İpotekli Ev Nasıl Satılır ve Alınır, Konut Kredili Ev Satılabilir mi ?

“İpotekli Ev Nasıl Satılır ve Alınır” veya  “Konut Kredili Ev Satılabilir mi ?” sorusu konut kredisi kullanıp evini borcu bitmeden satmak isteyen veya satmak zorunda kalanlar tarafından çok sorulan bir soru.

Bazen de kişi bir ev bulur ve çok beğenir, ama iş almaya gelince ya sahibi tarafından ipotekli olduğunu öğrenir yada nadiren tapuda devir teslim sırasında ortaya çıkar.

Peki “İpotekli ev satılabilir mi veya almak güvenli mi, sorun çıkarır mı ?, bu sorunun cevabını kısa ve yeterince ayrıntısıyla vereceğim çünkü benim de bizzat başımdan geçti ve sanıldığı kadar zor değil.

İpotekli Ev Satılabilir mi ?

Cevap:  Evet.

Bunun çeşitli yolları var;

Ya bankaya veya kişiye yani ipotek kim tarafından konmuşsa ona borcunu ödeyip ipotek feyk yazısını alacak ve satabileceksiniz, yada hiç uğraşmadan direkt olarak borcuyla satacaksınız.

Örneğin;

Krediyle ev aldınız, taksitleri öderken borcun bitmesine 75.000 TL kala satmanız gerekti veya müşteri çıktı.

1- Kişiye şunu diyeceksiniz; “Evimin 75.000 TL borcu kaldı, isterseniz bu borcu kapora karşılığında bana vereceğiniz paradan ödeyip ipoteği kaldırayım ve tapuya gidelim (ki bunun için isterseniz aranızda parayı aldığınıza dair Kapora Sözleşmesi de yapabilirsiniz) dersiniz. İpoteği kaldırıp normal olarak satışınızı yaparsanız.

Kapora Sözleşmesi‘nde kapora verildiği tarih, satış yapılacak tarih, alıcı ve satıcı tarafın adı, soyadı, adresi, TC kimlik numarası ve adresi mutlaka yazılmalıdır.

Gayrimenkulün toplam  fiyatını ve detaylı bilgilerini de (ada, parsel, m2 vs) mutlaka yazın .

Bu sözleşmeye hem alıcı hem satıcı hem de mümkünse bir de şahit imza atmalı.

Kapora sözleşmesine ayrıca satıştan vazgeçilmesi durumunda kaporanın iade edilecek mi veya kısmen mi iade edileceğini, eğer iade edilecek ise ne zaman iade edileceğini de mutlaka yazın.

Yine taraflardan herhangi biri satıştan vazgeçtiği zaman sadece kapora değil , buna ek olarak belirli bir cayma bedeli de belirleyip sözleşmeye yazabilirsiniz.

“Kapora Sözleşmesi” örneği indirmek için tıklayın.

2- Alıcı kişi bu yolu kabul etmezse Blokeli Çek yöntemiyle satış yapabilirsiniz.

Bu yöntemde, kalan borç harici para alıcı tarafından istediği bir bankaya yatırılır ve Blokeli Çek alır.

Örneğin

Evi 400.000 TL’ye satacaksanız, alacaklı kişi 400.000-75.000 yani 325.000 TL’yi bir bankaya yatırır ve Blokeli Çek alır.

Tapuda ipotekli olarak ev satışı yapılır ve satıcı Blokeli Çeki alır ve alacağı 325.000 TL yi bankadan tahsil eder.

Alıcı konut kredisi borcu olunan bankaya, kalan 75.000 TL kapama tutarını yatırır ve tapu üzerinden ipoteği kaldırmak için yazı alır.

Bankadan alınan yazı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılır ve işlem tamamlanmış olur.

3-Eğer alıcıda nakit para yok ve evi konut kredisi ile almak istiyorsa, bankalar aracılığıyla satış yapılır.

Alıcı ipotekli ev için krediye başvurur.

Alıcının kredi başvurusu onaylanırsa, eve exper gönderilir ve gelen rapor da uygun olursa alıcının kredi başvurusunda bulunduğu banka şubesi, kredi borçlusu olunan bankanın şubesinden, yani satıcının ipotekli olduğu banka şubesine kredi borcunun kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının verilmesi ve güncel kredi kapama tutarının belirtilmesi için resmi bir yazı yazar.

Bu yazıyı satıcı alır ve kendi ipotekli bankasına verir.

İlgili şube, kalan borcu resmi yazıyla alıcının bankasına gönderir.

Tapuya gidilir ve alıcı, satıcı ve alıcının krediye başvurduğu bankanın avukatı olarak 3 kişinin imzaladığı tapu devri yapılır. Yani  alıcının yeni kredi kullanacağı banka tarafından tapu üzerine 2.derece ipotek konulur.

Tapu alıcıya geçer, birlikte alıcının bankasına gidilir ve ipotekli tapu karşılığında kredi açılışı yapılır.
Açılan kredi tutarı evi alana değil, satıcıya, yani mevcut kredi borçlusu olunan bankaya, borç tutarı kadar gönderilir.

Kredinin kapatılmasına istinaden, ipotek kaldırma yazısı ilgili şubeden alınır ve tapuya gidilip satıcı üzerindeki satıcının çektiği banka ipoteği kaldırılır.

Eski bankanın ipoteği kaldırılır, yeni bankanın 2. derece olan ipoteği 1. derece olur.

Bu yol kredi kullanıp ipotekli ev almak isteyen alıcılar ve satıcılar için hem daha kolay hem de güvenlidir.

Örneğin;

Satıcı ile evin toplam satış bedeli olarak 400.000 TL ye anlaşıldı, 75.000 TL kapama bedeli yani ipotek vardı.

Alıcı bir bankaya kredi başvurusunda bulundu.  350.000 TL kredi çıktı, alıcının bankası satıcının bankasına yazı yazdı, “tapudan sonra bu kalan 75.000 TL borcu ben sana ödeyeceğim, sen satışa izin ver” dedi.

Tapuya gidildi ve ev alıcıya ipotekli olarak geçti. Satıcı 50.000 TL’yi elden aldı.

Alıcı ve satıcı hemen alıcının bankasına gidip tapu evraklarını verdiler. Kredi kullandırıldı. 75.000 TL satıcının bankasına gönderildi, eski ipotek kaldırıldı ve kalan 275.000 TL (350.000-75.000) yine satıcıya verildi, tapuya ise yeni banka ipotek koydu ve alıcıya “al kardeşim evin hayırlı olsun, kredini ödeyince tapundan ipoteği kaldırırım” dedi.

Satıcı evi sattı, ipotekten yani borçtan kurtuldu ve kalan parasını (elden 50.000 + 275.000, toplam 325.000 TL) aldı, alıcı da evi krediyle yine ipotekli olarak aldı.

Hepsi bu kadar.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: