İdrar Klor (Cl) Testi Nedir, Neden İstenir ? & İdrarda Klor Tayini

İdrar Klor testi başlıca sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesinin değerlendirilmesi sırasında kullanılır.

Beslenme ile alınan klorür’ün fazlasının başlıca atılım yolu idrardır. Bu sebeple normal koşullarda, idrarla atılan klor miktarı diyetle alınan klor miktarı ile yakından ilişkilidir ve denge halindedir.

Ekstrasellüler sıvı hacminin azalması, idrarla atılan klor (ve beraberinde sodyum) miktarının azalmasına yol açarak bu dengenin bozulmasına neden olabilir.

İdrar klorür konsantrasyonu ölçümü, metabolik alkaloz teşhisinde çok önemlidir. Ekstrasellüler sıvı hacminin azalması sonucunda ortaya çıkan metabolik alkalozda idrar klorür konsantrasyonu 15 mEq/L’den düşük olur.

Metabolik alkaloz ekstrasellüler sıvı hacmindeki azalmadan kaynaklanmıyorsa, idrarla atılan klorür konsantrasyonu 15 mEq/L’nin üzerinde bulunur ve böyle bir durumda NaCl infüzyonunun metabolik asidozu düzeltici bir etkisi olmaz.

İdrar klorür konsantrasyonu ölçümü diüretik kullanımı ile Bartter sendromu arasında ayırıcı tanı yapılmasına da yardımcı olur.

Hipokalemi, metabolik alkaloz, idrarla atılan sodyum ve potasyum, hiperreninemi ve hiperaldosteronizm her iki tabloda da müşterek özelliklerdir.

Oysa idrarla atılan klorür miktarı uzun süreli diüretik kullanımında uzun süre devam eden kusmada olduğu gibi 20 mEq/L’ın altında iken, Bartter sendromunda vücuttaki sıvı volümünün düşmesine rağmen idrardaki klorür konsantrasyonu her zaman 20 mEq/L’nin üzerinde olur.

Değerlendirme:

Beslenmeyle fazla miktarda tuz alımı, postmenstruel diürez (fizyolojik), herhangi bir nedene bağlı masif diürez, potasyum kaybı, adrenokortikal yetmezlik idrarla atılan klorür miktarının yüksek bulunmasına neden olur.

Diyetle alınan tuz miktarının kısıtlanması, menstruasyon öncesi su retansiyonu, kusma, intestinal fistül, ağır diyare gibi nedenlere bağlı kayıplar, ameliyat sonrası klor retansiyonu, adrenokortikal hiperfonksiyon ise idrarla atılan klorür miktarının düşük bulunmasına neden olur.

Numune:

24 saatlik idrar.

Referans aralığı:

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: