Kadmiyum Zehirlenmesi ve Testi

Kadmiyum en çok yer kabuğunda bulunur. Her zaman çinko ile kombinasyon halinde bulunur. Kadmiyum ayrıca endüstrilerde çinko, kurşun ve bakır ekstraksiyonunun kaçınılmaz yan ürünüdür.

Daha sonra doğaya başlıca toprak yolu ile girmektedir çünkü kadmiyum gübre ve pestisitlerde bulunmaktadır.

Kadmiyumun insanlar tarafından yüksek alımı başlıca gıdalar yoluyla olmaktadır. Kadmiyum bakımından zengin gıdalar insan vücudunda kadmiyum konsantrasyonunu oldukça arttırabilir. Karaciğer, mantar, kabuklu deniz ürünleri, midye, kakao tozu ve deniz yosunu bu gıdaların en başında gelir.

Gıdalardan gelen kadmiyum toksisitesi nadirdir ve sadece çevresel kirlenmeden sonra veya kadmiyum miktarı yüksek gıdaların kronik alımından sonra meydana gelmektedir.

İnsanlar sigara içtiklerinde, yüksek miktarda kadmiyuma maruz kalırlar. Tütün dumanı kadmiyumu akciğerlere taşır. Ciddi olarak akciğerlere zarar verebilir, hatta bu ölüme bile neden olabilir.

Prostat ve Renal kanserde dokuda, hipertansiyon ve endüstriyel maruziyette (elektrokaplama, atomik reaktörler, çinko maden işetmeleri, kadmiyum lehimleri) idrarda, kadmiyumla kaplanmış gıda tüketimi, kamiyum toz-dumanı inhalasyonu, yumuşatılmış içme suları, fosfatlı gübrenin kullanıldığı toprak ürünleri tüketiminde kanda artar.

Kadmiyum ilk olarak karaciğere kan yolu ile taşınır. Orada, kompleks oluşturmak için proteinlerle birleşerek, böbreklere taşınır. Kadmiyum böbreklerde birikir ve burada filtreleme mekanizmasına zarar verir. Bu da, elzem proteinlerin ve şekerin vücuttan atılmasına ve sonuçta da böbrek rahatsızlığına neden olur. Kadmiyumun böbreklerde birikmesinden önce insan vücudundan atılması çok uzun bir süre almaktadır.

Kadmiyumun neden olduğu diğer sağlık sorunları:
İshal, karın ağrıları ve ciddi kusma
Kemik kırılması
Üreme bozuklukları ve hatta kısırlık
Merkezi sinir sistemine hasar
Bağışıklık sistemine hasar
Psikolojik bozukluklar
DNA hasarı veya kanser gelişimi ihtimali

Referans Aralıklar:

Kan: 0–5 ng/mL /0–44 nmol/L
İdrar: 0–5.0 µg/gün / 0–44 nmol/gün
Toksik: 100–3000 µg/L / 0.9–26.7 µmol/L
Öldürücü doz: Birkaç yüz mg /kg

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: