Kan Aldırdım Kolum Şişti ve Morardı, Ne Yapmalıyım ?

Kanınızı aldırdıktan sonra, kolunuzda küçük bir morarma olması normaldir. Genellikle kan alan kişi iğneyi yerleştirirken küçük kan damarları kazara hasar gördüğünden bir çürük ortaya çıkar.

Bazen de iğne çıkarıldıktan sonra yeterli basınç uygulanmazsa da kolda çürük oluşabilir.

Kan alımından sonra morarma genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak, çürükler büyükse veya başka bir yerde kanama eşlik ediyorsa, daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Kan Aldırdım Kolum Şişti ve Morardı, Neden ?

Ekimoz olarak da bilinen morarma, cildin hemen altında bulunan kılcal damarlar hasar gördüğünde ve cildin hemen altında kanama olduğunda oluşur. Damar dışına çıkan ve orada biriken kan morumsu renk değişikliğine yol açar.

Açığa çıkan Hemoglobin, oksijen az olduğu için mavi-siyaha döner. Zamanla soluk yeşile ve en sonunda sarı-kahverengiye döner ve kaybolur.

Başlıca nedenleri ;

Kan Damarlarında Hasar

Kan alımı sırasında, sağlık personeli dirseğinizin veya bileğinizin iç kısmındaki bir damara iğne sokar.

İğne yerleştirildikçe, birkaç kılcal damarlara zarar verebilir ve çürük oluşumuna yol açabilir. Bu, kanı alan kişinin hatası değildir, çünkü bu küçük kan damarlarını görmek her zaman mümkün değildir.

İlk yerleştirmeden sonra iğnenin yeniden konumlandırılması da mümkündür. Kanı alan kişi, iğneyi damarın çok ötesine de sokabilir.

Küçük ve Bulunması Zor Damarlar

Kanı alan kişi damar bulmakta zorlanırsa – örneğin, kolunuz şişmişse veya damarlarınız daha az görünürse – kan damarlarının hasar görmesi daha olasıdır. 

Kanı alan kişi genellikle en iyi damarı bulmak için uğraşır, ancak bazen ilk denemede başarılı olamaz.

Sonrasında Yeterince Bastırmama

Şişlik ve morarmanın başka bir nedeni, kanı alan kişinin ve sonrasında hastanın iğne çıkarıldıktan sonra ponksiyon bölgesine yeterli basınç uygulamamasıdır. Bu durumda, kanın çevre dokulara sızma ihtimali daha yüksektir.

Diğer Nedenler

Aspirin, warfarin (Kumadin) ve Klopidogrel (Plavix) gibi kan pıhtılaşmasını azaltan antikoagülanlar  almak

Ağrıyı gidermek için İbuprofen (Advil, Motrin) veya Naproksen (Aleve) gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar almak

Pıhtılaşma yeteneğini azaltabilecek Balık yağı, Zencefil veya Sarımsak gibi takviyeler 

Cushing Sendromu, Böbrek veya Karaciğer hastalığı, Hemofili, von Willebrand hastalığı veya Trombositopeni gibi kolay kanamaya yol açan hastalıklar

Yaşlılık gibi ince cilt ve yağsız vücut yapısı

Kolum Şişti ve Morardı, Ne Yapmalıyım ?

Kan alımından sonra morarma oluşursa, bu genellikle endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, vücudunuzun diğer kısımlarında morarma fark ederseniz veya çürük çok büyükse, başka bir durumunuz olabilir.

Kan verdikten sonra kan alan personel size bölgeye pamukla birkaç dakika boyunca orta şiddetle bastırmanızı söyler, öyle yapın, az veya aşırı bastırmayın.

Kanamanın durduğunu en az 20 saniye gözleyin ve size verilen bandı kan alınan yere yapıştırın.

Kanama Oluşursa Ne Yapmalıyım ?

Parmaklarınızla doğrudan doğruya iğne yerinin üzerinden pamukla sıkı bir baskı uygulayın ve kanama duruncaya kadar kolunuzu yukarı kaldırın.

Şişlik veya ağrı varsa, kolunuzu kaldırın ve 10 dk boyunca bir beze sarılı buz veya soğuk bir paket koyun. Kolunuz normal sıcaklığa dönünceye kadar ara verin ve buz / soğuk paketi bir 10 dakika daha uygulayın.

Reçetesiz NSAID’ler de dahil olmak üzere, kan alımından 24 saat sonra kan incelmesine neden olabilecek herhangi bir şey almaktan kaçının.

Bu kolunuzla kan alımından sonra birkaç saat boyunca Çanta dahil ağır bir şey taşımayın.

Kan alımı sırasında gevşek kollu bir üst giyinin.

Kan alımından sonra birkaç saat boyunca bantı çıkarmayın.

Morarma fark ederseniz, enjeksiyon bölgesine soğuk bir kompres uygulayın ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kolunuzu kaldırın.

Kan verdikten sonra sık sık morarma  oluyorsa Doktora başvurun. Ayrıca, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya pıhtılaşma ile ilgili sorunlara neden olduğu bilinen herhangi bir ilaç alıyorsanız kan alan personele söyleyin.

Kelebek İğneleri

Kanı alan kişi kan alımı için iyi bir damar bulmakta zorlanırsa Kelebek iğne adı verilen ve kanatlı infüzyon seti olarak da bilinen başka bir iğne türünü kullanabilir. Bu iğneler daha kısa ve incedir ve kan almak daha az travmatik olur.

Ne Zaman Doktora Gitmeli ?

Morarma büyükse veya kolayca oluyorsa, pıhtılaşma sorunu veya kan hastalığı gibi altta yatan bir durumu gösterebilir.

Aşağıdaki durumlarda Doktorunuzu görmelisiniz:

Açıklanamayan büyük morarmalar

Ameliyat sırasında olduğu gibi önemli bir kanama öyküsü 

Yeni bir ilaca başladıktan sonra aniden morarma

Ailede morarma veya kanama öyküsü 

Burun, Diş etleri, İdrar veya Dışkı gibi başka yerlerde olağandışı kanama 

Kan alım bölgesinde şiddetli ağrı, iltihap veya şişlik 

Kol, el veya parmaklarda uyuşukluk veya kalıcı iğnelenmeler

ÖZETLE;

Kan alımından sonra morarma ve şişlik oldukça yaygındır ve vücut damar dışında biriken kanı zamanla yeniden emdiği için kendi kendine geçer.

Morarma ve şişlik, genellikle kan alma işlemi sırasında birkaç küçük kan damarına verilen hasardan kaynaklanır.

Morarma, koyu mavi-mordan yeşile ve daha sonra tamamen kaybolmadan bir veya iki hafta boyunca kahverengiden açık sarıya değişebilir.

Konuyla ilgili videomuzu izleyin :

 

 

 

Bir cevap yazın