Hangi Kripto Para Alınmalı – 2020 ?

Kripto Paralar özellikle 2017 yılında yıldızı aniden parlayan finansal enstrümanlar oldu.

Kripto paralar, Dolar, Euro, Sterlin, Altın, Petrol ve Borsa gibi birçok yatırım araçları arasında en fazla konuşulan ve tartışılan, yatırımı çılgınlık boyutuna gelen bir alan olsa da son zamanlarda birçok büyük şirket, Banka ve hatta Devletlerin de bu paralarla işlem yapması, hatta üretmesi ilgiyi daha da artırdı.

Piyasa değeri bazında Dünyanın en popüler ve değerli sanal parası ise herkesçe malum Bitcoin.

Günümüzde ise ticareti yapılabilen yaklaşık 1.400 adet sanal para çeşidi mevcut.

Bitcoin harici diğer 8 önemli kripto paraya geçmeden önce şu Bitcoin nedir kısaca ona bakalım.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin (BTC) açık kaynaklı bir kod olarak yayınlanmış bir dijital para birimi.

2008 yılında japon Satoshi Nakamato takma adını kullanan Avustralyalı  Craig Wright tarafından üretildi. Zamanla o kadar değerlendi ki şu an artık döviz kurlarıyla yarışır duruma geldi.

Bitcoin Elde Taşınır mı ?

Milyonlarca kişinin kullandığı bitcoin dijital para birimi yani fiziksel bir karşılığı yok.

Bitcoin ile internetten alışveriş yapabilir, çeşitli exchange sitelerinde Türk lirasına ve çeşitli ülkelerin para birimlerine çevirebilirsiniz. Ama cebinizde taşıyamazsınız çünkü sanal.

Bitcoin Nasıl Üretiliyor ?

Bitcoin madenciliği, sanal para üretmek demektir, gerçek madencilikle alakası yok.

Standart Bilgisayarlar ile bitcoin madenciliğini yapmak oldukça verimsizdir. Sadece bu iş için özel makineler üretilmiş olup dünyanın birçok yerinde büyük bitcoin tarlaları kurulmuştur.

Madencilik yapmak için ilk önce çok iyi bir ekran kartına ve bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bitcoin madenciliği yapmak tamamen işlemciyle alakalı bir durumdur ve günümüzde bu işi yapan işletme sayısı çok azdır.

 

 

Bitcoin Nerelerde Kullanılıyor ?

Bitcoin dünyanın hiçbir yerinde resmi para birimi olarak kabul görmüyor ama Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımına izin var.

Japonya da artık online ödeme birimi olarak bitcoini kabul etti. Bitcoin kullanma ve üretimi ise bazı ülkelerde yasak.

Birçok online alışveriş siteleri de artık Bitcoin kullnıyor.

Microsoft, Dell, Newegg, TigerDirect, AirBaltic, online seyahat websitesi CheapAir, İngiliz Theatre Tickets Direct gibi birçok popüler e-ticaret sitesi bitcoin ödeme sistemini kullanıyor.

Bitcoinler ayrıca hediye kartına (gift card)da  çevrilebiliyor. Bu hediye kartlarını yurtdışındaki Walmart, Amazon, Marks & Spencer, Ryan Air ve Nike gibi mağazalarda kullanmak mümkün.

Bitcoin Yasal mı, Avantaj ve Dezavantajları Neler ?

Ülkemizde Bitcoin’in yasal olmasına yasal ama Devlet güvencesi altında değil, yani kendi başınızasınız.

Teknik olarak maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir, bu nedenle enflasyon riski düşüktür.

Bitcoin teknolojisi peer to peer (P2P) sistemiyle yani hiç bir aracı olmadan  ödeme yapma yöntemiyle çalıştığından, hesaplar arası para transferi yapma gibi işlemler daha güvenli ve daha ucuzdur.

Milyarlarca dolar değerinde bile olsa bitcoinler küçük bir hafıza kartında bile taşınabilir.

İzinin sürülemez olması ise suçların daha rahat işlenebilmesi anlamına gelir. Uyuşturucu gibi yasal olmayan maddelerin satılması Bitcoin teknolojisi ile kolaydır.

Bitcoin sisteminin bir diğer dezavantajı ise kaybettiğiniz  ya da ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizmanın olmaması. Bunun için, eğer varsa Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan hard disklerde saklayın.

Ödeme sistemi olarak Bitcoin’in kullanıldığı çok fazla yer ise henüz yok.

Halen Bitcoin Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCC) olmak üzere iki farklı para birimi halinde işlem görüyor yani bölündü.

Gelelim Bitcoin alternatifi en iyi 8 kripto paraya;

Hangi Kripto Para Alınmalı – 2020 ?

 

1. Ethereum

Etherum Bitcoin ve Ripple’den sonra en büyük 3.kripto para.

Kendisine ait özel bir yazım dili var.

Bitcoin’in daha da geliştirilmiş hali olan Ethereum, bitcoin gibi merkeziyetsizleştirilmiş, şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blok zincir teknolojisi ile geliştirildi.

İki kripto para arasındaki temel fark ise Ethereum’un programlanabilir olması.

İsviçreli finans devi UBS’in, Ethereum temelli bir blockchain platformu kuracağını açıklaması ve bu platforma Barclays, Credit Suisse, KBC ve İsviçre borsası SIX’in de destek vereceğini açıklaması ile oldukça yükselen ethereum’un farklı yerlerde işleme girmesi ve alım-satımlarda kullanılması nispeten daha kolaydır.

2. Ripple (XRP)

Suudi Arabistan merkez bankası ile Ripple arasında bir anlaşma imzalandı.

İlk kez bir merkez bankasının imzaladığı anlaşma, Suudi Arabistan’ın ülke içine ve dışına yapılan ödemelerde Ripple sistemini kullanmasına imkan sağlayacak.

Ripple’ın ofisleri San Francisco, New York, Londra, Sidney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg’da bulunuyor. Yani Ripple, merkezi bir kurumun denetim ve kontrolünde olan kripto paralar arasında.

American Express, Santander, UBS ve Akbank gibi 100’den fazla güçlü partnerin kurumsal para ve varlık transferlerini yöneten Ripple, blockchain teknolojisi sayesinde oldukça hızlı ve düşük maliyetlerde işlem olanağı sunuyor.

Ripple ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna 4 saniye gibi bir sürede gönderim yapılabiliyor.

3. Stellar

Stellar’ın coinleri resmi olarak Lumen veya XLM diye adlandırılıyor.

Stellar zinciri, tüm kullanıcıların her bir hesapta en az 20 Lumens tutmalarını, bunların orijinal olduklarından emin olmalarını ve kesintisiz bir işlem akışı sürdürmesini gerektirir.

2017 Ekim ayı içerisinde, Stellar ve IBM, küresel ödemelerin hızını artırmak için bir ortaklık kurdu.

4. NEM (XEM)

NEM Coin, ilk olarak  2015′te piyasaya sürülen ve merkezi olmayan bir kripto para. Diğer kripto para birimlerinin  çoğunluğundan farklı olarak kendi orijinal kaynak koduna sahip.

Tüm coinlerin aksine mining yani madencilik yerine daha az enerji tüketen ve daha az işlem ücreti sağlayan harvesting yani hasat adlı bir özelliği var. Bu hasat özelliği yapmak isteyen kullanıcıların ise cüzdanlarında 10.000 XEM Coin olması gerekiyor.

5. Litekoin

Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 2011’de piyasaya sürüldü.

Litecoin, son derece düşük maliyetle ve daha hızlı işlem onay sürelerine sahip para transferi yapmayı sağlayan bir kripto para. Diğer birçok altcoinler gibi herhangi bir merkezi olmayan Litecoin, açık kaynak kodlu küresel bir ödeme sistemi.

Litecoin’in aynı zamanda depolama imkanları da oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahip.

6. Komodo (KMD)

2016 yılında piyasaya sürülen Komodo, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir kripto para birimi.

Alternatif coinler içinde en fazla tercih edilenlerden biri olan Komodo Coin, istikrarlı yapısıyla dikkat çekiyor.

Litecoin, Ethereum gibi alternatif coin’lere nazaran daha çok küçük yatırımcılara hitap ediyor.

Komodo için her yıl çıkması planlanan jeton miktarı 1.57 milyon.

7. IOTA

IOTA’nın, tüm Dünya’da diğer kripto para birimlerine göre daha verimli, daha hızlı ve  daha güvenilir kabul ediliyor.

Ölçeklenebilir, merkezsiz, modüler ve işlem ücreti olmayan IOTA, Tangle (kördüğüm) adında kendine has bir sistemle çalışıyor. Bu sisteme göre IOTA’ya transfer yapmak isteyenlerin 2 tane daha transfer onaylamaları gerekiyor. Yani spam ve sahte kimliklere karşı daha güvenilir.

Bu güvenlik sistemi haliyle büyük şirketlerin de ilgisini çekti. Sanmsung, Microsoft ve Fujitsu gibi şirketler, IOTA ile işbirliği halinde.

ve son paramız;

8. Einsteinium (EMC2)

2014 yılında kurulan ve aktif olarak piyasalarda boy gösteren Einsteinium, adını sentetik Einsteinium elementinden, token’i EMC2’i ise Albert Einstein’in meşhur E=mc2 formülünden alıyor.

Einsteinium, bilimsel, teknolojik ve hayırsever projeleri desteklemek için kurulmuş kripto para.

Şimdi gelelim asıl soruya..

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapalım ?

Bu sorunun cevabı kimse tarafından tam doğrulukla verilemez.

2017 yılının sonlarına doğru 624 milyar dolarla rekor kıran kripto para piyasası 2018’e doğru 450 milyar dolarlara kadar geriledi. 2018 yılının şubat ayına kadar ise tekrar artışa geçti.

2018 ile beraber kripto para piyasasına baktığımızda hala Bitcoin lider durumda.

Araştırmadan, “nasıl olsa artıyor, bende alayım artar” mantığıyla yatırım yapılmaz, bu sadece kumar olur. Çünkü paraların değerini etkileyen birçok faktörü bilmek ve haberleri takip etmek gerekli.

Yatırımcılar için paranın dünya genelinde marketteki günlük ve total hacmini ve bu coin’e yatırım yapan şirketleri, hatta ülkeleri takip etmek yapılması gereken ana görevler.

Türkiye’den Akbank ile anlaşan Ripple, Avrupa ve Asya piyasasındaki bazı bankalarla da anlaşmalar imzaladı. Hatta Suudi Arabistan bile resmi olarak bankacılık işlemlerinde Ripple kullanacak.

Uzun vadeli yatırım yapmak isterseniz Ripple, Ethereum ve Litecoin düşünülebilir.

Kısa vadeli alım satım ise önermiyoruz çünkü anlık hareketler sert olabiliyor ve yatırımcı hele de amatörse panik yapıp zarar edebiliyor.

Yeni çıkan coin’lere yatırım da yapılabilir ama bunların da teknolojisi, hangi şirketlerle anlaşma yaptığı veya yapacağı gibi faktörleri araştırmak gerekli.

Dolayısıyla kripto para sektörünün geleceği parlak gibi duruyor, iyice araştırıp uzun vadeli yatırım yapılabilir ama bu yazımıza bakıp hareket etmeyin, yatırım tavsiyesi değil sadece bir bireysel değerlendirme makalesidir.

Hoşçakalın…