HDL-Kolesterol Testi Nedir, Ne İşe Yarar, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

HDL-Kolesterol veya HDL özellikle koroner kalp hastalığı ile ilişkili risk değerlendirilmesi ve riski yüksek hastaların takibi sırasında kullanılır. Bu parametrenin yüksek olması kalp ve damar sağlığı açısından iyidir.

Genellikle tek başına değil, total kolesterol ve trigliserit ölçümü ile birlikte istenir.

Friedewald formülü kullanılarak LDL-kolesterol hesabı yapılabilmesi için bu üç parametrenin beraberce ölçülmesi gerekir. HDL, dokulardaki fazla kolesterolün karaciğere taşınmasından yani “reverse transport”tan sorumlu olan lipoproteindir.

HDL ile taşınan kolesterol konsantrasyonu yüksekliğinin koroner kalp hastalığından koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.

HDL partiküllerinin antiaterojenik etkisinin yanında, antienflamatuvar, antioksidan ve antikoagülan etkisinin de bulunduğu bildirilmektedir.

Epidemiyolojik araştırmalar, HDL-kolesterol konsantrasyonu ile koroner kalp hastalığı riski arasında ters bir korelasyon olduğunu göstermektedir.

HDL-kolesterolde her 5 mg/dL’lik düşüklüğün koroner kalp hastalığı riskinde % 25’lik bir artışa eşlik ettiği bildirilmektedir.

Niasin (nikotinik asit), HDL-kolesterol konsantrasyonunu yükseltme potansiyeline sahip olduğu bilinen en etkili ilaçtır. Yüksek dozlarda kullanıldığında, HDL-kolesterol konsantrasyonunda % 25–35 oranında artış meydana getirebilir.

Sigara içiminin terk edilmesi, düzenli egzersiz ve fazla kiloların azaltılması, HDL-kolesterol konsantrasyonunun yükselmesini sağlayabilen ilaç dışı araçlardır.

Değerlendirme:

HDL kolesterol konsantrasyonunun erkeklerde 40 mg/dL’nin altında, kadınlarda ise 50 mg/dL’nin altında olması koroner kalp hastalığı açısından bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Buna karşılık HDL-kolesterol konsantrasyonunun 60 mg/dl üzerinde olmasının diğer major risk faktörlerinden birinin yok sayılmasını sağlayacak derecede koruyucu bir role sahip olduğu kabul edilmektedir.

Test sonucunun değerlendirilmesi sırasında Total kolesterol/HDLKolesterol oranının da önem taşıdığı düşünülmekle birlikte, Amerikan Kalp Birliği, orandan çok ölçülen mutlak konsantrasyonlara daha çok dikkat edilmesini önermektedir.

Oranın 5:1’den da düşük olması yani HDL-kolesterol konsantrasyonunun, total kolesterol’ün %20’den fazlasını oluşturması arzu edilir.

HDL yüksekliği yapan hastalıklar:

Familyal hiperalfalipoproteinemide, primer biliyer sirozda, kronik hepatitte ve alkolizmde HDL-kolesterol konsantrasyonu yüksek bulunur.

HDL düşüklüğü yapan hastalıklar:

Familyal hipoalfalipoproteinemi, tangier hastalığı, fish eye disease, familyal lesitin-kolesterol açil transferaz (LCAT) yetersizliği, familyal kolesteril ester transfer protein (CETP) yetersizliği, familyal apo A-I yetersizliği, HDL-kolesterol düşüklüğüne sebep olan başlıca genetik hastalıklardır.

Hipertrigliseridemi, Cushing sendromu, tip 2 diabet, hepatosellüler hastalıklar, kolestaz, nefrotik sendrom, kronik böbrek yetmezliği, şişmanlık ve maligniteler, HDL-kolesterol düşüklüğüne yol açan başlıca hastalıklardır.

Numune:

Serum (kırmızı veya sarı kapaklı tüp).

Total kolesterol gibi HDL-kolesterol ölçümü de analiz öncesi aç olmayı gerektirmez. Ancak lipit profilinden kaynaklanan riskin değerlendirilmesi amaçlanıyorsa, şahsın numune vermeden önceki 10–14 saat içinde hiçbir şey yememiş olması gerekir.

Referans Aralığı:

40–75 mg/dl.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: