadır.

Herkesin derhal fark ettiği çarpıcı yeni bir görünüm istiyorsanız, doğal olarak açık renkli gözlü iseniz, mavi-kırmızı tonları veya açık kahverengi gibi sıcak tonlu bir kontakt lens seçebilirsiniz.

Koyu renk gözler için renkli lensler

Koyu göz rengine sahip olan kişilerde renkli lens seçmek çok daha kolaydır.

Koyu renk gözlüler renk seçimi yaparken çok fazla mavi rengi seçmemelidir. Özellikle gözleriniz gibi cilt tonunuz da koyuysa maviden uzak durun.

Koyu renk gözlülere, bal rengi lensler iyi bir seçenektir. Ayrıca hazel olarak adlandırılan ela ve açık kestange rengini de tercih edebilirsiniz.

Vurgulayıcı lensler kahverengi gözlerde etkili değillerdir. Koyu veya kahverengi gözleri olanlar opak lensleri seçmelidir.

Seçeceğiniz lens renginin cildinizle uyumlu olması da çok önemlidir. Cildiniz koyuysa, parlak renkli lensler yeni bir görünüm oluşturabilir.

Doğal görünümlü bir değişiklik için daha açık kahverengi veya açık renkli bir lens deneyin.

Ancak gerçekten kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız, mavi, yeşil veya mor gibi canlı renklerde kontak lensler tercih edebilirsiniz.

Özel renkli kontakt lensler

Gerçekten size özel bir görünüm istiyorsanız, bazı kontakt lens üreticileri reçeteli ve reçetesiz kontakt lensler için özel renk tonları oluşturabilmektedir.

Özel yapım tonları, çeşitli yoğunluklarda çeşitli renklerden oluşturulur. Özel renk mercekleri genelde yarı saydamdır ve doğal görünüm kazandırır.

Konjenital bir göz kusurunu veya göz yaralarını kamufle edebilirler veya sağlıklı bir göz görünümü sağlarlar.

Özel renklendirilmiş lensler sadece kozmetik nedenlerden ötürü satılmaz, profesyonel sporcular arasında görsel performanslarını artırmak için de giderek daha popüler hale gelmişlerdir.

“Spor tonlaması” kontak lenslerinin başlıca faydaları, azaltılmış parlaklık, arttırılmış kontrast duyarlılığı ve artmış derinlik algısıdır. Örneğin, yeşil renkli bir lens ile tenis oyuncusu topu kort’da daha rahat görür.

Renkli kontakt lensler güvenli mi ?

Evet, kontakt lensleriniz doğru şekilde reçete edildiği, kullanıldığı ve bakım gördüğü sürece renkli kontakt lensler de güvenlidir.

Uygun bir kontak lens seçimi için göz doktorunuza başvurmanız çok önemlidir.

Renkli lenslerinizi yalnızca özel günlerde takarsanız, günlük tek kullanımlık lensler mükemmel bir seçenektir.

Renkli kontakt lensler için reçete gerekir mi ?

Evet, ülkemizde bulunan tüm optikçiler her türlü kontakt lens için sizden mutlaka reçete talep etmek zorunda. Renkli lensler ki çoğu zaman şaka lensleri olarak da bilinir, aynı şekilde bu reçeteye tabiidir.

Reçetesiz kontakt lens satışı neden yasak ?

Her ne kadar saçma gibi duran bir sistem olsa da temelinde iyi niyetli bir düşünce yer alıyor.

Kontakt lensler artık fiyatlarının uygun olması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle herkes tarafından tercih edilmeye başlandı. Bununla beraber bunlar gözlükler kadar risksiz kullanılabilecek ürünler değil.

Gerek enfeksiyon, gerek se gözlerin kırma kusurlarında daha da bozulma gibi nedenlerden ötürü reçetesiz satış hem yasal değil hem de doğru değil.

Yani, “yalnızca göz rengimi değiştirmek istiyorum, kontakt lens kullanmak istiyorum !” deseniz bile yine muayene olup ardından reçeteniz ile satın alabilirsiniz.

Son olarak “lens nasıl takılır ve çıkarılır” sorusunu da yanıtlayalım;

Lens nasıl takılır ?

Lenslerinizi karıştırmamak için, önce sağ lensi takmayı alışkanlık haline getirin.

Lensi kabından çıkarıp işaret parmağınızın üzerine yerleştiriniz. Lensin doğru yüzeyinin üstte olduğuna dikkat edin.

Diğer elinizin işaret ve orta parmağı ile üst göz kapağınızı kirpikleri de bastırarak yukarıya kaldırın.

Aynada gözünüze doğru bakın ve yumuşak bir hareket ile lensi gözünüze değdirin, lens yerine oturur.

Daha sonra göz kapağınızı yavaşça kapatıp, lensin merkezleşmesi için hafifçe kapak kenarlarına masaj yapabilirsiniz.

Lens nasıl çıkarılır ?

Lenslerinizi çıkarmak için yukarı bakın ve alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.

İşaret parmağınızla lense dokunarak aşağıya doğru çekin.

İşaret ve başparmağınızla tutarak lensi gözünüzden çıkarın.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: