Kanama Zamanı (Bleeding Time) testi

Kanama zamanı testi özellikle ameliyat öncesi rutin olarak aşırı kanama riskini belirlemek için PT-APTT ve Pıhtılaşma zamanı testleri ile birlikte istenirse de hem yapılmasının bireysel hatalara açık olması hem de çok sağlıklı ve yeterli bilgi vermemesi nedeniyle artık kullanılmaması gereken eski testlerdendir.

Değerlendirme : Test eğer damar endoteline yapışıp pıhtı oluşturmak için yeterince aktif sağlıklı çalışan trombosit varsa normal aralıkta çıkar.

Ne zaman uzar ?

Kollojen doku hastalıklarında (Ehlers Danlos sendromu gibi)

Trombositopenilerde ( <50.000 olunca kanama zamanı da uzar)

Kalitatif trombosit bozukluklarında (kazanılmış veya doğuştan gelen durumlar. Örneğin paraproteinemiler, üremi, miyelodisplastik sendrom, miyeloproliferatif hastalıklar, uzamış aspirin, NSAID ve clopidogrel kullanımı gibi)

Von Willebrand hastalığında (VWD)   

Şiddetli anemilerde

K vitamini eksikliği

Hipofibrinojenemide  kanama zamanı uzar.

Referans değerler : 2-7 dk

Kanama zamanının ölçülmesinde birçok yöntem olmakla birlikte genel olarak şu iki yöntem kullanılmaktadır;

Duke Yöntemi ve Ivy Yöntemi

Duke Yöntemi

Alkollü pamuk ile temizlenen ve kuruyan parmak ucu steril lanset ile delinir ve kronometre çalıştırılır. Filtre kağıdı kullanılarak kan, her 15 veya 30 saniyede kağıdın farklı bölgelerine emdirilir. Kanı silerken parmağa dokunmadan yalnız kan damlasına değmek gerekir.

Kanama durunca kronometre durdurulup kanama zamanı saptanır. Kanamanın durması için geçen süre kanama zamanını belirler ve normal değerler 1-6 dakikadır. 8 dakikanın üzerindeki değerler patolojik olarak kabul edilir. 10 dakikadan uzun süren kanamalarda yara yerine bası yapılarak kanama durdurulmalıdır.

IVY Yöntemi

1- Kişinin koluna tansiyon aletinin manşonu bağlanarak basınç 40 mmHg ‘ye çıkartılır. Tüm ölçüm süresince bu düzeyde tutulur.

2-Ön kolun iç yüzünde yüzeyel venlere rastlanmayacak bir bölge temizlenir. Steril lanset ile 3 mm derinliğinde pikür yapılır ve kronometre çalıştırılır.

3-Kan, her 30 saniyede bir yaraya dokunulmadan süzgeç kağıdının farklı bir bölgesine emdirilir.

4- Kanama durunca (kan lekesinin bulaşmadığı an) kronometre durdurularak süre saptanır. Bu yöntem ile kanama zamanı normalde 2-6 dk’dır. 10 dakikayı geçen süreler patolojik kabul edilir.

Kanamanın 15 dakikadan uzun sürmesi halinde yara yerine basınç uygulanmalıdır.

Kanama zamanı büyük ölçüde kesinin derinliğinden ve test anında parmaktaki hipereminin derecesinden etkilenir.

Kan silinirken oluşan travmalar da kanama zamanına etki eden diğer faktörlerdendir.

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: