Haptoglobin Testi Nedir, Neden Yapılır ? & Haptoglobin’in Görevi Nedir ?

Haptoglobin testine  damar içi yani  intravasküler hemoliz olasılığının değerlendirilmesi ve izlenmesi amacıyla ihtiyaç duyulur.

Haptoglobin, hemoglobine karşı afinitesi yüksek, immünglobinlere benzer yapıya sahip bir serum proteinidir. En önemli üretim yeri karaciğer olmakla birlikte, deride, akciğerlerde ve böbreklerde de sentez edilmektedir.

Haptoglobinin hemoglobin ile oluşturduğu kompleks, başta dalak olmak üzere retiküloendotelyal sistemden zengin dokular tarafından tutularak, geri dönüşüme tabi tutulmak üzere katabolize edilir.

Böylece haptoglobin, bir yandan damar içinde serbest kalan hemoglobinin katabolize edilmesini hızlandırmış, diğer yandan böbrekler yoluyla kaybedilmesini engellemiş olur.

Aynı zamanda böbreklerin fazla miktarda hemoglobine maruz kalarak zarar görmesinin de önüne geçilmiş olur.

Serumda bulunan hemoglobinin, glomerüler filtrata geçerek hemoglobinüriye neden olabilmesi için, haptoglobinin hemoglobin bağlama kapasitesini aşacak konsantrasyona yükselmesi gerekir.

Değerlendirme:

İn vivo hemoliz durumunda serum haptoglobin konsantrasyonunda belirgin bir düşme meydana gelir. Bazen ölçülemeyecek kadar düşük seviyelere iner.

Akut hemolitik atak sonrasında serum haptoglobin konsantrasyonunun tekrar normal seviyeye dönmesi en azından 1 hafta gibi bir süre gerektirir.

İn vivo hemolize neden olan bütün durumlarda (hemoglobinopatiler, eritrosit membran defektleri, otoimmün hemolitik hastalıklar, mekanik hemoliz, hipersplenizm) haptoglobin konsantrasyonu düşük bulunur.

Ancak ilaca bağlı hemolizde ilaçla kaplanmış eritrositler dalak veya karaciğer tarafından tutulup parçalandığından ve periferik kana hemoglobin geçişi olmadığından, genellikle haptoglobin konsantrasyonunda düşme meydana gelmez.

Şiddetli egzersiz de hafif derecede hemolize neden olduğundan haptoglobin konsantrasyonunun düşmesine neden olabilir.

Mekanik kalp kapağı bulunan hastalarda, mekanik hemoliz nedeniyle haptoglobin konsantrasyonu ölçülemeyecek düşük seviyeye inebilir.

En önemli üretim kaynağı olması nedeniyle karaciğerin akut veya kronik hastalıklarında serum haptoglobin konsantrasyonu düşük bulunur.

Yaşamın ilk aylarında serum haptoglobin konsantrasyonları düşüktür. Yetişkin seviyesine yakın değerlere yaklaşık olarak 6. aydan sonra ulaşılır.

Haptoglobin aynı zamanda pozitif bir akut faz reaktanıdır. Bu nedenle, akut ve kronik iltihabi reaksiyonlar sırasında serum konsantrasyonu yükselir. Böyle durumlarda enflamatuvar reaksiyon varlığını teyit etmek için CRP gibi diğer akut faz reaktanlarının da kontrol edilmesinde yarar vardır.

Androjen ve anabolik steroid kullanımı, serum haptoglobin konsantrasyonunu yükseltirken, estrojen, oral kontraseptif ve tamoksifen kullanımı düşürücü etki meydana getirir.

Numune:

Serum.

Referans Aralığı:

30–200 mg/dl

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: