İmmunglobulin M (IgM) Testi Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

İmmunglobulin M (IgM) özellikle monoklonal gammopatilerin ve immün yetmezlik durumlarının araştırılması sırasında kullanılır. IgM sınıfı antikorlar, vücutta bulunan immünglobulinlerin %5-10 kadarını oluşturur.

B lenfositleri, bakteri ve virüslere karşı primer immün cevap sırasında ilk olarak IgM sınıfı antikorları üretir.

Antijene karşı hassas hale gelen B lenfositlerine ait reseptör proteinlerinin ağır zincirleri başlangıçta IgM sınıfından olduğu halde, daha sonra IgG veya IgA ağır zincirlerine dönüşür. Buna karşılık antijene spesifik olan değişken bölge aynı kalır.

Aynı antijenle sonraki karşılaşmalarda, yani sekonder immün cevap sırasında plazma hücresine dönüşen lenfositler IgG veya IgA sınıfı antikorları üretmeye başlar.

Eritrosit yüzey antijenleri gibi kana özgü antijenlere ve tropikal parazitlere karşı IgM sınıfı antikorlar üretilmeye devam eder.

IgM sınıfı antikorların plasentadan geçişi olmadığından yeni doğan döneminde veya kordosentez ile alınan kan örneğinde bir enfeksiyon etkenine spesifik IgM antikorlarının varlığı, enfeksiyonun intrauterin dönemde geçirildiğini gösterir.

IgM konsantrasyonundaki artışın poliklonal mı, yoksa monoklonal mı olduğunun belirlenmesi için birinci aşamada serum protein elektroforezi yapılmalıdır.

Protein elektroforezinde monoklonal bir üretim olduğunun görülmesi durumunda, üretilen immünglobulin sınıfının kesin olarak belirlenmesi amacıyla immünofiksasyon elektroforezi yapılması gerekir.

Tedavi sırasında immünglobulin konsantrasyonunda meydana gelen azalmanın monoklonal olarak üretilen immünglobulinlerde mi, yoksa arka planda yer olan poliklonal immünglobulinlerde mi meydana geldiğini belirlemek amacıyla protein elektroforezinde M pikinin kapladığı alanın izlenmesi önerilir.

Romatoid faktörün büyük kısmı IgM sınıfındandır.

Değerlendirme:

Waldenström makroglobulinemisinde, primer sistemik amiloidozisde, önemi bilinmeyen monoklonal gammopatilerde (MGUS) ve diğer bazı malignitelerde monoklonal tarzda IgM konsantrasyonu artışı görülür.

Enfeksiyonların akut fazında, otoimmün hastalıklarda, kronik karaciğer hastalıklarında, aktif sarkoidozda, nefrotik sendromda ve bazı lenfomalarda IgM konsantrasyonu poliklonal veya oligoklonal artış gösterir.

Konjenital veya edinsel immün yetmezliklerde ve nonselektif protein kaybına neden olan hastalıklarda (protein kaybettiren enteropatiler, yanıklar, pemfigus vb.) serum IgM konsantrasyonu düşük bulunur.

IgM yetersizliklerinde özellikle tekrarlayan gram negatif enfeksiyonlara sık rastlanır.

BOS’da 3 mg/dl’nin üzerindeki IgM konsantrasyonları bakteriyel menenjit olasılığı lehine bir bulgu olarak kabul edilebilir.

Numune:

Serum.

Referans Aralığı:

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: