Kan Testinde TSH Nedir, Kan Tahlilinde TSH Yüksek Çıkması ?

Kan testlerinde, başka bir deyişle kan tahlillerinde, özellikle gebelerde, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, kabızlık, aşırı terleme, saç dökülmesi veya uyku hali gibi tiroid hastalıkları belirtilerinde doktorlar tarafından istenebilen bir test olan TSH nedir sorusunu yanıtlayalım.

TSH Nedir ?

TSH (Tiroit Stimulan Hormon) bir hormondur. Başlıca tiroit bezinin fonksiyonlarının kontrol edilmesi amacıyla istenir.

Primer, sekonder  veya tersiyer hipo-hipertiroidilerin ayırıcı tanısında ve tiroit hormonu kullanılarak yapılan her türlü tedaviye alınan cevabın değerlendirilmesi amacıyla da kullanılır.

Tiroit stimulan hormon, beyinde bulunan küçük bir bez olan hipofiz’den salgılanır ve kelebek şeklindeki bir bez olan tiroid bezini uyararak T4 ve T3 hormonlarının salınımını düzenler.

TSH etkisiyle, tiroit bezinden T3 ve T4 salgılanır.

Tiroid Bezi Ne İşe Yarar ?

Tiroit bezi tarafından salgılanan T4’ten, başta karaciğer olmak üzere periferik dokularda oluşturulan T3, vücut metabolizmamızı, ısısını kontrol eder.

TSH, tiroit fonksiyonlarının değerlendirilmesi sırasında hassas bir parametre olarak yardımcı olur.

TSH Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır ?

Yenidoğan döneminde görülen hipotiroidinin değerlendirilmesi sırasında istenen NEONATAL TSH için tıklayınız.

Doğrudan doğruya tiroit dokusunun faaliyetindeki yetersizliklerden kaynaklanan primer hipotiroidizm tablosunda, serum TSH yüksek bulunurken, hipofizin veya hipotalamusun faaliyetindeki yetersizliklerden kaynaklanan sekonder veya tersiyer hipotiroidizm tablolarında ise serum TSH genellikle düşük, bazen de normal sınırlar içinde bulunur.

Hipotiroidinin tedavisine alınan cevabın izlenmesinde ve uygun ilaç dozunun belirlenmesinde, serum TSH konsantrasyonu en önemli yol gösterici parametre olarak kullanılır.

TRH (Tirotiropin releasing hormon) uyarı testine cevap olarak ölçülen TSH düzeyleri, primer, sekonder ve tersiyer hipotiroidi vakalarının ayrımına yardımcı olur.

Primer hipotiroidizmde, TRH uyarısına cevap olarak abartılı TSH salınımı olurken, sekonder hipotiroidizmde cevap alınmaz. Tersiyer hipotiroidizmde ise gecikmeli bir cevap alınır.

Primer hipertiroidizmde ise TRH uyarısı ile TSH salınımında belirgin bir artma meydana gelmez.

“Tiroid bezi çok çalışırsa ne olur ?” için buraya tıklayınız.

“Tiroid bezi az çalışırsa ne olur ?” için buraya tıklayınız.

Gebelikte TSH Değerleri:

TSH ve hCG’nin ß subüniteleri arasında belirgin derecede benzerlik mevcuttur.

Yapılan araştırmalar, hCG’nin TSH reseptörlerine etki edebildiğini ve sonuçta TSH benzeri bir etkiye neden olduğunu ortaya koymuştur.

Normal gebeliklerde geçici TSH supresyonu meydana gelmekle birlikte kan konsantrasyonu çoğu zaman referans aralık sınırları içinde kalır.

Normal ve ötiroit olan gebelerin % 18’inde TSH düşük ölçülür.

Molar gebelikler ve trofoblastik hastalıklar gibi kanda dolaşan hCG konsantrasyonunun ileri derecede yüksek olduğu durumlarda, hCG’nin tiroit bezini uyarıcı etkisi çok daha belirgin olabilir ve klinik olarak hipertiroidi tablosu ortaya çıkabilir.

TSH Testi Nasıl Yapılır ?

Koldan bir tüpe alınan kandan çalışılır.

TSH Testi Aç Karnına mı Yapılır ?

TSH için açlık veya tokluk çok önemli değildir.

TSH Değerleri Referans Aralığı Nedir, Kaç olmalıdır ?

0.3 – 4 mikroU/ml arası normal değerlerdir.

Bunların üstü veya altındaki değerler doktorunuz tarafından değerlendirilecektir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: