Kan Tahlilinde Referans Dışı Ne Demek ?

Laboratuvar Tahlili Raporlarında hemen hemen her testin sağ yanında “Referans Değerler” verilir. Bazı tahlillerin sonuç kısımlarında ise “Referans Dışı” ibaresi bulunabilir.

Peki Kan Tahlilinde Referans Dışı Ne Demek, hep birlikte inceleyelim.

Ama önce konuyu daha iyi anlamak için biraz Referans Değerler ne demek ona bakalım.

Kan Tahlilinde Referans Değerler Ne Demek ?

Sağlıkla ilgili tahlil raporlarında, referans değer veya aralığı, sağlıklı kişilerde o test için normal kabul edilen değer aralığıdır.

Doktor veya başka bir sağlık uzmanının belirli bir hasta için bir dizi test sonucunu yorumlaması için karşılaştırma (referans değerler) yapması esastır.

Bunu bir örnekle açıklayalım;

Doktora “sürekli acıkma, çok su içme, çok idrara çıkma” şikayeti ile gittiniz. Doktor sizi dinledi, muayene etti ve Diyabet‘ten şüphelendi. Bu durumda açlık kan glukozu testi istedi.

10 saatlik açlık sonrası kan verdiniz. Kan glukozu’nuz 95 mg/dl çıktı.

İşte bu 95 değeri “neyi ifade ediyor, yüksek mi düşük mü veya normal mi” anlamak için testin genelde sağ yanına parantez içinde Referans Değerler şeklinde Glukoz için “o yaş ve cinsteki sağlıklı kişilerde olması gereken değerler” yazılır ki doktor bunu rahat değerlendirsin.

Açlık Kan Glukozu

Sonuç : 95 mg/dl  Referans Değerler (70 – 100 mg/dl) şeklinde rapor verilir.

Yani;

Bu kişinin değerlerinin normal kabul edilmesi için “değerlerinin 70 ile 100 arasında olması gerektiği” doktora raporda hatırlatılmış olur.

Doktor da bu değerlere göre sonucu değerlendirir.

Referans Değerler Dışındaki Değerler Hastalık Demek mi ?

Her zaman değil ama araştırılmalıdır. Doktor gereken araştırma veya açıklamaları yapacaktır.

Referans aralığının dışındaki değerler mutlaka patolojik değildir ve istatistiksel olarak herhangi bir anlamda anormal olmak zorunda değildir. Bununla birlikte, olası bir hastalığın göstergesi de olabilir.

Bazen altta yatan neden açıktır; diğer durumlarda, neyin yanlış olduğunu ve dolayısıyla nasıl tedavi edileceğini belirlemek için ayırıcı tanı gereklidir.

Kan Tahlilinde Referans Dışı Ne Demek ?

Sizin sonucunuzun “referans değerlere göre ya yüksek yada düşük” olduğunu gösterir. Yani sizin yaşınız ve cinsinizdeki sağlıklı kişilere göre sizin değeriniz de bir “sıkıntı var” demektir.

Bu değerin şiddeti ve testin tipine göre testi isteyen doktor ya ayrıntılı araştırma yapar, ya bazı önerilerde bulunur yada tedavi düzenler.

 

 

Bir cevap yazın