Kan Tahlilinde MCH Nedir ?

MCH, hemogram tahlillerinde bulunan bir parametredir.

Tek başına istenmez, hemogram testinin içinde otomatik olarak hesaplanıp raporlanır.

Kan tahlillerinde, hemogram dediğimiz testte birçok eritrosit yani kırmızı kan hücresine ait parametre vardır. Bunlardan biri de MCH kısaltmasıyla gösterilen “Mean Corpuscular Hemoglobin” yani “Ortalama Eritrosit Hemoglobini”dir.

Kan Tahlilinde MCH Nedir ?

Hemoglobin, oksijeni akciğerlerden hücrelerine kan dolaşımı yoluyla taşıyan ve eritrositlerin içinde bulunan bir maddedir.

MCH’nin aşırı yüksek veya düşük seviyeleri, besin yetersizliklerinden kronik hastalıklara kadar değişen çeşitli vücut problemlerinin bir göstergesi olabilir.

MCH, Tam Kan Sayımı (CBC) adı verilen kan testinin bir bileşeni olarak yapılır. MCH direkt olarak ölçülmez, MCH’yi hesaplamak için Hgb, RBC’ye bölünür.

MCH için Referans Değerler Nelerdir ?

Normal MCH seviyeleri, eritrosit başına 26 – 33 pikogram (pg) hemoglobin arasındadır.

Yüksek MCH Nedenleri Nelerdir ?

Yüksek MCH için en yaygın sebep, makrositer anemiler’dir. Bu anemilerde vücudumuz yeterli sayıda kırmızı kan hücresi üretemez ve kansızlık oluşur.

Makrositer anemide, üretilen kırmızı kan hücreleri normalden büyüktür ve her biri normal büyüklükteki hücrelere göre daha fazla hemoglobin taşır. Bu durum, vücuttaki B12 vitamini veya Folik asit seviyelerindeki eksikliklerden veya alkolizm gibi durumlardan kaynaklanabilir.

Makrositer aneminin ana belirtileri şunlardır:

Açıklanamayan yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma
Kalp çarpıntısı
Solgunluk
Kalp komplikasyonları.

Yüksek MCH testinin diğer olası nedenleri arasında anemiler, tiroid işlev bozukluğu, kemoterapi, bazı enfeksiyonlar, östrojen içeren ilaçların kullanımı, bazı lösemi formları ve kalıtsal sferositoz gibi alyuvarların yetersizliğine neden olan diğer bazı durumlar sayılabilir.

Düşük MCH Nedenleri Nelerdir ?

Düşük MCH seviyelerinin yaygın nedenleri kan kaybı, diyetle demir eksikliği ve mikrositer anemiler (alyuvar hücreleri anormal derecede küçük, daha az hemoglobin taşır)’dir.

Hemoglobin yapısında değişikliğe neden olan bir grup bozukluk olan hemoglobinopati‘ler ve demir eksikliği anemisi‘ de MCH seviyelerinin düşük olmasına yol açabilir.

Beslenme yetersizlikleri de anormal MCH düzeylerine neden olabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: