İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı, Pozitif Ne Demek ?

İdrar Gebelik Testi (Beta HCG) gebelik teşhisi amacıyla kullanılır.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı ?

İdrarda gebelik testi cinsel ilişkiden hemen sonra sonuç veremez.

En az 1 adet gecikmesi kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

Gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi belirli bir süre alır.

Gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçer.

Gebelik ürünü olan blastokist rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alır.

Yani özetle yumurtlama zamanına yakın dönemde girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun  idrara geçmesi için yaklaşık 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

Bu nedenle idrarda gebelik testi yaptıracaklar adet gecikmesi olmadan boşuna yaptırmasın.

Adet gecikmesi olunca gebelikte varsa testin saptama oranı yaklaşık % 90′dır.

Bununla beraber idrar testine güvenip doktora gitmemezlik etmeyin çünkü yalancı pozitiflik, yalancı negatiflik (erken bakma, kit bozukluğu, aşırı dilüe idrar) veya ektopik gebelik gibi durumlar olabilir.

İdrarda Gebelik Testi Pozitif Ne Demek ?

İdrarda gebelik testi pozitif olması hcg seviyesinin arttığını ve olasılıkla gebeliği gösterir ama kan testi ile de teyid edilmelidir.

Numune:

Spot idrar (sabah ilk idrar tercih edilir).

Yalancı negatiflik olasılığını azaltmak amacıyla, numunenin beklenen adet gününün üzerinden en az 3 gün geçtikten sonra alınması tercih edilmelidir.

Referans Değer:

Gebe olmayanlarda Negatif