HLA B27 Testi Nedir, Nasıl Bakılır, Pozitif ve Negatif Ne Demek ?

HLA B27 testi tam kandan (lökositlerden) çalışılır ve başlıca ankilozan spondilit, jüvenil romatoid artrit ve Reiter sendromu gibi bazı romatizmal hastalıkların araştırılması sırasında kullanılır.

Ankilozan spondilit:

Bekhterev hastalığı ve Marie-Strümpell hastalığı olarak da adlandırılan bu otoimmun hastalık, özellikle omurgayı ve sakroiliak eklemleri etkiler.

Klinik olarak bu yapıların çevresinde ağrıya ve omurganın hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olur. Hastalığın başlangıç belirtileri genellikle 10’lu yaşların sonları ile 20’li yaşların başlarında ortaya çıkar.

Erkeklerde yaklaşık 3 kat daha sık görülür ve daha ağır seyreder. İlk belirti genellikle uyluklara doğru yayılabilen bel ağrısıdır.

Erken yaşlarda başlaması durumunda diz, ayak bileği ve ayak eklemlerini de etkileyebilir. Daha sonra şikâyetler omurganın üst kısımlarına doğru ilerler.

Lomber lordoz düzleşirken, sırtta kamburlaşma meydana gelir. Hastalığın ileri aşamalarında omurga eklemlerinin hareketleri büyük ölçüde kısıtlanır.

Hastaların yaklaşık % 85 kadarında eritrosit sedimentasyon hızında artma meydana gelmekle birlikte, karakteristik olarak romatoid faktör negatif bulunur.

Hastalığın teşhisi büyük ölçüde radyolojik incelemelere dayanılarak konur. Hastalığın başlangıç döneminde sakroiliak eklemler yalnızca MRI ile belirlenebilir.

Daha ileri aşamalarda, meydana gelen değişikliklerin direkt röntgen incelemeleri ile ortaya konması mümkün hale gelir.

Class I major histokompabilite antijenlerinden biri olan HLA B27’nin, genel popülasyonla karşılaştırıldığında ankilozan spondilit, jüvenil romatoid artrit ve Reiter sendromu hastalarında çok daha sık olarak bulunduğu bilinmektedir.

Her ne kadar tek başına tanısal değer taşımasa da bu hastalıkların teşhis süreci sırasında HLA B27 antijeni araştırmasına sıklıkla ihtiyaç duyulur.

Değerlendirme:

Normal popülasyondaki sıklığının % 7–8 civarında olmasına rağmen, ankilozan spondilitli hastaların % 89 kadarında, jüvenil romatoid artritli hastaların % 42 kadarında ve Reiter sendromlu hastaların % 79 kadarında HLA B27 antijeni pozitif bulunur.

Bu nedenle, bu hastalıklardan birinin bulunma olasılığı düşünülen bireylerde HLA B27’nin pozitif bulunması tanıyı destekleyici bir bulgu olarak kabul edilir.

Ancak tek başına fazla bir değer taşımaması sebebiyle, sonucun klinik, radyolojik bulgular ve diğer laboratuvar sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Numune:

EDTA’lı (mor kapaklı tüp) veya heparinli (yeşil kapaklı tüp) tam kan.

Pıhtılaşmış, bekletilmiş ve dondurulmuş numuneler kabul edilmez.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: