Kan Tahlilinde Pıhtılı Numune Ne Demek ?

Kan Tahlillerinin bazılarının sonuç kısmında “Pıhtılı Numune, Tekrarı Gerekir” şeklinde notlar yazılıdır. Bu o numunenin pıhtılaştığını yani kabaca donduğunu, ölçüm yapılamayacağını ve yeni numune gerektiğini gösterir.

Kanın Pıhtılaşması Nedir ?

“Pıhtılı numune ne demek” anlamak için pıhtılaşma nedir ona bakmak gerekir.

Pıhtılaşma vücudun herhangi bir kesik, ezilme veya travma durumunda kanın fazla kaybını engellemek için kabaca kanı o bölgede tıkaç haline gelecek şekilde katılaştırması demektir.

Pıhtılaşma karmaşık bir süreçtir, sonuçta kan pıhtıları oluşur. Bu pıhtı, kanın fazla dışarı akmamasını sağlar ve kan kaybı önlenir.

Önce Trombositler kesi bölgesine gidip ilk tıkacı oluşturur, daha sonra kandaki pıhtılaşma faktörleri kanı pıhtılaştırır.

Peki Pıhtılı Numune Ne Demek ?

Hemogram, PT, APTT, INR gibi bazı testlerin çalışılabilmesi için kanın sıvı halde kalması, yani pıhtılaşmaması gerekir. Bu yüzden bu örneklerde kan Antikoagülan denen kanın pıhtılaşmasını engelleyen sıvılarla dolu tüplere alınır.

Bu tüplerde eğer kan tüpe fazla alınırsa, kanın tüplere konulması gecikirse veya kan tüpe konulduktan sonra Antikoagülan madde ile karışması için 6-10 kez nazikçe alt üst edilmezse kan örneği pıhtılaşabilir.

Pıhtılı Numune Neden Çalışılmaz ?

Numune pıhtılaşırsa plazma veya tam kandan çalışılan Hemogram, PT, APTT, INR gibi testlerin sonucu yanlış çıkar veya çalışılamaz

Örneğin Hemogram tüpü pıhtılaşırsa Trombositler düşük çıkar.

Bu yüzden pıhtılı numune olduğu zaman testiniz çalışılmaz, laboratuvarca red edilir ve sizden yeni numune için tekrar kan alınır.

Bu nedenle eğer Antikoagülanlı tüplere kan alınacaksa kan alınır alınmaz tüpe yavaşça doldurulmalı ve hemen 6-10 kez alt üst edip pıhtılaşması önlenmelidir.

 

 

Bir cevap yazın