HBeAg Testi Nedir, Neden İstenir ? & HBeAg Pozitif ve Negatif Nedir ?

HBeAg testi genellikle bulaştırıcılık göstergesidir ve Hepatit B virüsü ile enfekte bir kişide, replikasyonun devam edip etmediğinin ve şahsın yakın çevresindekileri enfekte etme olasılığının belirlenmesine yardımcı olur.

Hepatit B e antijeni (HBeAg) testi, Hepatit B virüs enfeksiyonunun durumunun değerlendirilmesine ve izlenmesine yardımcı bir test kullanılır. Enfeksiyonun erken evrelerinde, HBsAg’nin pozitif hale gelmesinden yaklaşık bir hafta kadar sonra ölçülebilir konsantrasyona ulaşır.

Değerlendirme:

HBeAg pozitifliği, virüsün aktif olarak replikasyona uğradığını ve dolayısıyla bulaştırıcılık riskinin yüksek olduğunu gösterir.

HBeAg’nin negatifleşip, Anti-HBe antikorlarının pozitif hale gelmesi yani serokonversiyonun gerçekleşmesi, bulaştırıcılık eğiliminin azaldığının bir göstergesi olarak kabul edilir.

Akut enfeksiyon tablosunun seyri sırasında, HBeAg genellikle HBsAg’nin negatifleşmesinden yaklaşık 3 hafta kadar önce kaybolur.

Gebe bir kadında HBeAg’nin pozitif olması, bebeğe vertikal geçiş olasılığının yüksek olduğunu düşündürür.

HBV DNA ölçümünün mümkün olmadığı ve mutant HBV enfeksiyonu kavramının henüz mevcut olmadığı dönemlerde, replikasyonun tek göstergesi olarak HBeAg ölçüm sonucuna dayanılırdı.

HBsAg sonucu pozitif, HBeAg sonucu negatif bulunan hastalar “nonreplicative” HBV enfeksiyonu olarak sınıflandırılır, karaciğer enzim aktivitelerinin de normal sınırlar içinde bulunması durumunda bu şahıslar asemptomatik veya sağlıklı taşıyıcılar olarak kabul edilirdi.

HBeAg sonucunun negatif bulunmasına rağmen serum aminotransferaz enzim aktivitelerinin yüksek ve karaciğer histolojisinin kronik Hepatit ile uyumlu bulunması durumunda ise Hepatit D enfeksiyonunun, alkol ve ilaç gibi toksik maddelerin veya otoimmun reaksiyonların komplike ettiği bir Kronik Hepatit tablosu ile karşı karşıya olunulabilir.

HBeAg ve Anti-HBe antikoru’na ek olarak HBV DNA’nın da bakılması durumunda, replikasyonun ve dolayısıyla şahsın bulaştırıcılığının çok daha güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi mümkün olur.

Özellikle HBeAg ve Anti-HBe sonuçlarının klinik tablo ile uyumlu olmadığının düşünüldüğü durumlarda, mutant HBV enfeksiyonu olasılığının değerlendirilmesi için HBV DNA kontrolü yapılmasına gerek görülür.

HBeAg’nin negatifleşip, Anti-HBe’nin pozitif hale gelmesi genel olarak replikasyonun sona erdiğini, şahsın enfekte edici özelliğinin azaldığını düşündürse de, mutant HBV enfeksiyonu ile karşı karşıya olunmadığından ve viremi’nin sona ermiş olduğundan tam olarak emin olunabilmesi için PCR tekniği ile yapılan HBV DNA testi sonucunun da negatif hale geldiğinin görülmesi gerekir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

 

HBeAg Testi Nedir, Neden İstenir ? & HBeAg Pozitif ve Negatif Nedir ?” için 2 yorum

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:41
  Permalink

  Polis Akademisi Sağlık Yönetmeliğinde: “Hbs antijeni (+) pozitif olanlardan HBV DNA’sı Pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez. Sağlık kurulu raporu ile sağlıklı taşıyıcı olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.” ibaresi geçiyor. Benim HbsAg (+), HbeAg(-), Anti-Hbe(+), HBV DNA 27, Delta Antikoru ise 0,36. Sağlıklı taşıyıcı mıyım değil miyim anlamadım şimdi?

  • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:16
   Permalink

   Dr.Kemal ASLAN: Sevgili Burak. Sağlıklı taşıyıcılar, kronik HBV enfeksiyonlu hastalarda en büyük grubu oluşturur. Bu durumda olmanın kriterleri HBeAg yokluğu, PCR esaslı testlerde HBvDNA negatif veya senin gibi düşük düzeyde olması, anti-HBe antikoru pozitif olması, normal ALT seviyeleri veya artmaması ve az veya hiç nekroinflamasyon olmasıdır.

   Sende ALT de normalse sağlıklı taşıyıcısın demektir, sıkıntı etme. Geçmiş olsun…

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: