Hipnozla Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün mü ?

Hipnoz ile İngilizce öğrenme, Sigara bırakma gibi çalışmalar yapılıyor, Hipnozla zayıflama seansları ise daha da popüler.

Bu konuya geçmeden önce kilo vermenin tek bir yolla olmayacağını, birden fazla yaklaşımla (acıkmadan yememe, mide tam dolmadan yemeden kalkma, egzersiz yapma ve sağlıklı beslenme) sağlanabileceğini unutmamamız gerekir.

Kilo kaybı için yapılan Hipnoz, diyet, egzersiz ve sağlıklı beslenme içeren bir kilo verme planının parçası olduğunda fazladan kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ancak kesin olarak tek başına etkili olduğunu söylemek zor, zira yeterince ve kesin bilimsel kanıtlar yok.

Hipnoz Nedir ?

Hipnoz, tıpkı bir trans gibi içe çekme ve konsantrasyon durumudur. Hipnoz genellikle sözel tekrarlama ve zihinsel görüntüler kullanan bir Hipnoterapist yardımıyla yapılır.

Hipnoz altında olduğunuzda, dikkatiniz son derece odaklanmıştır ve kilo vermenize yardımcı olabilecek davranış değişiklikleri de dahil olmak üzere önerilere daha duyarlı hale gelirsiniz.

Hipnoz Ne İşe Yarar ?

Günümüzde genellikle Hipnoterapi, düşünce ve davranış biçimlerini değiştirerek anksiyete, fobi, panik atak, bağımlılık, uyku sorunları ve kilo problemleri gibi durumları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Hipnozla Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün mü ?

Birçok çalışmada, 18 ay boyunca ortalama 2.7 kilo ile sadece hafif bir kilo kaybının sağlandığı görüldü yani çok fazla etkili olduğu söylenemez.

Kilo vermeye çalışmak uzun ve zorlu bir yolculuktur.

Daha önce deneyip kilo vermekte başarısız olduysanız, muhtemelen bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorsunuzdur – özellikle de stres, düşük benlik saygısı ve can sıkıntısı gibi duygular oluştuğunda.

İnsanlar diyet yapar, aşırı yer, suçlu hisseder ve tekrar diyete başlar, bu oldukça sık görülen bir durumdur ve  ‘yo-yo diyet’ olarak bilinir ve kilo vermeyi daha da zorlaştırır.

Diyetler ve beslenme planları, ne yediğinize ve ne sıklıkla yediğinize odaklanırken, kilo kaybı için hipnoterapi, belli bir şeyi yediğinizde duyduğunuz hissi değiştirmeye çalışır.

Örneğin – bir diyette bir havuç yiyebilir, ve havuç keki de yerseniz mutlu olabilirsiniz, ancak hipnoterapi ile havucun keyfini çıkarmayı öğrenir, bu ekstra havuç kekini yememeye şartlanırsınız.

En sevdiğiniz yiyecekleri sağlıklı olmak için diyetinizden çıkarmak zordur ve sizi mutsuz eder, oysa kilo kaybı Hipnoterapi teknikleriyle düşünce kalıplarınızı değiştirip, sevdiğiniz gıdaları da diyetinizden sizi mutsuz etmeden çıkarmayı sağlayan bir kontrol yetisi elde etmek mümkün olabilir.

Kilo kaybı için Hipnoterapinin amacı, vücudunuz hakkında kendinizi güvende hissetmenizi, yemek hakkında olumsuz düşüncelerinizi değiştirmenizi ve duygusal refahınızı etkilemeden sorumlu bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktır.

Neden Kilo Veremiyorum ?

Birçok kişi birkaç nedenden dolayı kilo vermeyi denemekte ve başarısız olmaktadır. Bu nedenler çoğunlukla bilinç altındadır, bu nedenle onların üstesinden gelmek zorlaşmaktadır.

Kilo kaybı için Hipnoterapi, bu nedenleri ortaya çıkararak, kişilerin nihayet uzun yıllar kilo vermelerini engelleyen engelleri aşmasına olanak tanır.

Başarıyla kilo vermeyi zorlaştıran yaygın nedenler şunlardır:

Yemek yemekten zevk alma

“Sen yeme” yasağı

Açılmaması söylenen gizemli bir kutu gibi, diyetinizden çıkarılan bazı gıdalar onları daha cazip hale getirebilir.

Yeterince egzersiz yapmama

Egzersiz, kilo vermede diyet kadar önemlidir.

Kilo Vermek için Hipnoz Nasıl Çalışır ?

Kilo kaybı için Hipnoterapi giderek daha fazla kabul görmeye başlıyor ve tüm Dünyadaki insanlar bunu uzun vadede sağlıklı bir kilo vermenin yararlı bir aracı olarak görüyor.

Ancak giderek artan popülaritesine rağmen, kilo kaybı için hipnoz hala bazı şüpheler ile karşılanmaktadır.

Birçok kişi hâlâ Hipnoterapinin neyi içerdiğinden ve nasıl çalıştığından emin değillerdir.

Kilo Kaybı için Hipnoterapi Kesin İşe Yarar mı ?

Bunun cevabını kendiniz deneyene kadar bilmek zor.

Kesin olarak herkes için aynı şekilde çalışmayacak olsa da, iyi alışkanlıklar geliştirmek ve kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak hakkında konuşma süreci, yiyecek ve egzersiz söz konusu olduğunda yeni bir farkındalık seviyesine odaklanmaya yardımcı olur.

Hatırlanması gereken önemli bir husus, Hipnoterapinin tamamlayıcı bir terapi olması ve bu nedenle sağlıklı bir beslenme planının ve egzersiz rejiminin yanında kullanılması gerektiğidir.

Özetle Hipnozla tek başına zayıflamak imkansız gibi birşeydir.

Diyet ve egzersiz şarttır.

Hipnoz sadece bilinçaltımızdaki yemek yeme dürtülerimizi veya egzersiz yapmamızı engelleyen nedenleri belirlemeye yardımcı olarak kilo vermeye dolaylı bir katkı sağlayabilir.