Kan Tahlilinde (Testinde) ASO, ALT, AST, ALP, Anti-HBs Ne Demek ?

Kan tahlillerinde (testlerinde), raporlarda kısa isimleriyle de verilen ast, alt, alp, anti-hbs ve aso nedir, ne demektir kısaca bir bakalım.

Alanin aminotransferaz (ALT, SGPT)

Karaciğer fonksiyon testlerinden biridir.

Karaciğer hastalıkları, safra yolları obstrüksiyonu, kas zedelenmeleri, muskular distrofiler, akut pankreatit, konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hepatotoksik ilaçlar ALT düzeylerinde artışa neden olur.

Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Referans aralığı:

Yeni doğan: 13-45 U/L
Yetişkin Kadın: 8-35 U/L
Yetişkin Erkek: 10-40 U/L, yaşlılarda hafif yüksek
Çocuklarda; 2 katı yüksek.

Alkalen fosfataz (ALP)

Karaciğer, safra kesesi ve kemik dokusuna bağlı hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır.

Bilier obstrüksiyon, bilier atrezi, siroz, osteitis deformans, hiperparatiroidizm, Paget hastalığı, infiltratif karaciğer hastalıkları, enfeksiyöz mononükleoz, hepatitler, gebelik, konjestif kalp yetmezliği ve çocukların büyüme dönemlerinde ALP düzeyleri artar.

Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Referans aralığı:

0-16 Y: <640 U/L
16-18 Y: <480 U/L
Yetişkin (>18Y): 38 -155 U/L

Aspartat aminotransferaz (AST; SGOT)

Bütün vücut dokularında bulunmakla beraber, karaciğer, kalp ve iskelet kası en çok bulunduğu dokulardır.

Herhangi bir nedene bağlı karaciğer hücre zedelenmesi veya hasarı, kolestatik ve obstrüktif sarılık, kronik hepatitler, enfeksiyoz mononükleoz, kalp veya iskelet kası nekroz veya travması, akut MI, ağır egzersiz, kalp yetmezliği, ciddi yanıklar, hipotiroidizm, intestinal obstrüksyon, malign hipertermi ve talasemi majorde serum AST düzeyi artar.

Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Referans aralığı:

< 34 U/L

Anti-HBs Ne Demek ?

Hepatit B hastalığı, hepatit virüsü içeren kan veya başka bir vücut sıvısı ile temasta bulunulması ile bulaşan bir hastalıktır. Anti-HBs hepatit B hastalığına karşı vücudun savunma sisteminin ürettiği bir antikordur.

Hepatit B, hepatit B virüsünün neden olduğu ve karaciğerlerde iltihaplanmaya sebep olan bir hastalıktır. Kan, temas ve cinsel yollarla bulaşabilen hepatit B virüsü uzun zaman kendini belli etmeyebilir ve ilerleyen zamanlar da karaciğer kanseri ve siroz gibi daha ağır bir hastalıkla karşımıza çıkabilir.

Hepatit B hastalığı etkileri yaklaşık olarak 90 günde ortaya çıkabilmekte fakat bu süre 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Belirtileri arasında yorgunluk ve güçsüzlük, iyi hissetmeme durumu, iştah kaybı, bulantı ve kusma, kilo kaybı, karaciğerde acı ve rahatsızlık, kaşıntı, avuç içinde kırmızı lekeler, koyu idrar, gri dışkı, cinsel istek kaybı, sarılık, karın boşluğunda şişme, ayaklarda ve bacaklarda şişme, ateş ve titreme, kan kusma, nefes darlığı, zihin bulanıklığı görülebilmektedir.

Hepatit B virüsü bulaşan bir vücut hemen bu virüse karşı tedbirini alır ve anti HBs antikorlarını üretmeye çalışır.

Anti HBs sonuçları pozitif ise vücudun anti HBs ürettiği, eğer negatif ise de tedaviye ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Anti HBS testi yaptırmanın amacı, kişinin hepatit B virüsüne karşı korumada olup olmadığının tespit edilmesidir.

Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anti HBs Değeri Kaç Olmalıdır ?

Anti HBs değerlerini ölçmek için yapılan testlerde Anti HBS değerinin 10 ve üzerinde olması yani pozitif olması hepatit B virüsüne karşı vücudunuzun bağışıklık kazandığı anlamı taşımaktadır.

Anti HBs negatif olması durumunda ise hepatit B virüsüne karşı korumasız olduğunuz anlamına gelmektedir. Böyle bir durum da aşı olarak bağışıklık kazanmanız önerilecektir.

Anti-Streptolizin Q (ASO) Nedir ?

A grubu ß-hemolitik streptekoklar, streptolizin-O adı verilen bir enzim üretir. Bu madde, vücutta antistreptolizin denen özgün antikorun oluşumuna yol açar.

Normalde vücudumuzdaki antistreptolizin-O titrasyonu görece düşüktür (çocuklarda max 333 ünite genç erişkinlerde max 250 ünite).

Oysa A grubu bir streptekok enfeksiyonu, özellikle bademcik iltihabı ya da diş apsesi gibi bir enfeksiyon odağı varsa, bu değerlerin yükselmesine yol açar.

Streptekok enfeksiyonun ardından antistreptolizin üretimi, hastalığın başlangıcından 2-5 hafta sonra, yani klinik belirtiler kaybolduğunda en yüksek düzeye ulaşır. Bu nedenle antistreptolizin-O titrası boğaz iltihabının akut evresinde değil, iyileşme döneminde yapılmalıdır.

Kanda yüksek oranda ve sürekli antistreptolizin-O bulunması, uzun süredir yerleşmiş olan bir streptekok enfeksiyonu gösterir.

Kabul edilebilir antistreptolizin-O titrasyonu yani normal değerler 200 ünitenin altındadır; daha yüksek değerler bulunursa, 3-4 hafta sonra yeni bir kontrol yapılmalıdır.

ASO yüksekliği bu bakteriyle oluşan  aşağıdaki durumlarda olur;

Kızıl
Erizipel
Streptokoksik faranjit veya tonsillit
Romatizmal Ateş
Glomerülonefrit

Antikor enfeksiyondan yaklaşık 2 hafta sonra oluşur, titre 4-6 haftada yükselir ve aylarca yüksek kalabilir.

Ağır streptekok enfeksiyonlarında bile hastaların yalnızca % 70-80’inde ASO titrasyonu yükselmiş olarak bulunur.

Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: