Jet Lag Nedir, Nasıl Atlatılır ?

Özellikle uzun uçak yolculukları yapan kişilerin sorunu olan Jet Lag ne menem bir şeymiş bir bakalım.

Jet Lag nedir ?

Desenkronoz ve uçuş yorgunluğu da denen Jet Lag, zaman dilimleri boyunca hava yolculuğunun bir sonucu olarak yorgunluk, uykusuzluk ve diğer semptomlara neden olan geçici bir bozukluktur.

İç vücut saatinin bozulması ile oluşan sirkadiyen ritim uyku bozukluğu olarak kabul edilir. Yani kaba tarifle “vücud ne halt edeceğini şaşırır”.

Jet Lag Belirtileri Neler ?

Yorgunluk ve uykusuzluğun yanı sıra

Kaygı

Kabızlık

İshal

Konfüzyon

Dehidrasyon

Baş ağrısı

Sinirlilik

Mide bulantısı

Hazımsızlık

Konsantrasyon güçlüğü

Terleme

Koordinasyon sorunları

Baş dönmesi

Gündüz uykusuzluk gibi bir dizi fiziksel ve duygusal belirtiyle karşılaşılabilir.

Çocuklar ve bebekler aynı zamanda yetişkinler gibi Jet Lag belirtileri çekebilir.

Genellikle Jet Lagın teşhisi için tıbbi değerlendirmeye ihtiyaç duyulmaz.  Birkaç saat diliminde seyahat ettiyseniz ve Jet Lagla ilgili belirtileri hissederseniz, muhtemelen var demektir.

Jet Lag belirtileriniz şiddetli ise, birkaç gün yolculuğu erteleyin veya başka endişeleriniz varsa, bir doktora görünün.

Jet lag Ne Kadar Sürer ?

Jet Lagdan kurtulmak seyahat sırasında geçilen saat dilimlerinin sayısına bağlıdır.

Genel olarak, vücut yeni saat dilimine günde bir veya iki zaman dilimi oranında ayarlanır. Örneğin, 6 saat dilimini geçtiyseniz, vücut genellikle bu değişiklik için üç ila beş gün içinde ayarlanır.

Jet Lag her ne kadar rahatsız edici bir şeyse  geçicidir, bu nedenle prognoz mükemmeldir ve çoğu insan birkaç gün içinde iyileşir.

Jet lag komplikasyonları çok nadir görülür. Bir kişi önceden Kalp rahatsızlığına sahipse, seyahat esnasındaki stres, yüksek irtifa ve hareketsizlik ile birlikte sirkadyen ritimdeki bozulma Kalp krizine neden olabilir.

Jet Lag kronik uyku yoksunluğuna yol açarsa, bazı predispozisyonlu bireylerde İnme meydana gelebilir.

Saat Dilimi Nedir ?

Bir saat dilimi, içinde her yerde aynı zamana sahip olan coğrafi bölgedir. Dünyada, günün her saati bir tane olmak üzere 24 saat dilimi vardır.

Her bölge, yaklaşık 1.600 kilometre genişliğinde şeritler halinde kuzeyden güneye doğru devam eder.

Jet Lag Neden Olur ?

Jet Lagın nedeni, vücudun farklı bir bölgedeki zamana hemen uyum sağlayamamasıdır.

Örneğin bir New Yorklu gece yarısı Paris’e geldiğinde (Paris saatinde), vücudu New York’ta çalışmaya devam eder. Vücut yeni programla başa çıkmak için mücadele ettiğinde, geçici uykusuzluk, yorgunluk, huzursuzluk ve konsantrasyon yeteneği bozulabilir.

Jet Lag Nasıl Atlatılır ?

Jet Lagı tedavi etmek için en iyi yol, önlem alınmasıdır. Ancak, bazı önleyici tedbirlerle bile, birçok saat diliminde yolculuk ederken Jet Lag hissedebilirsiniz.

Varış noktanıza vardığınızda, mümkün olan en kısa sürede yerel programa uyum sağlamaya çalışın. Evinizde normalde 11’de yatıyorsanız  11:00’de yatın.

İç vücut saatinizi sıfırlamanıza yardımcı olmak için olabildiğince gün boyunca güneş ışığına maruz kalın.

Hedefinize ulaştığınızda, sabah kahvesi gibi küçük dozda Kafein, birkaç saat uyanık durmanıza yardımcı olabilir.

Jet Lag’da Etkili İlaçlar Var mı ? 

Jet Lag için özel ilaçlar yoktur, sadece hedefinize ulaştığınızda daha kolay uyumanıza yardımcı olan ilaçlar veya Jet Lagının bazı semptomlarını gidermek için kullanılan ilaçlar vardır.

Melatonin vücut ritmlerinde ve Jet Lagda anahtar rol oynayan bir hormondur. Güneş battıktan sonra gözler karanlığı algılar ve Hipotalamusta uykuyu teşvik eden Melatonini salmaya başlar.

Tersine, gözler Güneş ışığını algıladığında Hipotalamusa Melatonin üretimini durdurmasını söylerler. Bununla birlikte, Hipotalamus anında programını yeniden ayarlayamaz; Birkaç gün sürer.

Melatonin, beş veya daha fazla zaman dilimini geçerken veya doğuya seyahat ederken en etkili ilaçtır. Melatonin yalnızca yetişkinler tarafından alınmalıdır.

Melatonin kullanırken Alkol almayın. Melatonin almayı planlıyorsanız, bir Doktora danışın.