Her Gün Aspirin İçmenin Faydaları, İçmek Zararlı mıdır ?

Her gün Aspirin içmek faydalı mı veya zararları var mı ? sorusu çok sık sorulan ve önemli bir soru ve bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Önce şu meşhur Aspirin nedir kısaca bir bakalım;

Aspirin Ne Zaman Bulundu ?

İçeriğinde Asetilsalisilik asit etken maddesi olan Aspirin’in tıbbi özellikleri ilk kez 1895 yılında Alman bilim adamı Heinrich Dresser tarafından keşfedildi.

Salisilik asit, bir cins Söğüt ağacı’nın Bitki özünde, Keklik üzümü yağında, Keçisakalı bitkisi’nin çiçeklerinde doğal halde bulunur.

Salisilik asidin Asetil türevine ise Aspirin denildi.

1915 yılında ise Dünya devi Bayer firması bu ilacı 20’lik paketler halinde tablet olarak piyasaya sürdü.

Günümüzde, reçetesiz satılan Aspirin, hemen her türlü ağrıya karşı kullanımı çok yaygın olan bir ilaç.

Ağrı kesici, ateş düşürücü ve yangı (iltihap) giderici etkilere sahip.

 

Bununla beraber bazı hastalarda birazdan sayacağımız tehlikeli yan etkileri de yok değil.

Aspirin Nelere Faydalı ?

Dünya genelinde birçok insan Aspirin alıyor. İnsanların bu ilacı almalarının ana nedenleri;

“Doktorum bana içmemin iyi olacağını söyledi.”

“Kalbime yardım etmek için aldım.”

“Çok etkili bir ağrı kesici”

 

“Emin değilim. Sadece iyi bir fikir olacağını düşündüm. ” şeklinde tariflenebilir.

Gerçekten de insanların % 52’si özellikle Kalp hastalıklarından korunmak için Aspirin kullanıyor.

 

 

Her Gün Aspirin İçmenin Faydaları Neler ?

Aspirin “iki ucu keskin Bıçak gibidir, alınması hem potansiyel sağlık yararlarına hem de olası yan etkilere neden olur.

Günlük Aspirin tedavisi, daha önce bir Kalp krizi, Koroner arter hastalığı (ateroskleroz gibi) geçirmiş veya Koroner arter hastalığı gelişmesi için risk faktörleri olan hastalarda daha sonraki Kalp krizi riskini azaltır.

Koroner Arter Hastalığı insanlarda halen 1 numaralı ölüm nedeni olduğundan, günlük bir adet Aspirin almak iyi bir fikir olabilir, ama herkes için değil.

 

Kalp ve Damar Hastalıklarından Korur

Aspirin’in en büyük faydası Kalp krizi ve Felçleri önleme’dir.

Öyle ki Kalp hastalığı veya inme geçiren erkeklerde, Aspirin kullanımı Kalp krizi ve İnme riskini % 17 – 32 oranında azaltmaktadır.

Göğüs ağrısı hissedildiğinde bir Aspirin çignemek, olası Kalp krizini bastan önlemeye yardımcı olur ve kriz geçirilmişse bile bunun yarattığı tahribatı azaltır.

Kanserden Korur

Bazı çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre Aspirin özellikle Kolon, Mide, Pankreas ve Gırtlak kanseri gibi kanserlerden korunma sağladığı gibi, olan kişilerde hayatta kalma oranını neredeyse 2 kat artırır.

Dünya’ca ünlü Amerikan sağlık merkezi Mayo Clinic’in uzmanları tarafından 1400 erkek üzerinde 5.5 yıl boyunca yapılan bir araştırma, Prostat kanseri riskinin her gün Aspirin içen 60-69 yaş arası erkeklerde % 60 azaldığını gösterdi.

Özellikle aile bireylerinizden biri Kolon kanseri ise her gün Aspirin içmenizde büyük fayda var.

Demans, Parkinson ve Alzheimer Hastalığından Korur

Alzheimer hastalığına karşı % 13 oranında koruma sağladığını söyleyen çalışmalar olsa da etkisi henüz tam kanıtlanmamıştır.

Yine haftada 2 veya daha fazla olmak üzere hayatı boyunca en az 1 ay boyunca Aspirin kullanan kişilerde % 40 oranında daha az Parkinson hastalığı görüldüğü de iddia ediliyor.

Nasır İlacı

Nasır tedavisinde de Aspirin’in etken maddesi Asetilsalisilik asit kullanılıyor.

Aspirin Nasıl Etki Eder ?

Aspirin damar içinde Trombus (Trombosit kümelenmesi, kanın şekilli elemanlarından Trombosit’lerin bir araya gelmesi) oluşumunu engelleyen ilaçlardan biridir.

Aspirin böylece kanama süresini arttırır, kanı daha akışkan yapar ama Kumadin gibi antikoagülanların aksine PT, INR ve APPT gibi kandaki pıhtılaşma testlerini etkilemez.

Her Gün 1 Aspirin Alınmalı mı ?

Aspirin iyi bir Kalp ve Damar hastalığı önleme ilacı olsa da herkes Aspirin almamalıdır.

Aspirin alımı tamamen kişinin yaşına, cinsiyetine ve genel sağlığına dayalı kişisel risklerine bağlıdır ve Doktor tarafından belirlenmelidir.

Her Gün Aspirin İçmek Zararlı mıdır ?

Aspirin’in birkaç önemli yan etkisi yani zararı vardır. Bunlar özellikle uzun kullanımlarda ve kişide bu yan etkilere yatkınlık oluşturan hastalık da varsa daha da şiddetli olur.

Kanama Risini Arttırır

Aspirin bir nevi kanı sulandırdığı için özellikle fazla alınırsa ;

Mide-Bağırsak 

Beyin kanaması riskini artırır.

Bu nedenle aktif Mide veya Bağırsak ülseriniz varsa, şiddetli Böbrek – Karaciğer – Kalp  yetmezliğiniz varsa ve Gebeliğin son 3 ayında iseniz Aspirin almayın.

Eş zamanlı olarak kan pıhtılaşmasını önleyici (Antikoagülan) ilaç kullanıyorsanız veya Diş çekimi dahil herhangi bir ameliyat geçirecekseniz de Aspirin almayın çünkü ilaç kanama eğiliminizi artırabilir. Böyle bir durumda Doktorunuzu veya Diş hekiminizi bilgilendirin.

Allerji

Allerji yapabilir. Bu nedenle eğer Asetilsalisilik asit’e karşı aşırı  duyarlılığınız yani allerjiniz varsa veya kullanımla tetiklenen Astım öykünüz varsa Aspirin almayın.

Çocuklarda ve ergenlerde özellikle Suçiçeği ve Grip başta olmak üzere viral enfeksiyonlarda Reye Sendromu  olasılığı olduğundan yine Doktora danışılmadan asla Aspirin kullanılmamalıdır.

Gebeler veya Emziren Anneler Aspirin Alabilir mi ?

Her ne kadar  güvenilir kabul edilse de gebelerde ve emzirme döneminde ilacı kullanmadan önce mutlaka Doktorunuza  danışın.

Hamileliğinizin son 3 ayındaysanız asla kullanmayın.

Aspirin Nasıl Kullanılır ?

Aspirin alacaksanız mutlaka Doktorunuza danışın.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, 16 yaş ve üstü yetişkinler için 4-8 saat aralıklarla 1 defada 1-2 tablet olmak üzere günlük maksimum doz 4 g’ı aşmayacak şekilde kullanılabilir.

Yemeklerden sonra çiğnenmeden bir miktar sıvı ile yutulur.

İlacı aç karnına kullanmayı çünkü Mideyi tahriş edip kanama riski yaratabilir.

Kalp ve Damar hastalıklarından korunmada doktor kontrolünde Bebek Aspirin (100 mg)  ya da her gün 1 tablet Erişkin Aspirin kullanılması önerilmektedir.

Aspirin Fazla Alınırsa Ne Olur ?

Özellikle çocuk, yaşlı veya Karaciğer – Böbrek yetmezliği olanlarda daha fazla toksik etkiler görülür.

Doza bağlı olarak ;

Sersemlik hissi

Baş dönmesi

Baş ağrısı

Kulak çınlaması

İşitme kaybı

Terleme

Bulantı

Kusma

Zihin bulanıklığı

Ateş

Böbrek yetmezliği

Ritim bozuklukları

Tansiyon düşüklüğü

Aşırı soluk alıp verme

Solunum durması

Koma ve hatta

Ölüm bile görülebilir.

Son olarak ta Enterik  Kaplı Aspirin‘den yani bağırsakta açılan tipinden bahsedelim.

 

 

Enterik Kaplı Aspirin Nedir ?

Enterik Kaplı Aspirin, Midenizin içinden açılmadan geçmek ve İnce bağırsağınıza ulaşana kadar dağılmamak için tasarlanmıştır.

Özellikle Gastrit veya Ülser öyküsü olup ta günlük Aspirin alan bazı kişiler için uygun olabilir.

Ancak, bazı araştırmacılar Enterik Aspirin almanın “gastrointestinal kanama gelişme olasılığını azalttığına” dair bir kanıt olmadığını düşünüyor.

Ayrıca, olası bir Kalp krizi sırasında alındığında “düz Aspirin kadar etkili olmayabileceğini” de söyleyen araştırmacılar var. Dolayısıyla hangi tür Aspirin alacağınızı da Doktorunuza sorun.

Aspirin yazımız burada sona eriyor, faydaları yan etkilerinden çok olsa da yine de mutlaka Doktor kontrolünde alınması gereken oldukça faydalı bir ilaç.