HIV ve AIDS Nedir, Nasıl Bulaşır ?

Kazanılmış İmmün Yetmezlik Sendromu (AIDS), insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu, potansiyel olarak hayatı tehdit eden kronik bir durumdur.

Bağışıklık sisteminize zarar veren HIV, vücudun hastalığa neden olan organizmalarla savaşma kabiliyetini zamanla yok eder.

HIV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hamilelik, doğum veya emzirme döneminde bulaşıcı kanla temas veya anneden çocuğa da yayılabilir.

İlaç yoksa, HIV’in bağışıklık sisteminizi zayıflatmasından önce AIDS’in gelişmesi yıllar alabilir.

HIV/AIDS için kesin tedavi yoktur, ancak hastalığın ilerlemesini önemli derecede yavaşlatan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar birçok gelişmiş ülkede AIDS ölümlerini azalttı. Fakat HIV, Afrika, Haiti ve Asya’nın bazı kesimlerindeki nüfusu azaltmaya devam ediyor.

HIV ve AIDS’in Belirtileri Nelerdir ?

Enfeksiyonun evresine bağlı olarak değişir ;

Birincil İnfeksiyon (Akut HIV)

HIV ile enfekte kişilerin çoğunluğunda, virüsün vücuda girmesinden bir veya iki ay sonra Grip benzeri bir hastalık gelişir. Birincil veya akut HIV enfeksiyonu olarak da bilinen bu hastalık, birkaç hafta sürebilir.

Olası bulgular ve belirtiler şunları içerir:

Ateş
Baş ağrısı
Kas ve Eklem ağrısı
Boğaz ağrısı
Başta Boyun olmak üzere şişmiş Lenf bezleri

Klinik Latent Enfeksiyon (Kronik HIV)

Genellikle Lenf nodlarının sürekli şişmesi harici belirti yoktur.

Klinik olarak Latent enfeksiyon, antiretroviral tedavi alınmadığı takdirde genellikle yaklaşık 10 yıl sürer.

Erken Semptomatik HIV Enfeksiyonu

Virüs, çoğalmaya ve bağışıklık hücrelerini yok etmeye devam ederken, hafif enfeksiyonlar veya aşağıdakiler gibi kronik belirtiler ve semptomlar gelişebilir:

Ateş
Yorgunluk
Şişkin Lenf nodları – çoğu zaman HIV enfeksiyonunun ilk işaretlerinden biri
İshal
Kilo kaybı
Ağız Mantar enfeksiyonu
Zona (Herpes Zoster)

AIDS’e Geçiş

HIV enfeksiyonu için herhangi bir tedavi görülmezse, hastalık genellikle yaklaşık 10 yıl içinde AIDS’e ilerler. AIDS geliştikçe, bağışıklık sistemi ciddi hasar görür ve fırsatçı enfeksiyonlara karşı hassaslaşır.

Genellikle sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip bir kişiyi rahatsız etmeyen hastalıklar sonucu ölüm olur.

Bu enfeksiyonların bazılarının belirtileri  aşağıdakileri içerir:

Gece terlemesi
Tekrar eden ateş
Kronik ishal
Dilde kalıcı beyaz lekeler veya olağan olmayan lezyonlar
Sürekli, açıklanamayan yorgunluk
Kilo kaybı
Deri döküntüleri veya Nodüller

Ne Zaman Doktora Görünmeli ?

HIV bulaşmış ya da virüs bulaştırma riski altında olduğunu düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir sağlık uzmanına başvurun.

HIV, Hamilelik, Doğum veya Emzirme döneminde cinsel temas yoluyla kan yoluyla veya anneden çocuğa bulaşabilen bir viral enfeksiyondur.

HIV Nasıl AIDS’e Yol Açar ?

HIV, CD4 hücrelerini yok eder – vücudun hastalıkla savaşmasına yardımcı olan belirli bir beyaz kan hücresi türüdür. Daha fazla CD4 hücresi öldürüldüğünde bağışıklık sistemi zayıflar.

HIV Nasıl Bulaşır ?

HIV ile enfekte olmak için, bulaşmış kan, meni veya vajinal sekresyonlar vücuda girmelidir.

Sıradan temasla – HIV / AIDS’li biriyle – sarılmak, öpüşmek, dans etmek veya el sıkışmak suretiyle enfekte olmazsınız.

HIV, hava, su veya Böcek ısırığı yoluyla bulaşmaz.

Başlıca Bulaş Yolları ;

Seks yapma

Kan, meni veya vajinal sekresyonları vücuda giren enfekte bir partnerle vajinal, anal veya oral seks yapımı ile bulaşabilir.

Virüs bazen cinsel aktivite sırasında Rektumda veya vajinalarda ortaya çıkan ağız yaraları veya küçük gözyaşlarıyla vücuda girebilir.

Kan nakli

Bazı durumlarda, virüs kan nakli yoluyla bulaşabilir. Hastaneler ve Kan Bankaları artık HIV antikorları için test yaptığında bu risk çok düşük.

İğneleri paylaşarak

HIV enfeksiyonlu kanla kirlenmiş iğneler ve enjektörlerle bulaşabilir. İntravenöz uyuşturucu araçlarını paylaşma, Hepatit gibi HIV ve diğer bulaşıcı hastalıklar açısından yüksek risk içerir.

Hamilelik veya Doğum sırasında veya Emzirme döneminde

Enfekte anneler bebeklerine bulaştırabilirler. Ancak, Hamilelik sırasında HIV enfeksiyonu tedavisi gören annelerde, bebekleri için risk önemli ölçüde düşüktür.

HIV/AIDS’te Ortaya Çıkan Enfeksiyonlar

Tüberküloz (TB)

TB, HIV ile ilişkili en yaygın fırsatçı enfeksiyonlardandır ve AIDS’li kişiler arasında önde gelen ölüm nedenidir.

Sitomegalovirüs

Bu Herpes virüsü, tükürük, kan, idrar, sperm ve anne sütü gibi vücut sıvıları içinde bulaşır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi virüsü etkisiz hale getirir ve vücutta uykuda kalır. Bağışıklık sistemi zayıflarsa virüs tekrar ortaya çıkar ve gözlere, sindirim sistemine, akciğerlere veya diğer organlara zarar verir.

Kandidiyaz

Kandidoz, HIV ile ilgili yaygın bir enfeksiyondur. Ağız, Dil, Özofagus veya Vajinanın mukoza zarlarında iltihaplanma ve kalın, beyaz bir kaplamaya neden olur.

Kriptokokal Menenjit

Menenjit Beyni ve Omuriliği çevreleyen zarların ve sıvının bir enflamasyonudur. Kriptokoksik Menenjit, topraktaki bir mantarın neden olduğu, HIV ile ilişkili yaygın bir santral sinir sistemi enfeksiyonudur.

Toksoplazmozis

Bu potansiyel olarak ölümcül enfeksiyon, öncelikle Kediler tarafından yayılan bir parazit olan Toxoplasma gondii kaynaklıdır.

Kriptosporidiyosis

Bu enfeksiyon, hayvanlarda yaygın olarak bulunan Bağırsak parazitinden kaynaklanır. Kirlenmiş yiyecekler veya su ile bulaşır.

Parazit bağırsaklarda ve Safra kanallarında yetişir ve AIDS hastalarında şiddetli, kronik ishale neden olur.

HIV / AIDS’te Ortaya Çıkan Kanserler

Kaposi Sarkomu

Kan damarı duvarlarının bir tümörü olan bu kanser, HIV bulaştırmayan ancak HIV pozitif insanlarda yaygındır.

Kaposi Sarkomu genellikle ciltte ve ağızda pembe, kırmızı veya mor lezyonlar olarak görülür. Daha koyu ciltli insanlarda, lezyonlar koyu kahverengi veya siyah görünebilir.

Kaposi Sarkomu ayrıca sindirim sistemi ve akciğerler de dahil olmak üzere iç organları etkileyebilir.

Lenfomalar

Bu tür kanser, Beyaz kan hücrelerinden kaynaklanır ve genellikle Lenf nodlarında görülür. En yaygın görülen erken belirtiler, Boyundaki, Koltuk altındaki veya Kasıktaki Lenf düğümlerinin ağrısız şişmesidir.

HIV/AIDS Tanısı Nasıl Konur ?

HIV tanısı virüse özgü birtakım testlerle (Anti-HIV, HIV-RNA, p24’lü HIV, CD4 sayısı vs) konur.

HIV testleri için burayı tıklayınız.

HIV Tedavisi Nasıldır ?

HIV/AIDS için henüz kesin tedavi yoktur, ancak virüs kontrolü için çeşitli ilaçlar kombinasyon halinde kullanılabilir. Her bir Anti-HIV ilacı sınıfı, virüsü farklı şekillerde bloke eder.

Son zamanlarda kök hücre nakli ile başarılı olmuş 1-2 tedavi rapor edilmiştir.

 

 

 

 

 

HIV enfeksiyonunu önlemek için aşı yoktur.

Ancak kendinizi ve başkalarını enfeksiyona karşı korumak mümkündür. Bu, kendinizi HIV hakkında eğitmek ve HIV ile enfekte sıvıların (kan, meni, vajinal sekresyon ve anne sütü) vücudunuza girmesini sağlayan herhangi bir davranıştan kaçınma anlamına geliyor.

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !